Дайджест подій на Близькому сході. 3 червня 2021 року
Неминучі зміни в політичному устрої вільних земель Сирії. США знов покращують відносини з Туреччиною. В Ізраїлі новий уряд. В Ірані чергова пожежа на виробництві.
Сирія: Підсумуємо, протести у сирійському Манбіджі мають піти на зниження, бо військова рада міста приняла всі вимоги протестувальників. І зараз спробуємо роздивитися що до чого.
Як гадають деякі експерти, заворушення які сталися у Манбіджі можуть бути лише першим дзвіночком що пролунав на землях підконтрольних СДС/YPG/РПК і проблема тут як завжди в грошах.
Теперішня адміністрація Білого Дому, чітко наголосила на зміни своїх пріоритетів з Близькосхідного на Тихоокеанський, що привело до зменшення фінансування підтримуваних ними груп в Іраку та Сирії. Я так розумію, що в більшій мірі це торкнулося як раз фракцій YPG/РПК в складі СДС на півночі Сирії, до яких є багато претензій з боку союзника США – Туреччини. Тому власне і почалося все з Манбіджу, бо курди тут вирішили «покращити» своє положення за рахунок збільшення поборів та примусовим призовом молодиків до своїх лав.
Однак, станом на зараз на всій території, яку контролюють СДС знаходяться більше 300 000 людей, що отримують заробітну платню або іншими словами «бюджетники». Це і військові і цивільні адміністрації. Зрозуміло, що скорочення доходів і не скорочення видатків призведе до банкрутства цієї «компанії» максимум за півроку, а отже хвиля протестів захлисне всі землі.
Американці намагаються зберегти контроль, залишивши військову присутність, але після останньої підлості з боку Трампа, який вивів значну частину військ та заявив, що американці будуть охороняти лише сирійську нафту, це буде зробити доволі складно із-за втрати довіри з боку населення.
Також, не зважаючи на загальні заяви, американці скоріш за все відмовилися від думки про створення автономної курдської «Рожави» на території Сирії, бо сирійські курди своїм бажанням воювати з турками і не бажанням воювати з асадом самі створюють проблеми для Білого Дому.
Далі питання з нафтою. Рішення про призупинення ліцензії американській компанії “Delta Crescent”, стало вимушеним кроком повернення до санкційної політики без виключень, бо складні та довготривалі зусилля американських інвесторів так і не закінчилися успіхом.
В кінцевому результаті, сирійську нафту так і не вдалося легалізувати через договір з Курдською регіональною автономією Іраку, бо іракські курди також не бажають мати справу з РПК. І сирійська нафта зі східного Заєвфраття попрямувала контрабандою на територію підконтрольну асаду, в супереч тим самим санкціям. А такого «щастя» американцям не треба.
Що маємо? Американцям так і не вдалося вирішити проблему з YPG/РПК та засиллям курдів в місцевих адміністраціях. Переважно арабське населення вже втомилося від зловживань курдів і вже не довіряє США. І це при тому, що місцеві мають сильні племінні стосунки і сталу систему відносин, питання арабізації в СДС вирішити також не вдалося.
Далі СДС які створені за схемою «маємо те що маємо» та втрачають свій вплив будуть схилятися до того, хто зможе їм забезпечити стале фінансування, за відсутності американських коштів, і це буде асад. Торгівля з ним продовжується і контрабанда нафти ні кого не бентежить, бо на нафтових об’єктах в «Рожаві», як кажуть, працюють асадівські фахівці. Плюс русня, яка продовжує корумпувати і так не стійких до грошей курдів. Кінцевий результат всього цього відомий – повернення територій під контроль асада.
Що може статися? Вашингтон спробує вирішити вже перелічені проблеми шляхом направлення додаткових коштів в конкретні проекти та людей, ігноруючи тих хто веде подвійну гру. Зрозуміло, що деякі частини цієї конструкції під назвою СДС розваляться, але їх разом з територіями охоче підгорне під себе Туреччина, бо на стратегічному рівні цілі союзників по НАТО спільні.
Також не треба забувати про іранський вплив на значній частині Сирії, до якого більш схиляється режим на противагу впливу москви. Тому не слід розраховувати, що США просто підуть з Сирії залишивши все як є. Навряд чи це станеться у найближчий час. Але зміни, які неминучі, можуть бути болючими для багатьох сторін.
Туреччина: Посольство США анонсувало у найближчі продуктивні зустрічі з представниками Туреччини з питань, що становлять взаємний інтерес, зокрема, про роботу Туреччини з прийому та надання притулку для> 3,6 млн сирійських біженців. «Туреччина – важливий стратегічний партнер і союзник по НАТО», йдеться в релізі американського дипломатичного відомства.
Ізраїль: Вчора в ході спецоперації ізраїльська поліція заарештувала в Рамаллі високопоставленого чиновника ХАМАСУ шейха Джамала Твілла. Твілл старший командир цієї терористичної організації в Іудеї та Самарії звинувачується в організації заворушень, підбурювання до насильства та відновлення штаб-квартири ХАМАС у Рамаллі
Вчора Аббас і Лапід підписали коаліційну угоду про формування уряду єдності, про що було повідомлено президенту країни. Здається, що 12 річне правління Нетаньягу добігло кінця. Новий коаліційний уряд буде складатися з 8 політичних партій. Які мають 62 голоси в парламенті. Згідно угоди посаду прем’єр-міністра Ізраїлю не перші два роки має обійняти Нафталі Беннетт, а потім його у порядку черги замінить Лапід. Новий ізраїльський уряд має отримати вотум довіри у Кнессеті не пізніше 14 червня.
Іран: В Ірані знов надзвичайна подія. На нафтопереробному заводі поблизу Тегерану сталася потужна пожежа. Як повідомляють вигоріло не менше 200 000 барелів нафти.
ПІДТРИМАЙ РОБОТУ РЕДАКЦІЇ "МІЛІТАРНОГО"
Навіть разовий донат в 30 грн чи підписка на $1 допоможе нам працювати і розвиватися далі. Спонсоруй незалежне мілітарне медіа - отримуй достовірну інфу.