fbpx

Декілька слів про цивільний радіозв’язок в умовах війни

Радіозв'язок Україна

В цьому пості зібрана корисна інформація про цивільний зв’язок в умовах війни.

Останнім часом у зв’язку з розповсюдженням в суспільстві прогнозів про ескалацію війни, до мене звертаються як родичі так і члени різних військово-патріотичних організацій з питанням, яку рацію купити, щоб мати зв’язок у разі пошкодження інфраструктури звичайного мобільного зв’язку.

Ось мої думки на цей рахунок…

Спершу коротка довідка. Рації бувають аналогові та цифрові, причому аналогові бувають виконані на одній мікросхемі або мають повноцінний супергетеродин приймач.

Рації на одній мікросхемі коштують дешево від 600 грн і мають фактично такий самий обсяг функцій, але вони “глухіші” ніж супергетеродин.

Повноцінний приймач супергетеродин дає орієнтовно плюс 30% дальності прийому, але якщо в іншого респондента буде звичайна рація, то ви його чутимете далі, ніж він вас. При цьому їхня ціна від 2500 грн.

Цифрові рації дають можливість певного шифрування, але вони не популярні серед звичайного цивільного населення і мають меншу дальність роботи, але чистіший звук. Коштують вони теж від 2500 грн. Потрібні тим, хто розуміє навіщо йому цифровий зв’язок.

Найпопулярніша, тому що найдешевша, рація на одній мікросхемі це Baofeng UV-5R.

 

У мене особисто останні 10 років рація з приймачем супергетордин WOUXUN KG-UV6D, яку можна з комп’ютера розшити на дуже широкий діапазон передачі, включаючи авіаційні 230 мгц, але вони буквально цього тижня зникли з продажу на radioprofi.com.ua, де я зазвичай беру рації. Потрібно шукати інші магазини. Недоліком цієї моделі є дуже яскравий діод прийому/передачі, який демаскує і його треба випаювати або зафарбовувати.

Ще один поширений представник китайського недорогого супергетеродин приймача – це Quansheng TG-UV2 / Plus. Сам я її не використовував, але відгуки хороші. Не знаю чи розшивається вона як Воксунг, але в неї точно немає дібільного яскравого діода прийома передачі, як на Воксунгу. Версія Plus має заявлених 10 ват, але по факту там 6.5 ват на 430 МГц і 8.5 Ват на 144 МГц. Потужність не є вирішальною, бо для збільшення дальності в 2 рази треба збільшити потужність у 4, при цьому батарейка сідатиме в 4 рази швидше. Але потужність не є зайвою, бо можна перемкнути її в налаштуваннях на меншу. Тому самі вирішуйте, яка з цих моделей вам імпонує і чи готові ви заплатити 3300 грн за збільшену потужність.

Радіостанція Baofeng 1801

Цифрові рації – це якщо треба щоб вас не чули сепари дилетанти тому що там є шифрування, але воно має низький рівень захисту і не гарантує вам захисту від військових РЕР. Оптимальним представником цього класу є Baofeng 1801, він же TYT MD-760, він же Radioddity GD-77. Ці рації є клоном один одного, можуть працювати як в аналоговому так і в цифровому DMR форматі, сумісному в певних режимах з Motorola та Hytera, а чому вони оптимальні, бо не мають кольорового дисплею, що потребує постійної підсвітки яка жере батарею.

А ще обов’язково до будь-якого класу рацій купити довгу антену на 3 дБ Nagoya 771 або Storm 771, яка надасть вам підсилення потужності сигналу в два рази і цим самим збільшить радіус роботи на 30-50%. Але тут є дуже багато підробок, тому треба або міряти антени спеціальним пристроєм, або купляти в перевірених місцях.

Автомобільна радіостанція TYT-9800

Ще пару слів, якщо ви хочете поставити рацію собі в криївку або на машину, то найкращий представник аналогового світу не за всі гроші світу – це чотирьохдіапазонна TYT-9800 на 50 ват. Вона має два повноцінних приймача, за рахунок чого вона може виступати як звичайним УКХ ретранслятором, так і подовжувачем портативного зв’язку через СіБі діапазон. Дозволяє зробити зв’язок 30 км між віддаленими групами кожна з яких діє навколо машини або в криївку у радіусі 3 км.

Радіозв'язок Україна