fbpx
Довідник: система позначень американської військової радіоелектроніки
Андрій Харук Андрій Харук Військовий історик, доктор історичних наук, професор кафедри гуманітарних наук Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного

Довідник: система позначень американської військової радіоелектроніки

РЛС Світ США Технології

Поставка нашим Збройним Силам радіоелектронного обладнання американського виробництва призвела до появи устаткування з незвичними буквенно-цифровими позначеннями. Формуються вони за певними принципами, з якими ми зараз розберемось.

У США використовується стандартна система, відповідно до якої кожному радіоелектронному засобу, взятому на озброєння, надається позначення, що складається з п’яти літер та кількох цифр, наприклад AN/APG-68. У цьому перші дві літери позначають приналежність до збройних сил США (AN – Army-Navy). Літери за косою лінією позначають: перша – місце встановлення чи спосіб транспортування, друга – вид обладнання, третя – призначення. Якщо за номером стоїть позначення (V), воно свідчить про кілька варіантів комплектації апаратури, наприклад AN/ALQ-172(V)2. Модифікація може позначатись літерою, яка стоїть після цифри, наприклад, AN/ASQ-18A. Використовуються літери латинського алфавіту, крім I, O, Q, S (щоб не плутати з цифрами 1, 0, 5), Т (використовується для позначення навчальних комплектів), а також X, Y, Z (використовуються для позначення варіантів апаратури, які різняться параметрами електроживлення – наприклад, AN/ARC-51BX; якщо варіантів живлення більше трьох, використовуються двобуквені індекси, напр. ХХ, XY, YY тощо).

Літера Перша літера – місце встановлення чи спосіб транспортування Друга літера – вид обладнання Третя літера – призначення
A Пілотовані літаки, гелікоптери Інфрачервоне Допоміжне
B Підводні човни і апарати Захищений зв’язок (2) Бомбометання
C Криптографічне (1) Носії сигналу Зв’язок
D Безпілотні носії Дозиметричне Пеленгування, розвідка, спостереження
E Лазерне (3) Відстрілювання (викидання) пасивних завад
F Стаціонарні наземні споруди Волоконно-оптичне (4)
G Різні наземні об’єкти (5) Телеграфне (телетайпне) Управління зброєю
H Запис, відтворення
I Переговорне, гучномовне
J Електромеханічне
K Амфібійні засоби Телеметричне Обчислення
L Радіоелектронної протидії — (6)
M Наземні транспортні засоби (7) Метеорологічне Обслуговування, перевірка
N Акустичне Навігація
P Переносне Радіолокаційне — (8)
Q Гідроакустичне Спеціальне або багатоцільове
R Радіозв’язок Прийом, пасивна детекція
S Надводні кораблі Спеціальне або комбіноване Пошук, виявлення, визначення напрямку і віддалі
T Транспорабельне (9) Телефонне Передача
U Різні засоби або їх комбінації (10)
V Рухомі наземні засоби Візуального спостереження, візуального світла
W Надводні кораблі і підводні човни Озброєння Автоматичне або дистанційне управління
X Факсимільне або телевізійне Розпізнавання
Y Обробка даних Виявлення і супровід цілей, управління зброєю або повітряним рухом
Z Пілотовані і безпілотні літальні апарати Зв’язок Безпека

(1) Раніше літера С означала обладнання, яке транспортується повітрям; зараз у цьому сенсі не вживається. Використання першої літери для позначення призначення обладнання, а не місця установки, вибивається з загальної схеми, але обумовлене тим, що ця літера зарезервована за апаратурою Агенства національної безпеки; за цим же органом зарезервовані літери B і Z з другої колонки і Z з третьої.

(2) Раніше літера В означала обладнання, пов’язане з використанням… поштових голубів. Наприклад AN/CBQ-1 – аеротранспортабельний голубник. В армії США використання поштових голубів припинене у 1957 р.

(3) Раніше літера Е означала обладнання, пов’язане з ядерною безпекою; зміна відбулась у 1985 р.

(4) Раніше літера F означала фотографічне обладнання.

(5) Літера G використовується тоді, обладнання може встановлюватись на носіях двох і більше груп, які позначаються літерами F, M, P, T і V.

(6) Раніше літера L використовувалась для позначення обладнання, пов’язаного з управлінням прожекторами.

(7) Літера М використовується для наземних транспортних засобів, єдиним призначенням яких є транспортування радіоелектронного обладнання; найчастіше це причепи чи напівпричепи.

(8) Раніше літера Р використовувалась для позначення відтворювального обладнання; тепер воно віднесене до групи Н.

(9) Літера Т використовується для обладнання, яке транспортується наземними засобами, але не може використовуватись під час руху.

(10) Літера U використовується у двох випадках: для позначення обладнання, яке може встановлюватись на різних носіях (наприклад, радіостанції, які монтуються і на кораблях, і на берегових об’єктах) і для позначення систем, які мають компоненти різного базування (наприклад, повітряні і наземні).

Система позначень AN/ офіційно була прийнята також для Канади (числові інтервали позначень 500-599, 2500-2599), Австралії (2000-2099), Нової Зеландії (2100-2199) та Великої Британії (2200-2299), але більш-менш широко використовується лише Канадою. Італія і Японія використовують системи з іншими префіксами замість AN – ММ (Matricola Militare) і J відповідно. В Італії вона використовується, головно, для корабельних систем (нумерація в інтервалі 700-799), а в Японії – для авіаційних (нумерація з 1). У всіх випадках мова йде лише про системи власної розробки – американські в цих країнах використовуються під оригінальними позначеннями.

РЛС Світ США Технології