fbpx

Експерти-перевертні: як антиваксери брешуть про мобілізацію в Україні

Інформаційна війна

Події 6 лютого у селі Космач на Івано-Франківщині демонструють вплив російської пропаганди та «корисних ідіотів», які розповсюджують антимобілізаційну істерію. Останні — це колишні антиваксери, які після початку повномасштабного вторгнення стали «експертами» у мобілізації. 

З подіями у Космачі можна провести паралель — це Нові Санжари 2020 року. Тоді погана комунікація влади та проросійські сили сприяли поширенню паніки у місті. У новостворених місцевих групах активно поширювали фейки про прибулих з Китаю, публікували посилання на проросійські та російські телеканали: «НАШ», «112», «ZIK», «NewsOne», «Россия 1». І все це доповнювалось фейками та маніпуляціями про COVID-19. VoxCheck раніше писав про відомих антиваксерів в Україні та спростовував їхні твердження.  

Подібна ситуація трапилася у селі Космач. Місцеві повідомляють, що у вайбер- та телеграм-чатах міста з’явилося анонімне повідомлення, що їде шість машин ТЦК — ловити чоловіків і влаштовувати «облаву». Росія має велику кількість ботоферм, які видають себе за українців та поширюють дезінформацію на різних рівнях: від великих груп чи каналів до місцевих чатів. Тому не можна виключати, що і цього разу росіяни могли «вкинути» подібну інформацію, яка збурила людей. Як виявилося, жодних «рейдів», «навідників» чи чогось подібного не було. 

До чого тут антивакцинатори ?

Антивакцинаторський рух так чи інакше пов’язаний з росією. До прикладу, ще до повномасштабного вторгнення рф, один з лідерів руху «Стоп Фейк Пандемія» Сергій Мікітен регулярно репостив інформацію з російських та проросійських джерел, входив до КОБ («Концепция общественной безопасности»). Це рух, де присутнє все: теорії змови, езотерика, «русскій мір». Або Олена Фаіст, яка розповідала, що українці та росіяни — це «братні» народи, а жодної війни немає. Частина з них входила до проросійської партії «Держава» (Вікторія Шилова, Кирило Стремоусов та Дмитро Василець) та стали колаборантами.   

16 листопада 2021 року СБУ блокувала діяльність антиукраїнської мережі, яка під «антивакцинаторськими» гаслами намагалася дестабілізувати суспільно-політичну ситуацію в державі. За попередньою інформацією, їхні дії координували російські куратори. Тоді ж відомий антиваксер Стахів отримав підозру за заклики до насильницької зміни конституційного ладу в Україні. А вже 24 листопада Центр протидії дезінформації при РНБО заявив про російський слід в акції протесту проти вакцинації. 

Вчорашні антиваксери організовують такі собі «журналістські курси», де вчать по суті блокувати роботу державних органів запитами. Їхній зміст — надати докази, що України не існує. Якщо немає держави, то відповідного законодавства теж немає, а тому і мобілізації бути не може. Такий хід подій вигідний лише росії. 

Нижче — приклади лише декількох блогерів, які окрім антиваксерської діяльності займаються тепер і антимобілізаційною. 

Антон Гура

У 2020 році цей маловідомий блогер відзначився у прямому ефірі «1+1», де поширював дезінформацію та паніку про літак з Мілана на початку пандемії COVID-19. Тоді він розповідав, що люди на літаку мають ознаки захворювання, п’ють ліки для зниження температури, а на борту точно є пасажири з коронавірусом. Пізніше став коментувати не лише медичну тематику. 

Нещодавні події у Космачі він також згадав, вказавши, що люди нарешті «почали вчити закони». «Експерт» розповідає, що українців готують до мобілізації з 19 років або радить, як взагалі її уникнути. Гура вважає незаконними ТЦК, воєнний стан та мобілізацію, оскільки не ввели стан війни. 

Гура поширював російські фейки. Ось, наприклад, неправда про запрошення Вінницького ТЦК і СП на новорічний святковий вечір. Або фейк, як Україну нібито продали Заходу.    

Стан війни чи воєнний стан?

Стан війни — це одна з топтем серед антивакцинаторів, які виступають проти мобілізації. За їхніми словами, стан війни навмисно не оголошують, бо він дозволив би мобілізувати депутатів, чиновників, списання боргів та деолігархізацію. Насправді в українському законодавстві немає норм про мобілізацію депутатів, списання боргів чи деолігархізацію в разі оголошення стану війни.

«Стан війни» — виключно процес зовнішньої політики держави, який має формалізувати стан між країнами, тоді як «воєнний стан» — це про внутрішню політику. Наразі, щоб перебувати у стані війни, необов’язкові офіційні документи, які б це затверджували.

У Резолюції ООН «Про агресію» 1974 року, вторгнення або напад збройних сил держави на територію іншої держави, бомбардування або блокада портів кваліфікується як акт агресії. Тож в першу чергу звертають увагу не на офіційні документи, в яких йдеться про оголошення війни, а на вчинені дії. Тому воєнного стану достатньо для ведення оборонних дій та проведення мобілізації. 

Остап Стахів

Остап Стахів — активіст, блогер і, як він сам себе ідентифікує, «вільний журналіст». Засновник ГО та партії «Ідея нації». Активно поширює теорії змови про нібито шкоду 5G, масок і карантину, називає пандемію спланованою, а вакцини від коронавірусу – небезпечними. Також балотувався на місцевих виборах  у Львові на посаду міського голови, проте набрав лише 0,36%. Після місцевих виборів 2020 року підтримав провокаторів з Хмельницького Віктора Вікарчука та Олену Фаіст з Черкас. Перший балотувався від проросійської партії ОПЗЖ, а друга відверто заявила, що отримує кошти на антивакцинаторські акції з рф.  

У 2023 році створив разом з Геричом Олегом громадську організацію «Обʼєднання правозахисників України». Останній у своїх соцмережах називає себе журналістом і розповідає, як боротися із ТЦК. Канал та чат організації наповнені антимобілізаційними наративами: ВРУ не існує, продовження воєнного стану незаконне, як і мобілізація. Сам Стахів розповідав про потребу введення стану війни, а на воєнного стану. 

У липні 2023 року Стахів запустив курс «Статус: журналіст», де вступне заняття провів той самий Герич. Курс платний – 7500 грн. Але тим, хто написав до 20 липня, – 3250 грн. Після оплати та його проходження людина отримує посвідчення журналіста. Щоправда, курс не має нічого спільного з журналістикою, оскільки на ньому вчили, як блокувати роботу державних органів влади запитами на інформацію, а сам спікер казав, що він журналіст тоді, коли йому вигідно. Або ж вихвалявся великою кількістю скарг та запитів. Цікаво, що курс фокусується зокрема на військовому праві. 

Не оминув Стахів і російські фейки. До прикладу, розповідав про масове відбирання дітей в українців у Європі. Або ж обережно говорить про неконституційність мобілізації, називаючи її «недобір у КВН». 

28 січня 2024 року вони запустили ще один інтенсив «Журналіст-правозахисник 2.0», після якого теж видавали посвідчення журналіста «Галицькі вісті». По суті, Стахів підміняє поняття журналістики, маніпулює фактами та підриває довіру до медіа. Будь-хто може пройти його тренінг за декілька тижнів та стати «журналістом». Як показує практика, жодної журналістики там не навчають. 

До речі, ця історія знову нас повертає до подій у селі Космач. Після заворушень місцеві зустрілися з представником ТЦК та СП. І почали озвучувати російськими наративи: «стану війни немає», «проти кого воюємо», «чому депутати та їхні діти не воюють» тощо. А тепер уявіть, що у кожному місті може бути представник організації Стахіва, тобто потенційний провокатор, який чітко знає, як діяти. Навряд будуть позитивні наслідки. 

Чи можна продовжувати воєнний стан?

Конспірологи вкидають, що воєнний стан заборонено продовжувати. Насправді в законі «Про правовий режим воєнного стану» чи Конституції не вказано обмеження у кількості продовження воєнного стану чи неможливості цього зробити. Єдине обмеження — президент не може ввести чи продовжити воєнний стан без погодження в парламенті.

Олександр Шавлюк

Після виборів 2014 року Шавлюк був помічником депутата Вінницької обласної ради від партії «УКРОП» Олексія Бородія. Згодом, у 2020 році сам балотувався до Вінницької міської ради від партії «Воля», але програв. У 2018 році блогер та адвокат відзначився протестами проти ПЦУ, а на хвилі карантинних обмежень у 2020 році почав коментувати події навколо COVID-19. Шавлюк критикував та ігнорував карантин, вважав його порушенням своїх прав. Він розповідав, що за відмову від вакцинації батьків будуть позбавляти батьківських прав і примусово забирати дітей, а вакцини вбивали людей.

Після початку повномасштабного вторгнення у своїх відео коментує мобілізаційні процеси. Також у своїх відео він розповідає про те, як всіх жінок мобілізують, ТЦК не мають права видавати повістки, тому що вони незаконні, та як можна уникнути мобілізації. 

Як брешуть про мобілізацію жінок?

Часто можна почути фейки про масову мобілізацію всіх жінок. Проте насправді вона може торкнутися лише тих, які мають медичну та фармацевтичну освіту. З 1 жовтня 2023 року до 31 грудня 2026 року вони повинні стати на військовий облік. Але це не означатиме, що їх відразу мобілізують до війська. Також речник Командування Сухопутних військ ЗСУ Володимир Фітьо повідомив, що з 2014 року жодної жінки не мобілізували примусово. Військова 47-ї ОМБр Олена «Риж» Іваненко вказує, що жінкам важко потрапити до війська навіть добровільно через жорсткіші вимоги (обов’язкова вища освіта, окрім медиків, потреба відношення в ТЦК) та гендерні стереотипи.  

Експерт чи не експерт, ось у чому питання

Випадки вище — лише частина антиваксерів, які почали коментувати мобілізацію в України. Їхня стратегія — взяти негативні випадки (які, на жаль, є) та максимально їх розкрутити та підсилити, зробити з них те, що нібито є «нормою». Або спровокувати конфлікт і висвітлити його так, як їм зручно.

Важливо уникати таких «експертів». Для цього потрібно дотримуватися простих правил:

  • перевірити біографію;
  • визначити, що саме він коментує (людина не може бути експертом у всьому; наприклад, Гура чи Стахів коментують все — від мобілізації до медицини);
  • переглянути, чи поширювала людина дезінформацію та чи визнавала свої помилки, якщо такі були;
  • пересвідчитись, чи справді експерт неупереджений;
  • уважно проаналізувати тези, чи не суперечать вони одна одній;
  • звернути увагу, чи вказані джерела інформації, чи можна їх перевірити самостійно;
  • зважати на емоційність повідомлення: якщо в новині більше емоцій ніж фактів, найімовірніше, вами хочуть зманіпулювати.

Інформаційна війна