Ердоган закликає G-20 задовольнити вимоги росії щодо зернової угоди
Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган закликає кількох лідерів G-20 задовольнити деякі вимоги кремля, щоб спробувати відновити угоду, яка дозволила поставки українського зерна та знизила світові ціни на продовольство. Як повідомили люди, знайомі з ходом переговорів, Ердоган, який допоміг у створенні оригінальної Чорноморської зернової ініціативи у 2022 році, намагається провести закриті зустрічі з лідерами під час саміту G-20 у Нью-Делі цими вихідними.
Хоча зусилля Туреччини навряд чи вплинуть на союзників України в США та Європі, прийняття Ердоганом вимог росії підкреслює виклики, з якими він стикається під час свого балансування після вторгнення москви в Україну. Туреччина прагне відновити поставки згідно з підтриманою ООН угодою, з якої москва вийшла в липні, але Ердогану не вдалося переконати ху@ла приєднатися до угоди на переговорах у Сочі, в понеділок.
Туреччина просить світових лідерів сприяти страхуванню російського експорту продовольства та добрив лондонським Lloyd’s і відновити підключення москви до системи SWIFT для міжнародних платежів за продовольство, за словами трьох турецьких чиновників, знайомих з обговореннями. Вони попросили не називати їх імені для обговорення чутливого питання.
Очікується, що члени G-20 вимагатимуть «негайних і безперешкодних поставок зерна, продуктів харчування та добрив/вхідних ресурсів з ерефією та України», за словами людей, знайомих з обговореннями. Скоріш за все, вони скажуть, що угода важлива для задоволення попиту в країнах, що розвиваються, особливо в Африці, і закликатимуть до припинення «військового знищення» або інших атак на відповідну інфраструктуру.
Невизначеність щодо майбутнього поставок від одного з найбільших у світі експортерів зерна сприяла тижням волатильності світових цін на пшеницю, як і сплеск військових дій у Чорному морі та навколо нього.
Туреччина каже своїм колегам, що спосіб відновити угоду полягає в послабленні деяких санкцій, які, як стверджує москва, перешкоджають їй імпортувати сільськогосподарське обладнання, таке як трактори або запчастини, заявили турецькі чиновники.
США та їхні союзники відкидають заяви росії про те, що обмеження обмежують експорт сільськогосподарської продукції з москви, і поки що опираються закликам послабити санкції. Кілька європейських дипломатів заявили, що росія відхилила запропонований ООН компроміс, який мав би створити дочірню компанію державного фермерського банку «Россільгоспбанк», який потрапив під санкції, і дозволити це використовувати SWIFT.
«І щоб додати образи до шкоди, росія пропонує 1 мільйон тонн зерна африканським країнам у пародії на щедрість», — сказав президент Європейської ради Шарль Мішель у коментарях на відкритті саміту. «Який цинізм і зневага до африканських країн, коли ми знаємо, що Чорноморська угода наразі забезпечила експорт понад 30 мільйонів тонн, головним чином до найбільш уразливих країн».
По саміту Великої 20-ки, лідери країн схвалили компромісну мову щодо вторгнення росії в Україну, подолавши розбіжності між москвою та рештою групи, які загрожували зірвати надії на спільне комюніке на саміті в ці вихідні.
США та їхні союзники шукали більш жорстких формулювань, ніж компроміс на Балі, щоб засудити те, що вони вважали агресією росії, тоді як москва хотіла послабити посилання — і певний час користувалася підтримкою Китаю. Компроміс містив формулювання, які дозволяли б обом сторонам претендувати на дипломатичну перемогу.
Основна відмінність тексту, узгодженого цього року, полягає в видаленні більшості формулювань, які виражали різні думки щодо таких питань, як санкції та пряме засудження війни росії, замінивши їх одностайно підтриманими поглядами, підкріпленими посиланнями на принципи Організації Об’єднаних Націй.
Очікується, що остаточна заява буде прямо посилатися на війну росії «в Україні», а не на війну «проти України», формулюючи те, що США та їхні союзники прагнули, а москва виступала проти.
ПІДТРИМАЙ РОБОТУ РЕДАКЦІЇ "МІЛІТАРНОГО"
Навіть разовий донат в 30 грн чи підписка на $1 допоможе нам працювати і розвиватися далі. Спонсоруй незалежне мілітарне медіа - отримуй достовірну інфу.