Ескалація між Ізраїлем і «Хезболлою» зростає і може привести до повномасштабної війни
Хезболла», ліванське бойове угруповання та політична партія, тісно пов’язана з Іраном, бере участь у повільно розпаленому конфлікті з Ізраїлем з початку ізраїльської війни в Газі після нападу ХАМАС на Ізраїль 7 жовтня, коли бойовики запускали ракети та безпілотники в Ізраїль, повідомляє The Wall Street Journal.
Ізраїль заявив , що під час останніх ударів в п’ятницю та вночі він завдав ударів по позиціях бойовиків «Хезболли» та військовим структурам на півдні Лівану, включаючи удари по Аль-Ріхану, Кафр-Кілі, Кфар-Чубі та Шебаа. Удари продовжилися і сьогодні в суботу.
Останніми днями Ізраїль та найпотужніші проксі сили Ірану посилили ескалацію, підсилюючи побоювання, що той чи інші можуть помилитися в розрахунках і спровокувати більш інтенсивне протистояння. Такий сценарій може призвести до масової смертей та руйнувань як у Лівані, так і в сусідньому Ізраїлі.
Уникнення повномасштабної війни між Ізраїлем і «Хезболлою» було пріоритетом для західних урядів, включаючи США, з початку війни, причому адміністрація Байдена відправила високопоставленого чиновника Білого дому в кілька поїздок до регіону, щоб заспокоїти напруженість. Зусилля Заходу роз’єднати два фронти не спрацювали. «Хезболла» припинила вогонь лише під час тижневого припинення вогню в Газі в листопаді.
У вівторок “Хезболла” здійснила найсильнішу атаку на Ізраїль з 7 жовтня, заявивши, що націлилася на штаб піхотної бригади в прибережному місті Акко, за 20 миль від кордону, у відповідь за вбивство Ізраїлем одного з його інженерів. Ізраїльські військові заявили, що їх протиповітряна оборона перехопила дві повітряні цілі вздовж північного узбережжя країни. Наступного дня ізраїльські військові заявили, що їхні військові літаки завдали ударів по 40 об’єктах Хезболли в місті Айта-еш-Шаб на півдні Лівану.
Тижнем раніше “Хезболла” атакувала ізраїльський об’єкт в Араб-ель-Арамше, селі на півночі Ізраїлю, застосувавши керовані ракети та безпілотники в тому, що бойовики назвали комплексною атакою у відповідь на вбивство Ізраїлем ще двох своїх членів. Ізраїльські військові підтвердили, що кілька протитанкових ракет і безпілотників були випущені з Лівану в бік громадського центру, де спали солдати, поранивши більше десятка солдатів, один з яких пізніше помер. Військові заявили, що вони відкрили вогонь у відповідь, а пізніше завдали авіаударів по об’єктах «Хезболли».
«Це точка найвищого ризику з точки зору фронту Хезболла-Ізраїль з перших тижнів після 7 жовтня», — сказав Рим Момтаз, паризький аналітик з безпеки з Міжнародного інституту стратегічних досліджень. «Відбувається багато розвідки вогнем, коли кожна сторона перевіряє межі можливостей іншої за допомогою атак, подібних до розвідки боєм».
Значне загострення конфлікту між Ізраїлем і «Хезболлою» може мати катастрофічні наслідки для обох сторін. Під час останньої війни між ними в 2006 році Ізраїль розбомбив цивільний аеропорт Бейрута, а «Хезболла» випустила ракети вглиб Ізраїлю. У Лівані загинуло понад 1100 осіб, включаючи мирних жителів і бойовиків. Близько 120 ізраїльських солдатів були вбиті під час війни, яка включала наземне вторгнення в південний Ліван. Також загинули понад 40 ізраїльських цивільних.
Обидві сторони збільшили свої військові сили протягом майже двох десятиліть з тих пір: Ізраїль придбав нові засоби протиповітряної оборони та сучасні військові літаки від США, а «Хезболла» отримала нові ракети та іншу зброю від Ірану. «Хезболла» також має тисячі «обстріляних» та натренованих бойовиків, які підтримували режим в Сирії під час громадянської війни в країні, а також систему тунелів на півдні Лівану, яка, як вважається, може конкурувати з власною підземною мережею ХАМАС у Газі.
За оцінками Ізраїлю, у 2015 році «Хезболла» мала близько 150 000 артилерійських і балістичних ракет, і аналітики з питань безпеки вважають, що відтоді ця кількість зросла. За словами аналітиків, «Хезболла» приховує розмір свого арсеналу, намагаючись зберегти стратегічну перевагу в будь-якій конфронтації з Ізраїлем.
Загроза великого руйнування породила зацікавленість обох сторін у тому, щоб конфлікт не вийшов з-під контролю. Однак це змусило обидві сторони повірити, що вони можуть посилити інтенсивність свого конфлікту, не спровокувавши повну війну.
«Оскільки обидві сторони розуміють, що хочуть уникнути війни, вони фактично дозволяють собі все більше й більше простору для ескалації з часом», — сказав бригадний генерал Ассаф Оріон, старший науковий співробітник Ізраїльського інституту досліджень національної безпеки. «Тож поки триватимуть бої в Газі, «Хезболла» продовжуватиме свої атаки, що збільшує шанси на прорахунки».
Поряд з війною в Газі, конфлікт на лівансько-ізраїльському кордоні кілька місяців викликав неспокій у обох країн. З 7 жовтня ізраїльські удари вбили щонайменше 276 бойовиків «Хезболли», згідно з підрахунком їхніх некрологів — кількість, яку можна порівняти з кількістю загиблих під час війни 2006 року. Десятки тисяч ліванських та ізраїльських мирних жителів були вигнані зі своїх домівок. Ізраїльські авіаудари завдали ударів по столиці Бейруту, де в січні в результаті удару було вбито високопоставленого лідера ХАМАС, і аж на півночі до долини Бекаа, приблизно в 60 милях на північний захід від ізраїльського кордону.
Міністр оборони Ізраїлю Йоав Галлант заявив у середу, що ізраїльські військові знищили половину командирів «Хезболли» на півдні Лівану.
«Хезболла» визнала смерть деяких командирів, але заявила, що це була не половина і що їх швидко замінили. «Галлант лише продає ізраїльській громадськості фальшиву перемогу», — сказав Алі Маттар, науковий і політичний аналітик, близький до «Хезболли».
Аналітики кажуть, що вбивства її членів разом із переміщенням великої кількості ліванських цивільних осіб поставили «Хезболлу» перед дилемою. Ліван, країна, яка переживає глибоку економічну кризу, що триває п’ять років, не може дозволити собі війни. «Хезболла» повинна збалансувати суперечливий політичний тиск всередині Лівану та складні відносини зі своїм патроном, Іраном.
«Тут є кілька інтересів, і вони не обов’язково сумісні, хоча «Хезболла» представляє їх своїй аудиторії так, ніби всі вони є одним цілим», — сказав Хейко Віммен, керівник проекту в Іраку, Сирії та Лівані для International Crisis Group.
Керівництво «Хезболли» вказало на незвичайний тиск на її військову організацію. У лютому головний лідер угруповання Хасан Насралла порадив своїм бійцям викинути свої смартфони, заявивши, що Ізраїль може використовувати їх для спостереження і навіть для точного визначення ударів.
«Хезболла» чинить опір зусиллям США та Франції щодо деескалації конфлікту з Ізраїлем, поки триває війна в Газі, стверджуючи, що їй потрібно чинити тиск на Ізраїль, щоб той допоміг палестинському народу під час війни. Очікується, що міністр закордонних справ Франції Стефан Сежурне відвідає Ліван цими вихідними, щоб спробувати продовжити посередницькі зусилля.
Людина, знайома з внутрішнім мисленням «Хезболли», сказала, що група намагається реалізувати стратегію «ескалації для деескалації», демонструючи бажання ризикувати, щоб остаточно досягти спокою. Частина цієї політики передбачає поступове розкриття деяких довго прихованих військових можливостей групи.
Високопоставлений ізраїльський військовий чиновник сказав, що Ізраїлю також необхідно посилити конфлікт, щоб зрештою досягти спокою. “Вихід є, і він полягає в ескалації”, – сказав чиновник. «Ізраїль не може зупинитися прямо зараз. Це небезпечно для всього регіону».
«Хезболла» також повідомила ліванським офіційним особам, що готова до подальшої ескалації після того, як прем’єр-міністр Наджиб Мікаті провів переговори з президентом Франції Еммануелем Макроном 19 квітня, де лідери обговорили шляхи зменшення атак «Хезболли» на Ізраїль, за словами офіційних осіб з офісу прем’єр-міністра Лівану.
Після того, як Мікаті передав повідомлення з Франції, включно із закликом припинити вогонь проти Ізраїлю, незважаючи на триваючу війну в Газі, «Хезболла» відповіла, що угруповання готове до подальшої ескалації, «якщо Ізраїль вибере цей шлях».
ПІДТРИМАЙ РОБОТУ РЕДАКЦІЇ "МІЛІТАРНОГО"
Навіть разовий донат в 30 грн чи підписка на $1 допоможе нам працювати і розвиватися далі. Спонсоруй незалежне мілітарне медіа - отримуй достовірну інфу.