Фінансова підтримка виробників ОПК: досвід Львова
Протягом 2024 року оборонні компанії Львівської громади отримали понад 40 мільйонів фінансової підтримки з місцевого бюджету Львова. Все завдяки ефективній комунікаційній взаємодії між бізнесом і владою та інноваційній екосистемі, яку розбудовує кластер IRON.
За останні 2,5 роки у Львові з’явились десятки компаній з великою метою — підсилити фронт. Доповнили список інноваторів ті гравці hardware індустрії, які перейшли на виготовлення продукції військового та подвійного призначення повністю чи частково, та бізнеси, що релокували свої потужності у більш безпечні регіони, як-от Львів.
Стрімке зростання ринку технологій у сфері безпеки та оборони привернуло увагу не лише українських інвесторів, а й міжнародних партнерів. Однак не всі стартапи на перших етапах розвитку мають доступ до великих та безпечних інвестицій, часто для них вирішальним може бути і локальний фінансовий поштовх.
Один з таких поштовхів ініціював у 2023 році IRON Lviv Tech Cluster спільно з Львівською міською радою, а саме створення ваучерних програм фінансової підтримки для виробників. Ідея однієї з них з’явилась під час щорічної виставки технологічних рішень у сфері БПЛА Sky Solutions.
Презентація традиційно об’єднала спільноту виробників, органи влади, військові підрозділи та благодійні фонди, а така екосистемна взаємодія дала можливість якісно прокомунікувати про потреби та виклики всіх сторін. Відтак одну з проблем молодих стартапів мала розв’язати Ваучерна програма підтримки для виробників БПЛА та іншого обладнання до 1 мільйона, яку IRON Lviv Tech Cluster реалізував спільно з Львівською міською радою у 2023 році.
Як отримати ваучерну підтримку на Львівщині
Ваучерні програми дозволяють малим і середнім виробникам та стартапам у сфері технологій військового та подвійного призначення отримувати фінансову допомогу для впровадження інновацій, придбання нового обладнання або покращення інфраструктури.
Сьогодні є 3 актуальні програми підтримки для виробників у Львівській МТГ, які доповнюють одна одну та в комплексі дозволяють виробнику пройти шлях від створення прототипу до передачі продукту військовим та масштабування. Компанії можуть отримати фінансову підтримку на суму 300 тисяч, 1 та 2 мільйони гривень з місцевого бюджету. Відбір відбувається на конкурсній або ж кваліфікаційній основі, де перша передбачає оцінювання та відбір за встановленими критеріями, а друга – отримання фінансової підтримки при виконанні умов програми.
Ваучер на проєкти подвійного призначення на 300 тисяч. Програма відбувається на конкурсній основі та дає можливість виробникам продуктів подвійного призначення отримати кошти на закупівлю обладнання, комплектуючих чи оплату праці. У 2024 році 31 львівський виробник отримав фінансову підтримку на 300 тисяч.
Ваучер на 1 мільйон. Ваучерна програма підтримки для виробників БПЛА та іншого обладнання до 1 мільйона. Мета програми — простимулювати попит, що дасть можливість для менших компаній отримати оборотні кошти для подальшого розвитку чи масштабування. Перевагою програми є те, що продукти компанії, які подаються, необов’язково повинні мати допуск до експлуатації.
Подання виглядає наступним чином: виробник подає документи, які підтверджують факт попередньої співпраці з військовими, характеристики виробу, кошторис та інформацію про потужності виробництва, після чого його кваліфікує комісія. Далі компанія отримує запит від військової частини та передає продукт на безоплатній основі. Після передачі виробів вартість компенсовується за кошти Львівської міської ради. У 2024 році 15 компаній отримали компенсації в межах цієї програми.
Ваучер на інноваційну розробку до 2 мільйонів від ЛМР. Скористатись ваучерною програмою на інноваційну розробку можуть підприємці, які проєктують, розробляють чи виготовляють продукцію інноваційного характеру для посилення обороноздатності країни та мають технологічний рівень готовності Brave1 від 6 до 9. Ця програма має авансовий платіж на 2 мільйони гривень. Її ціль — профінансувати створення нового інноваційного продукту чи покращення вже наявної розробки. Цього року скористатись ваучером змогли вже 8 локальних виробників.
Як запустити продукт із ваучерною підтримкою: досвід Besomar
Компанія Besomar понад рік працює над інноваційними технологіями у сфері БПЛА. Вже вдалось розробити дрон-перехоплювач літакового типу та передати близько 100 одиниць на фронт. У перші місяці роботи для стартапу головним викликом було забезпечення стабільного фінансування для покриття витрат на зарплати та розробки. Тоді залучені через ваучерні програми 1 300 000 дозволили втриматись на плаву.
Ситуація на фронті та потреби військових постійно змінюються. Грантові кошти використовують на розвиток виробництва та вдосконалення продукту, адже конструктори Besomar безупинно проєктують. У 2024 році компанія подавалась на всі три ваучери: 300 тисяч, 1 та 2 мільйони, і всі три отримала.
“Кошти з міського бюджету допомагають, ті витрати, які несе стартап, компенсувати. Ми змінили конструкцію борта літака, покращуємо властивості двигуна, оновлюється зв’язок: оновилась антена — під антену треба нове кріплення. На 300 тисяч купили якісний 3D-принтер, докупили комплектуючі. Загалом історія з грантами в нас дуже позитивна, це про розвиток. Ми маємо можливість за ці кошти масштабуватись, отримати нові контакти, сформувати клієнтську базу” — коментує керівник компанії.
Фінансування оборонних проєктів з місцевого бюджету
Ваучерні програми підтримки — один з типових та ефективних інструментів стимулювання бізнесу на локальному рівні. Кожна громада, маючи відповідне фінансове забезпечення та кадровий потенціал для менеджменту програми, може запровадити ваучерні інструменти для стимулювання mil-tech виробників. Процес розробки програми ідентичний до розробки інших місцевих бюджетних програм, однак важливо врахувати побажання локальних представників бізнесу, аби ваучери були скеровані на їхні найбільш нагальні потреби. Після розробки Програми вона затверджується рішенням сесії відповідної місцевої ради, а далі ваучери можуть надаватися за розглядом як спеціальної конкурсної комісії, так і за рішенням виконавчого комітету.
Окремий ризик виникає при підтримці саме виробників військової продукції з боку органів місцевого самоврядування. Зміни до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, проголосовані Верховною Радою України у червні 2024 року, мають розширити повноваження місцевих рад щодо підтримки Збройних Сил України в умовах воєнного стану. У такому випадку непряма підтримка військових через розвиток підприємств ОПК буде відповідати повноваженням органу самоврядування в умовах воєнного стану. Однак цей закон досі не набрав чинності, адже очікує підпису Президента.
Досвід Львова демонструє, як фінансова підтримка місцевих оборонних компаній може створити сприятливе середовище для розвитку та масштабування. Ваучерні програми стають рятівним колом для стартапів, які прагнуть розробляти інновації та швидко реагувати на потреби фронту. При цьому кожна громада, яка має відповідний бюджетний потенціал, може впровадити такі ініціативи, щоб підтримувати локальних виробників.
У перспективі це дозволить зміцнити місцеву економіку та посилити позиції на фронті завдяки впровадженню інновацій. Таким чином, приклад Львова — це заклик до дії для інших громад, які можуть використовувати подібні фінансові інструменти для підтримки mil-tech виробників.
ПІДТРИМАЙ РОБОТУ РЕДАКЦІЇ "МІЛІТАРНОГО"
Навіть разовий донат в 30 грн чи підписка на $1 допоможе нам працювати і розвиватися далі. Спонсоруй незалежне мілітарне медіа - отримуй достовірну інфу.