“Хезболла” намагається заперечити свою причетність до вбивства дітей на стадіоні в Мадждал Шамс.
За даними ізраїльських військових, ракета з Лівану вдарила по футбольному полю в суботу на контрольованих Ізраїлем Голанських висотах, внаслідок чого загинули щонайменше 12 людей, переважно підлітків та дітей віком від 9 років. Це була найсмертоносніша одиночна атака з-за північного кордону Ізраїлю за кілька місяців бойових дій і викликала побоювання ескалації конфлікту.
Ізраїльські офіційні особи звинуватили «Хезболлу», політично потужне ліванське збройне угруповання, у запуску ракети та пообіцяли відповісти. “Хезболла” відразу заперечила свою відповідальність, хоча угруповання заявило, що в суботу випустило десятки ракет по півночі Ізраїлю.
Ізраїльська рятувальна служба Маген Давид Адом повідомила, що крім 12 загиблих у друзькому місті Мадждал Шамс, більше 20 людей отримали поранення, і деякі з них залишаються у важкому стані,. Ізраїльські військові заявили, що вік убитих та поранених коливався від 10 до 20 років, і що на момент нападу вони грали у футбол.
Лідер друзької громади шейх Мовафак Таріф заявив, що напад «перетнув усі можливі червоно-чорні лінії».
Чим ця атака відрізняється від усіх інших атак? Зрештою, до цього часу всі інші атаки, розпочаті з території Лівану, дуже швидко приписувалися «Хезболлі» і не викликали жодних заперечень з їхнього боку.
Але цього разу «Хезболла» відкинула звинувачення. Незабаром після нападу пов’язана з «Хезболлою» мережа Al Mayadeen повідомила, що залп зі 100 ракет був запущений вже після удару по Мадждал Шамс. А тому до вбивства в Мадждал Шамс, за версією терористів, «Хезболла» «категорично» не причетна і відкидає «всі неправдиві звинувачення з цього приводу».
Однак речник ізраїльської армії Даніель Хагарі у терміновому зверненні повідомив про, що «Хезболла» бреше та заперечує відповідальність за інцидент: «Наші розвідувальні дані чітко стверджують, що «Хезболла» несе відповідальність за вбивство невинних дітей».
Мадждал Шамс – це друзьке поселення. Його мешканці переважно сповідують відгалуження шиїтського ісламу. Переважна більшість з яких навіть не приймає громадянство Ізраїлю (незважаючи на визнання США в 2017 році ізраїльської анексії). Тому вбивство безневинних «не сіоністів» навряд чи додасть авторитету ліванським терористам. Разом з тим – сталося те що сталося, навіть якщо мотивація «Хезболли» не очевидна.
Іншою причиною, яка спонукала «Хезболлу» швидко заперечувати свою причетність є наслідки. Шок і жах від вбивства дітей, швидко перетвориться на лють помсти для Армії оборони Ізраїлю, яка тривалий час готується до військової операції на півдні Лівану.
Як кажуть, основною метою візиту прем’єр-міністра Ізраїлю до Вашингтону було погодження такої операції з американцями, і вочевидь, в ситуації яка склалася американська сторона навряд чи знайде аргументи щоб заперечити цьому.
Вчора прем’єр-міністр Біньямін Нетаньягу був поінформований про подробиці інциденту в Мадждал Шамс. Після чого він розпорядився скоротити свій візит до США, і почав проводити додаткові консультації з безпеки зі своїм військовим секретарем, а пізніше провів оцінку ситуації з керівниками служби безпеки. Очікується, що він повернеться до Ізраїлю сьогодні – в неділю.
Оглядачі кажуть, що ухвалення важливих військово-політичних рішень для влади Ізраїлю потребує безпосередньої участі голови уряду, а тому початок масштабних військових дій проти «Хезболли» до понеділка не варто очікувати.
Разом з тим, політичний союзник Нетаньягу міністр Бецалель Смотрич закликав розпочати велику військову операцію проти «Хезболли». “За смерть маленьких дітей Насралла повинен заплатити головою”, – написав Смотрич у соціальних мережах після нападу в суботу, маючи на увазі Хасана Насраллу, генерального секретаря “Хезболли”. «Ліван в цілому має заплатити ціну».
“Ізраїль не пропустить цю криваву атаку”, – сказав також Нетаньягу в заяві, поширеній його офісом. «Хезболла заплатить високу ціну, яку вона не платила досі».
Контр-адмірал Даніель Хагарі, речник ізраїльської армії, повідомив журналістам, що ракета, яка вдарила по футбольному полю, була іранською моделлю — Falaq-1 — яка несла 50-кілограмову боєголовку. Він сказав, що лише “Хезболла” мала ці ракети в Лівані. “Ми будемо діяти, щоб відновити повну безпеку на нашому північному кордоні”, – сказав адмірал Хагарі.
Отже, повітряні удари які були завданні сьогодні вночі по об’єктам «Хезболли» в південному Лівані в Аббасії, Хіямі, Кафр-Кіла, аль-Кафра, Теїр-Харфа та Кафрі можна вважати лише прелюдією ізраїльського гніву.
Востаннє Ізраїль та «Хезболла» вели велику сухопутну війну у 2006 році, після того, як ліванські бойовики викрали та вбили ізраїльських солдатів у транскордонній засідці. Великі ділянки Бейрута були спустошені в битві. Понад 1000 ліванців і 150 ізраїльтян загинули у війні 2006 року. Під час цього конфлікту ракета, випущена «Хезболлою», вбила двох арабських дітей у місті Назарет в Ізраїлі. Пізніше Насралла визнав, що не розпочав би атаку, якби передбачив її смертельні наслідки і публічно вибачився.
ПІДТРИМАЙ РОБОТУ РЕДАКЦІЇ "МІЛІТАРНОГО"
Навіть разовий донат в 30 грн чи підписка на $1 допоможе нам працювати і розвиватися далі. Спонсоруй незалежне мілітарне медіа - отримуй достовірну інфу.