fbpx
Хорватія, озброєна росіянами: Єльцин затвердив 150 авіарейсів
Катерина Шимкевич Катерина Шимкевич Кандидатка історичних наук, працюю в ЗІЕІТ та Аналітичному центрі балканських досліджень

Останні публікації автора

Крах міфу про “сербську Спарту” та провал сербського світу у Чорногорії

Крах міфу про “сербську Спарту” та провал сербського світу у Чорногорії

Поки Європа думає, в Україні рашисти скоюють воєнні злочини

Поки Європа думає, в Україні рашисти скоюють воєнні злочини

Карла Дель Понте закликає суддів Міжнародного кримінального суду видати ордер на арешт путіна

Карла Дель Понте закликає суддів Міжнародного кримінального суду видати ордер на арешт путіна

Російські аналітичні центри формують у Боснії і Герцеговині “правильне” сприйняття геноциду у Сребрениці

Російські аналітичні центри формують у Боснії і Герцеговині “правильне” сприйняття геноциду у Сребрениці

Хорватія ще не визначилась з отриманням від США бойових машин Bradley

Хорватія ще не визначилась з отриманням від США бойових машин Bradley

Що стоїть за нарощуванням озброєнь на Балканах?

Що стоїть за нарощуванням озброєнь на Балканах?

Сербія отримала російські ракети «корнет»

Сербія отримала російські ракети «корнет»

Боснійське лімбо: що чекає країну у майбутньому?

Боснійське лімбо: що чекає країну у майбутньому?

Загальний огляд історичної для Хорватії події – закупівля винищувачів Rafale

Загальний огляд історичної для Хорватії події – закупівля винищувачів Rafale

Серби Боснії і Герцеговини готуються до відділення?

Серби Боснії і Герцеговини готуються до відділення?

Жертви війни сподіваються, що Ратка Младича засудять за подвійний геноцид

Жертви війни сподіваються, що Ратка Младича засудять за подвійний геноцид

Місія EUFOR в БіГ під тиском Росії та ЄС

Місія EUFOR в БіГ під тиском Росії та ЄС

Воєнний злочин, про який у Чорногорії забули

Воєнний злочин, про який у Чорногорії забули

У Сербії ремонтували літак, який використовувався для війни у Лівії

У Сербії ремонтували літак, який використовувався для війни у Лівії

Цілі навчань DEFENDER-Europe 21

Цілі навчань DEFENDER-Europe 21

Хорватія, озброєна росіянами: Єльцин затвердив 150 авіарейсів

Балкани Європа Закупівлі Історія Світ Хорватія

До вашої уваги матеріал «Hrvatsku naoružali Rusi: Jeljcin odobrio 150 letova transportera» оприлюднений 15 червня 2013 року на сайті Večernji.hr.

Хорватія підтримувала себе у військовому відношенні переважно зі зброєю, яку їй вдалося забрати у ЮНА, але цього було недостатньо. Основною проблемою була відсутність системи, яка гарантувала б надходження передплаченої зброї до Хорватії.

Упродовж 1991 року Хорватія платила високу ціну за війну. В умовах окупації, роздробленості частин території та порушенні головної автомобільної та залізничної інфраструктури економіка спотикалася, стандарти, заробітна плата та пенсії падали десять разів на рік. На полях битв до кінця того року Хорватія вже втратила те, що мала втратити – третину своєї території.

Навіть тоді, коли було найскладніше, Хорватію торкнулося ембарго на імпорт зброї, так що багато керівників в Республіці Хорватія та навколо неї взяли участь у порушенні та обході ембарго. З початку війни зброю закуповував кожен, хто знав, як це робилося, і десятки світових торговців зброєю пройшли маршем через урядові та військові офіси в Загребі. Хорватія підтримувала себе у військовому відношенні переважно зброєю, яку їй вдалося забрати у ЮНА, але цього було недостатньо, бойову машину потрібно було годувати.

Експерти знали, що без встановлення рівноваги у повітряному просторі цього досягти неможливо. Хорватія мала закуповувати винищувачі, а також транспортні та бойові вертольоти. На той час Звонко Зубак був одним із співвласників Winsley Finance Limited, компанії, заснованої на Нормандських островах. За назвою компанії ховалося близько 20 засновників, різних бізнесменів з Англії, Фінляндії, Канади, Швейцарії, Чехії та Німеччини. Зубак був єдиним хорватом у групі. Люди з Winsley Finance Limited на чолі із Зубаком приїхали до Загреба і домовились спробувати придбати для Хорватії стратегічну зброю, яку не змогли доставити інші постачальники.

Оскільки це були повітряні сили, головною особою для такої розмови був генерал Імра Аготич, який пропонував знайти літаки та вертольоти на Заході. Представники Winsley Finance Limited, завдяки своїм зв’язкам, приїздили до американця, одного з радників у військових справах тодішнього президента США Джорджа Буша. Це було наприкінці 1991 року, між Різдвом та Новим роком.

Відразу було зрозуміло, що американці хочуть допомогти. Наші спецслужби відправляли машину вглиб Словенії, щоб забрати його, бо ця важлива особа приїжджала з Гарміш-Партенкірхена, Німеччина.

Радник приїхав до Загреба і там заговорили про закупівлю п’яти-шести літаків F-5. Ці літаки ВПС США дислокувались в Іспанії та проходили капітальний ремонт. Радник заявив, що робота повинна бути схвалена керівництвом штату США. Тоді люди з Winsley Finance Limited дав зрозуміти хорватам, що існує ймовірність того отримання Хорватією винищувачів, без яких важко було б почати звільнення територій. Через два тижні Зубак отримав запрошення на зустріч із американським радником у Парижі. Утім, там домовитися не вдалося.

“За підрахунками, США не можуть дозволити собі порушення ембарго, ми не можемо допомогти вам, продаючи літаки”, – сказав американський радник Зубаку. Однак він продовжив і сказав, що Хорватія має ще одну можливість реалізувати свій інтерес. “Ви можете спробувати отримати те, що вам потрібно в Росії, і ми допоможемо вам, відправимо вас до наших зв’язків у Фінляндії, і ви там дізнаєтесь усі деталі”, – сказав він.

Здивований, Зубак відповів американцеві, що вважає, що це неможливо, враховуючи те, що росіяни мають хороші стосунки з сербами та Югославією.

“Це зрозуміло, але спробуйте, є великі шанси, що ви отримаєте найважливіше від росіян. Я направлю вас до фінів, і вони відкриють вам шлях до Москви, спробуйте », – сказав американець.

З такими новинами Зубак повернувся до Аготича, який не був у захваті від такого повороту.

“Навіть не намагайся. Росіяни тісно співпрацюють з Югославією, вони заарештують вас і заберуть ваші гроші. Будь уважним. Подивіться, чи є якась інша можливість “, – сказав Аготич Зубаку.

Аготич підозрював, що росіяни взагалі захочуть поговорити з хорватами про таку підтримку Хорватії, але Зубак наполягав і сказав Аготичу: «Я ризикую. Мені також не потрібні ваші гроші”.

Він повідомив американця про таке рішення. На початку лютого 1992 року Зубак на кілька днів відправився до Фінляндії, пролетівши приватним літаком “Falcon 200” з Женеви до Гельсінкі. Там його зустріли представники військової розвідки Фінляндії і розмова розпочалася.

На початку вони сказали, що все це піде дуже важко, оскільки Югославія має хороші відносини з Росією. Але він намагатиметься забезпечити “найбільшу кількість контактів у Москві”. Виявилося, що фіни також мають прекрасні стосунки з Росією, тож “Сокіл” Зубака незабаром прилетів до Москви. Там їх чекала високопоставлена російська військова делегація.

“Ми знаємо вашу військову ситуацію. Очевидно, у вас немає жодної складної військової техніки та обладнання, вам буде важко організувати продаж нашої зброї, враховуючи обставини. Але, можливо, ми могли б спробувати меншу кількість для початку” – сказали російські генерали Зубаку та фінам.

Останні порадили Зубаку спробувати придбати кілька транспортних вертольотів МІ-8 або МІ-17, які вважаються цивільними вертольотами. Росіяни були добрими і коректними і не обіцяли багато. І незабаром виявилося, що таку угоду в Росії може затвердити лише тодішній президент Борис Єльцин.

Хорватський багатоцільовий гелікоптер Мі-8

Але на зустрічі росіяни відверто запропонували фінам спробувати “пом’якшити Єльцина”. Це стало завданням одного з фінів, який мав особливо хороші стосунки з росіянами, оскільки колись він закінчив їхню академію військової розвідки.

Пройшло близько десяти днів, і Зубаку зателефонували з Москви. Повідомлення було наступним: “Нам потрібно терміново зустрітися”. Через посольство Швейцарії в Нігерії Зубак організовував надзвичайний рейс з Нігерії до Цюріха, потім відправився до Женеви і приватним “Соколом” добрався до Фінляндії, а потім до Москви. Після прибуття до Москви росіяни відвели Зубака та фіна на пізній обід і передали їм добру новину.

Вони сказали, що отримали дозвіл Єльцина продавати цивільні вертольоти. Ми дамо вам пару штук, сказали вони. Сьогодні Зубак каже, що йому на той момент стало зрозуміло, що врешті-решт ми зможемо отримати як МІГ, так і бойові вертольоти. І справді, пізньої весни 1992 року прибули два транспортні вертольоти, які приземлилися в Росії і полетіли до Чехії на заправку. Хорватські ЗМІ повідомляють, що чеська розвідка захопила два вертольоти.

“Це не було правдою, але деякі шпигуни надавали таку інформацію хорватським ЗМІ, на той час ще не вдалося з’ясувати, хто на кого працює”, – говорить Зубак.

Зрештою, вертольоти полетіли до Загреба, але було зрозуміло, що стратегію доставки літака довелося змінити. Також стало зрозумілим, що кожна доставка супроводжуватиметься скандалом, який може створити проблеми та завдати шкоди і росіянам.

На наступній зустрічі в Москві це було обговорено з росіянами, і викликало напруження, оскільки працівники Winsley Finance Limited вимагали перевезення зброї та літаків величезними російськими транспортними літаками Ан-124 (Антонов) та Іл-76 (Іллюшин). Росіяни стверджували, що через контроль польоту це буде важко, бо всі будуть знати, що це не цивільні рейси і що найважчим буде під час польоту над Угорщиною.

“Є американки Awacs, які контролюють територію Югославії і можуть заземлити нас”, – говорили росіяни.

Однак бізнесмени з Winsley Finance Limited мали хороші зв’язки в деяких важливих європейських країнах, тому Зубак відправився на зустріч з тодішнім генеральним секретарем НАТО Манфредом Вернером. На зустрічі в Бонні Вернер сказав Зубаку: «На даний момент у світі ніхто не підтримує Хорватію, у вас є підтримка Святого Престолу, але Святіший Отець може молитися лише за меншу кількість жертв, інакше він не може вам допомогти. Ви повинні це знати, і моя порада вам бути наполегливим. Треба добре організуватися і допомогти собі». Пізніше виявилося, що НАТО справді не могло схвалити озброєння Хорватії, але на практиці це не заважало.

Бізнес з Росією розвивався все швидше і швидше, і великі російські транспортники почали регулярно вилітати з військової бази приблизно в 200 кілометрах на схід від Москви. З 1992 р. по 1997 р. було організовано від 150 до 160 польотів з Росії до Республіки Хорватія, і в середньому за рейс перевозилося сто тонн зброї.

Генерал Аготич, хоча й постійно підозрював, що хтось може потрапити у пастку, врешті-решт, зрадів, коли почали надходити вкрай необхідні МІГ-21. Це були відремонтовані літаки, яким у середньому було лише 12 років, а разом з ними і хорвати отримав всю необхідну зброю, різні типи бомб та сотні керованих та некерованих ракет.

Хорватський винищувач МіГ-21

Літаки пролетіли через повітряний простір Угорщини, і Зубак був у літаках кілька разів. Він засвідчив, що кілька разів вони навіть бачили американські Awacs своїми очима лише за десять кілометрів. Проблем не було. Коли великі Антонови та Ілюшини потрапляли в повітряний простір Хорватії, і це було майже завжди вночі, один і той же обман повторювався багато разів – російські пілоти завжди помічали, що вони мають “технічні труднощі”, і просили загребське управління польоту дозволити їм сісти сусідній аеропорт. У 85 відсотках випадків “допоміжним” аеропортом був аеропорт у Пулі, а решта рейсів були спрямовані в аеропорт на Крку.

Координованим командам у Пулі та Крку вдалося розвантажити літак всього за чотири години, і до світанку зазвичай виконувались роботи. Потім літаки, а пізніше бойові вертольоти МІ-24, були перевезені вантажівками до Загреба до інституту капітального ремонту в Плесо та зібрані.

Хорватський ударний гелікоптер Мі-24

Окрім ескадр, росіяни також поставляли багато запасних частин та станцій капітального ремонту. Коли б це було потрібно, десятки російських експертів та пілотів приїхали до Загреба, щоб допомогти у капітальному ремонті та підготовці наших пілотів, особливо для вертольота МІ-24, на якому наші пілоти раніше не літали. Через Winsley Finance Limited Хорватія закупила у Росії 24 літаки МІГ-21, 17 транспортних вертольотів, 11 бойових вертольотів Мі-24, 100 протитанкових пускових установок “Фагот”, кілька тисяч ракет і бомб, кілька десятків тисяч автоматів Калашникова та близько 30 мільйонів куль.

Найголовніше, що росіяни мали дуже пристойні ціни. МІГ коштували близько 700 000 доларів за штуку, тоді «літаючі гармати» МІ-24, а зараз найпотужніший військовий вертоліт у світі коштували від 1,5 до 2 мільйонів доларів за штуку, а автомати Калашникова коштували по 134 долари. У роботі брала участь компанія Winsley Finance Limited Зубака, яку організував і оплатив Гойко Шушак, міністр оборони.

Кінець роботи, однак, був не таким казковим. Протягом 1994 та 1995 років Winsley Finance Limited доставила до Хорватії 80 відсотків ракетного комплексу С-300 ПМУ. Тоді це була найсучасніша версія найкращого зенітно-ракетного комплексу у світі, який, безсумнівно, збивав будь-яку літаючу ціль.

Транспортно-пускові контейнери до ЗРК С-300 під час параду у Хорватії

Система була продемонстрована в травні 1995 року на параді на Яруні, і в Сербії вони зрозуміли повідомлення, і їхні МІГ-29 більше не літали над Республікою Хорватія. Після цього розпочались заключні операції, і Хорватія була звільнена. За систему С-300 ніколи не платили, і на сьогодні Winsley Finance Limited вимагає за неї 200 мільйонів доларів.

Найсерйозніша спроба вирішити проблему мала місце за часів прем’єр-міністра Івіци Рачана. Він зателефонував президенту Степану Месичу і запитав, чи може він допомогти та знайти землю для придбання ракетного комплексу, щоб компенсація не виплачувалася з бюджету. Десь в середині лютого 2003 року. Месич досяг успіху і знайшов країну, яка була готова заплатити гроші. Утім, в останню хвилину, продаж не був здійснений, оскільки світові можновладці відреагували, бо держава, яка хотіла придбати С-300, не мала права це робити.

З тих пір шість стартових площадок системи зберігалися в Пулі, а циліндри з 24 ракетами – у Керестінці поблизу Загреба. Коли прем’єр-міністр Іво Санадер прийшов до влади, вибухнув міжнародний скандал, оскільки росіяни підозрювали, що хорвати дозволили американцям та ізраїльтянам вивчити технологію і, що ще гірше, скопіювати всі технічні схеми системи. Навіть сьогодні ніхто не хоче сказати, чи існує ця система все ще, чи вона покинула Республіку Хорватію у 2004 році. Мовляв, це була ціна для нас вступу в НАТО. Зараз, у 2013 році, Зубак та працівники з Winsley Finance Limited все ще шукають свої гроші, і вони готові до врегулювання, пропонуючи уряду Республіки Хорватії оплату акцій, компаній, туристичні комплекси. Державна прокуратура Республіки Хорватія матиме останнє слово у цій справі. Колишній президент Степан Месич очікує судового засідання для дачі показань, тому йому не дозволяється робити жодних заяв щодо С-300. Але стало відомо, що він думає так само, як і в 2003 році, що Winsley Finance Limited та Республіка Хорватія повинні досягти згоди.

Хоча операція, яку наші провели під кодом “Перо”, пройшла без труднощів і втрат, після одного із 150 польотів трапилася трагедія. Розвантаживши зброю в Республіці Хорватія, величезний Ан-124 направився до Росії, але через Іран, оскільки хотів заправити дешевше паливо. Поблизу міста Карман офіційно літак збив пагорб і розбився. Неофіційно це, мабуть, була помилка, і Антонова збила ракета. Усі 16 членів екіпажу загинули, їхніми сім’ями яких піклувався компанія Зубака Winsley Finance Limited.


Сподобався матеріал? Підтримай незалежний проект - одна кава - 30 гривень - дозволять нам працювати для Вас!


➡ Приват 4149 6293 1808 2567

➡ monobank: 4441 1144 4179 6255

➡ PayPal [email protected]

➡Patreon https://www.patreon.com/milinua  

 


Побачили неточність чи маєте чим доповнити матеріал? Напишіть нам: [email protected]

Підписуйтесь на наші соцмережі:
Facebook
Twitter
YouTube
Телеграм
Viber


Балкани Європа Закупівлі Історія Світ Хорватія

Останні публікації автора

Крах міфу про “сербську Спарту” та провал сербського світу у Чорногорії

Крах міфу про “сербську Спарту” та провал сербського світу у Чорногорії

Поки Європа думає, в Україні рашисти скоюють воєнні злочини

Поки Європа думає, в Україні рашисти скоюють воєнні злочини

Карла Дель Понте закликає суддів Міжнародного кримінального суду видати ордер на арешт путіна

Карла Дель Понте закликає суддів Міжнародного кримінального суду видати ордер на арешт путіна

Російські аналітичні центри формують у Боснії і Герцеговині “правильне” сприйняття геноциду у Сребрениці

Російські аналітичні центри формують у Боснії і Герцеговині “правильне” сприйняття геноциду у Сребрениці

Хорватія ще не визначилась з отриманням від США бойових машин Bradley

Хорватія ще не визначилась з отриманням від США бойових машин Bradley

Що стоїть за нарощуванням озброєнь на Балканах?

Що стоїть за нарощуванням озброєнь на Балканах?

Сербія отримала російські ракети «корнет»

Сербія отримала російські ракети «корнет»

Боснійське лімбо: що чекає країну у майбутньому?

Боснійське лімбо: що чекає країну у майбутньому?

Верховний суд у Белграді виніс перший вирок за організацію участі у війні на Донбасі

Верховний суд у Белграді виніс перший вирок за організацію участі у війні на Донбасі

Загальний огляд історичної для Хорватії події – закупівля винищувачів Rafale

Загальний огляд історичної для Хорватії події – закупівля винищувачів Rafale

Серби Боснії і Герцеговини готуються до відділення?

Серби Боснії і Герцеговини готуються до відділення?

Сербія провела масштабні навчання “Удар блискавки 2021”

Сербія провела масштабні навчання “Удар блискавки 2021”

Жертви війни сподіваються, що Ратка Младича засудять за подвійний геноцид

Жертви війни сподіваються, що Ратка Младича засудять за подвійний геноцид

Місія EUFOR в БіГ під тиском Росії та ЄС

Місія EUFOR в БіГ під тиском Росії та ЄС

Воєнний злочин, про який у Чорногорії забули

Воєнний злочин, про який у Чорногорії забули