fbpx
ХТШ, або хто такий Абу Мохаммад аль-Джолані в Сирії
 Urich Urich Військовий оглядач основних подій на Близькому Сході

Останні публікації автора

Гарячий травень в Ізраїлі: коротко про поточну ситуацію. 15 травня.

Гарячий травень в Ізраїлі: коротко про поточну ситуацію. 15 травня.

Гарячий травень в Ізраїлі: коротко про поточну ситуацію. 14 травня.

Гарячий травень в Ізраїлі: коротко про поточну ситуацію. 14 травня.

Дайджест подій на Близькому сході. 13 травня 2021 року

Дайджест подій на Близькому сході. 13 травня 2021 року

Дайджест подій на Близькому сході. 12 травня 2021 року

Дайджест подій на Близькому сході. 12 травня 2021 року

Дайджест подій на Близькому сході. 11 травня 2021 року

Дайджест подій на Близькому сході. 11 травня 2021 року

Дайджест подій на Близькому сході. 10 травня 2021 року

Дайджест подій на Близькому сході. 10 травня 2021 року

Талібан офіційно відмовився від “Аль Каїди”

Талібан офіційно відмовився від “Аль Каїди”

Дайджест подій на Близькому сході. 9 травня 2021 року

Дайджест подій на Близькому сході. 9 травня 2021 року

Жорстокий теракт у жіночій школі Кабулу

Жорстокий теракт у жіночій школі Кабулу

Дайджест подій на Близькому сході. 8 травня 2021 року

Дайджест подій на Близькому сході. 8 травня 2021 року

Дайджест подій на Близькому сході. 7 травня 2021 року

Дайджест подій на Близькому сході. 7 травня 2021 року

Дайджест подій на Близькому сході. 6 травня 2021 року

Дайджест подій на Близькому сході. 6 травня 2021 року

Мирна конференція по Афганістану пройде наприкінці місяця

Мирна конференція по Афганістану пройде наприкінці місяця

Дайджест подій на Близькому сході. 5 травня 2021 року

Дайджест подій на Близькому сході. 5 травня 2021 року

Дайджест подій на Близькому сході. 4 травня 2021 року

Дайджест подій на Близькому сході. 4 травня 2021 року

ХТШ, або хто такий Абу Мохаммад аль-Джолані в Сирії

Близький Схід Сирія

Буквально позавчора на FRONTLINE було опублікована частина великого інтерв’ю Абу Мохаммад аль-Джолані, керівника найбільшого військового угруповання повстанців Хаят Тахрір аль-Шам (ХТШ), яке він дав американському журналісту Мартіну Сміту і яке стане частиною великого документального фільму. Сам факт інтерв’ю здійняв велику хвилю волання у русо-пропагандистів. Саме інтерв’ю за посиланням: https://www.pbs.org/wgbh/frontline/article/abu-mohammad-al-jolani-interview-hayat-tahrir-al-sham-syria-al-qaeda/

Тому розпочну по-порядку і з цікавої передісторії. Свій шлях джихаду Абу Мохаммад аль-Джолані розпочав майже два десятиліття тому, коли після окупації американцями Іраку у 2003 році коли приєднався до однієї із сунітських груп спротиву. Повалення режиму Саддама Хусейна та розпуск іракської армії створив вакуум влади, яким скористувалися різні релігійні та іноземні угруповання.

Так сталося, що основу спротиву американській окупації склала йорданська група харизматичного Абу Мусаба аз-Заркаві (який вважається засновником «Ісламської держави Ірак»), і якій у 2005 об’єднав інші сунітські групи спротиву в Іраку, а у 2006 створив «Раду муджахедів», яка вже 15 жовтня, попри ліквідацію Заркаві разом з декількома польовими командирами, внаслідок американського повітряного удару, оголосила про створення «Ісламської держави Ірак» (ІДІ). На чолі ІДІ був обраний емір (правитель) – Абу Омара аль-Багдаді та військовий амір – єгиптянин Абу Хамза Мухаджер аль-Масрі.

Але ще до заснування ІДІ, Абу Мусаба аз-Заркаві разом зі своєю групою дав присягу на вірність «Аль-Каїді», як самому впливовому на той час угрупованню. Отже, на час оголошення про створення ІДІ, весь союз озброєних груп та племен, які очолював аз-Заркаві фактично знаходився під підпорядкуванням «Аль-Каїді».

Але з цього часу Абу Омар аль-Багдаді та Абу Хамза Мухаджер аль-Масрі всіляко уникають своєї прив’язки до «Аль-Каїді» та намагаються діяти самостійно. Основною метою своєї боротьби вони оголошують «звільнення земель мусульман». У 2010 році вони обидва були ліквідовані під час американської спецоперації.

Далі керівництво ІДІ перейшло до Абу Бакра аль-Багдаді, який був мало відомий керівництву «Аль-Каїді», проте він знов підтвердив присягою свою вірність цій терористичній організації.

І тут ми переходимо власне до нашого основного питання. У зв’язку з подіями відомими як «Арабська весна» у всьому арабському світі і початку Революції в Сирії у 2011 році, керівництво ІДІ приймає рішення розповсюдити свій вплив на Сирію і відправляє одного зі своїх військових амірів сирійця за походженням Абу Мохаммада аль-Джолані з його групою в цю країну. Де Абу Мохаммад аль-Джолані у 2012 році оголошує про створення «Джабхат ан-Нусри».

У 2013 році керівництво ІДІ наполягало на тому, щоб аль-Джолані оголосив про створення «Ісламської держави Іраку та Шама (Леванта)» або ІГІШ/ІДІЛ, що означало б введення законів шаріату на всіх підконтрольних землях Сирії подібно до ІДІ в Іраку.

На той час в Іраку Абу Бакр аль-Багдаді проводив жорстоку політику масованих вбивств та придушував будь-які прояви інакодумства на контрольованих землях. А у керівництва «Аль-Каїді» з’явилися претензії до ІДІ у зв’язку зі вбивствами інших мусульман.

Так от, в цих умовах Абу Мохаммад аль-Джолані відмовився від оголошення про приєднання Сирії до ІДІ, наголосивши на тому, що ні населення ні самі муджахеди не готові до такого кроку. Проте це не спинило ІДІ, і про створення ІДІЛ все ж було оголошено, а частина більш радикальних членів «Джабхат ан-Нусри» відійшла від аль-Джолані та примкнуло до ІДІЛ.

Після оголошення про створення ІДІЛ, її керівництво перемістилося на територію Сирії і практика масових вбивств мирного населення, в т.ч. мусульман розпочалася і тут. Така поведінка відразу відвернула від ІДІЛ – «Джабхат ан-Нусру» та інші революційні- повстанські угруповання.

Тобто розподіл протистояння пройшов вже не лише фронту боротьби з військами асада, а й ІДІЛ і це все сталося у 2013 році. ІДІЛ у свою чергу оголосило такфір (об’явило невірними) всіх хто не дотримувався їх ідеології. Розпочалися бої між ІДІЛ і рештою повстанських угруповань.

Разом з цим, у 2013 році Сполучені Штати оголосили «Джабхат ан-Нусру» терористичною організацією, а Абу Мохаммад аль-Джолані терористом і запропонували винагороду в розмірі 10 мільйонів доларів за інформацію, яка б призвела до його захоплення. На цей час «Джабхат ан-Нусра» зберігала формальну підпорядкованість «Аль-Каїді».

У 2014 році, війна різних угруповань з бойовиками ІДІЛ в Сирії вже перевищувала рівень війни з асадитами. Щоб уникнути ворожнечі та послаблення на тлі війни з асадом Абу Мохаммад аль-Джолані звернувся до керівництва «Аль-Каїди» розсудити хто правий між ними («Джабхат ан-Нусра» чи ІДІЛ), з такою самою пропозицією звернувся до «Аль-Каїди» і Абу Бакр аль-Багдаді. ІДІЛ на той час також формально зберігала свою підпорядкованість «Аль-Каїді».

Керівництво «Аль-Каїді» закликало зупинити ворожнечу, Абу Бакру аль-Багдаді накало повернутися в Ірак, а Абу Мохаммаду аль-Джолані залишитися в Сирії. Аль-Багдаді відмовився виконувати цей наказ, назвавши його «спонуканням до гріху». Війна між угрупованнями посилилася. Спецпредставник «Аль-Каїди» посланий для того, щоб залагодити ситуацію на місці не спромігся цього зробити.

Про запеклість та спрямованість війни ІДІЛ з повстанськими угрупованнями свідчить кількість здійснених атак смертників «ісламської держави» проти них. Так от, 24 атаки було здійснено проти повстанських угруповань і лише 8 проти асадитів.

Безпосереднє втручання росії у сирійську війну у 2015 році, взагалі змішало карти у цій війні. І про своє віддалення від «Аль-Каїди» оголосив і аль-Джолані. В цьому році він оголосив про створення “Джабхат Фатех аль-Шам”, яке у 2017 році при злитті з іншими угрупованнями стало вже відомою ХТШ, яка існує і сьогодні і займає лідируюче положення серед не туркоманських повстанських угруповань Ідлібу.

На цьому екскурс в історію вважатиму закінченим та перейду до подій, які пройшли відносно нещодавно. Провінція Ідліб стала такою собі «солянкою», до якої режим асада у насильницький спосіб переселяв всіх повстанців та членів їх родин, що добровільно склали зброю. В цих умовах виникнення протиріч між представниками різних політичних течій є цілком очевидним. Але різними політично-військовими способами аль-Джолані вдалося поглинути або розосередити більшість з них.

При тому що успіх, який додав самовпевненості керівництву ХТШ, майже не став причиною загибелі всіх здобутків, коли повстанці покладаючись лише на свої сили, відмовлялися від турецької допомоги та турецьких умовах, і в результаті чого втрати одну третину території Ідлібу півтора роки тому.

Станом на зараз, ХТШ створює власну «квазі державу» на території Ідлібу.І для цього створені т.зв. «Уряд спасіння», місцеві адміністрації та поліція, служба внутрішньої безпеки. ХТШ зараз тісно взаємодіє з турецькими спецслужбами, а через них з ЦРУ в протидії «Аль-Каїді», ІДІЛ та решті терористичних угруповань/груп. А сам аль-Джолані переодів військовий однострій на цивільний костюм та почав опікуватися гуманітарними питаннями біженців.

Джеймс Джеффрі, який служив послом США як в республіканській, так і в демократичній адміністраціях, а нещодавно був спеціальним представником США в Сирії та спеціальним посланником у Глобальній коаліції для перемоги над ІДІЛ під час адміністрації Трампа, сказав журналісту Сміту для його фільму, що організація аль-Джолані є “активом” для стратегії Америки в Ідлібі.

“Вони є найменш поганим варіантом з різних варіантів Ідлібу, а Ідліб – одне з найважливіших місць у Сирії, яке є одним з найважливіших місць на Близькому Сході”, – сказав Джеффрі в інтерв’ю 8 березня.

Сам аль-Джолані у своєму інтерв’ю підтвердив, що «Ідліб не є територією джихаду для інших країн» і запевнив, що ХТШ є лише однією з революційних груп. На закиди про порушення прав людини і насильницьке утримання осіб від Human Rights Watch, лідер ХТШ запропонував їм відвідати в’язниці ХТШ щоб переконатися у зворотному.

Насправді метою цього допису було не повне цитування інтерв’ю аль-Джолані, яке власне Ви можете прочитати в оригіналі самостійно, а лише роз’яснення не простого «ідлібського вінегрету» одного з основною діюячою особою – ХТШ.

ХТШ станом на зараз є основним приводом, за версією русні, для того щоб наносити удари по Вільним землям Ідлібу. Хоча це не так важливо, бо кремлю для здійснення насильства згодиться любий привід, навіть вигаданий.

Роззброєння ХТШ, є прагненням русо-асадитів, яке вони постійно озвучують туркам, під соусом «боротьби з терористичними угрупованнями». І саме розуміння значимості ХТШ у подальшій боротьбі сирійського арабського сунітського населення проти режиму, змушує турків шукати точки дотику між ними.

Як на мене, я в жодному разі не звільняю аль-Джолані від відповідальності за його участь в «Аль-Каїді» або якихось злочинів, що будуть доведенні незалежним судом. Натомість військова організація ХТШ, створена ним, станом на зараз є самим ефективним засобом утилізації свнсбк в Сирії. Тому бійці ХТШ, у мене не можуть не викликати симпатії, бо «Ворог мого ворога мій друг».

Дякую тим, хто дочитав до кінця, гадаю, що поінформованість у нюансах «сирійського питання» завадить стати жертвою російської пропаганди, бо роль ХТШ в Сирії ще далеко не зіграна.


Сподобався матеріал? Підтримай незалежний проект - одна кава - 30 гривень - дозволять нам працювати для Вас!


➡ Приват 5168 7422 0031 9014

➡ Моно: 4441 1144 4179 6255


Побачили не точність чи Вас є що доповнити по матеріалу? Напишіть нам: info@mil.in.ua

Підписуйтесь на наші соцмережі:
Facebook
Twitter
YouTube


Близький Схід Сирія

Останні публікації автора

Гарячий травень в Ізраїлі: коротко про поточну ситуацію. 15 травня.

Гарячий травень в Ізраїлі: коротко про поточну ситуацію. 15 травня.

Гарячий травень в Ізраїлі: коротко про поточну ситуацію. 14 травня.

Гарячий травень в Ізраїлі: коротко про поточну ситуацію. 14 травня.

Дайджест подій на Близькому сході. 13 травня 2021 року

Дайджест подій на Близькому сході. 13 травня 2021 року

Дайджест подій на Близькому сході. 12 травня 2021 року

Дайджест подій на Близькому сході. 12 травня 2021 року

Дайджест подій на Близькому сході. 11 травня 2021 року

Дайджест подій на Близькому сході. 11 травня 2021 року

Дайджест подій на Близькому сході. 10 травня 2021 року

Дайджест подій на Близькому сході. 10 травня 2021 року

Талібан офіційно відмовився від “Аль Каїди”

Талібан офіційно відмовився від “Аль Каїди”

Дайджест подій на Близькому сході. 9 травня 2021 року

Дайджест подій на Близькому сході. 9 травня 2021 року

Жорстокий теракт у жіночій школі Кабулу

Жорстокий теракт у жіночій школі Кабулу

Дайджест подій на Близькому сході. 8 травня 2021 року

Дайджест подій на Близькому сході. 8 травня 2021 року

Дайджест подій на Близькому сході. 7 травня 2021 року

Дайджест подій на Близькому сході. 7 травня 2021 року

Дайджест подій на Близькому сході. 6 травня 2021 року

Дайджест подій на Близькому сході. 6 травня 2021 року

Мирна конференція по Афганістану пройде наприкінці місяця

Мирна конференція по Афганістану пройде наприкінці місяця

Дайджест подій на Близькому сході. 5 травня 2021 року

Дайджест подій на Близькому сході. 5 травня 2021 року

Дайджест подій на Близькому сході. 4 травня 2021 року

Дайджест подій на Близькому сході. 4 травня 2021 року