Іран намагається уникнути війни зі США після розпалювання конфліктів на Близькому Сході
Після того, як пов’язані з Іраном бойовики вбили трьох американських солдатів, лідери Ірану відчули, що перетнули межу за якою прийде розплата, і надсилають більше примирливих сигналів, очікуючи на обіцяну відповідь США, повідомляє The Wall Street Journal.
Цього тижня Вища рада національної безпеки Ірану провела екстрене засідання, глибоко стурбована тим, що Сполучені Штати помстяться за напад на військову базу в Йорданії.
Рада, включно з президентом, міністром закордонних справ, командувачем збройних сил і двома помічниками верховного лідера Ірану, обговорювала, як відповісти на виклики в разі нападу США на сам Іран або ударам по його проксі групам. Підсумком засіданні ради був план, який передали верховному лідеру. У відповідь на план аятолла Алі Хаменеї дав чіткий наказ: уникати прямої війни зі Сполученими Штатами та віддалити Іран від дій проксі.
Для репресивного, дуже непопулярного уряду, який уже бореться зі слабкою економікою, спалахами масового протесту та тероризмом, прямий конфлікт зі Сполученими Штатами ризикує не лише смертю та руйнуванням в Ірані. Це може загрожувати владі теократичного режиму.
До середи іранські чиновники високого рівня, включаючи міністра закордонних справ і посла в ООН, публічно проголошували позицію Хаменеї, намагаючись заспокоїти іранців, стурбованих перспективою війни, і пом’якшити відповідь президента Байдена, який пообіцяв відплату найближчими днями.
«Цими днями між словами американських офіційних осіб ми чуємо деякі непотрібні погрози», — заявив у середу генерал Хоссейн Саламі, головнокомандувач Корпусу вартових революції, виступаючи на конференції в Тегерані. «Ми говоримо їм, що ви випробували нас на полі бою, і ми випробували вас».
“Ми не залишимо жодну загрозу без відповіді”, – додав він. «Хоча ми не прагнемо війни, ми також не боїмося і не втікаємо від війни».
Дійсно, хоча Іран заявляв, що не хоче війни, він підтримував її. Він привів усі збройні сили в найвищу готовність, активував системи оборони «земля-повітря» та розмістив балістичні ракети вздовж кордону з Іраком, за словами трьох іранців, знайомих із плануванням, нинішнього та колишнього офіційних осіб.
Іран веде нестійке балансування з 7 жовтня, коли почалася війна між одним із його союзників, палестинським угрупованням ХАМАС, і їхнім спільним ворогом Ізраїлем. Іран підтримував численні фронти проти Ізраїлю та Сполучених Штатів через мережу союзних збройних формувань, відомих як «вісь опору», від «Хезболли» в Лівані, яка запускала ракети по Ізраїлю, до хуситів у Ємені, які обстрілюють кораблі ракетами, та кількох угруповань в Іраку, які атакували бази США в Іраку, Сирії та Йорданії.
Але Іран намагався акуратно керувати цими конфліктами, тиснучи на США без прямої конфронтації. Після візиту генерала Ісмаїла Гаані, командувача силами аль-Кудс КВІР, «Катаїб Хезболла», ополчення, яке, за словами Пентагону, ймовірно відповідальне за атаку безпілотника, оприлюднило у вівторок заяву, в якій говориться, що воно призупинить напади на сили США, і що Іран не брав участі в ухваленні рішень.
Однак, ці ігри в невинуватість все більше нагадують спроби просто уникнути відповідальності за напали на американців. Вчорашні атаки на дві американські бази в Сирії та по порту ізраїльського міста Хайфа, мають підкреслити, що Ірна не має прямого впливу на свої проксі групи – хоча це не так.
Раніше, офіційні особи США повідомили Politico, що з отриманням наказу від президента Байдена, військові почнуть дії у відповідь, які можуть розпочатися протягом наступних кількох днів і складатимуться з декількох хвиль ударів по ряду цілей. Основним гальмом при плануванні може стати погодний фактор. За словами офіційних осіб, серед варіантів на столі для Пентагону: удари по іранському персоналу в Сирії чи Іраку або військово-морські сили Ірану в Перській затоці.
Вже самі заяви, про можливі удари по території Ірану, мають наслідки. Іранський ріал упав до найнижчої позначки за 40 років щодо долара, що підняло ціни на внутрішньому ринку на багато товарів. Хаменеї, який зазвичай публічно висловлює свою думку з питань національної безпеки, цього тижня мовчав щодо балачок про війну, залишаючись дуже помітним та вдавав нібито «все нормально».
Для іранського режиму, враховуючи 45 річчя ісламської республіки, яке відмічатимуть невдовзі, бажано уникнути надмірної ескалації, яка призведе до дестабілізації в середині країни. Проте, як на мене, це і є відповіддю чому американці зволікають з ударами.
«Дилема для адміністрації Байдена полягає в тому, щоб спробувати розбити ніс Ірану, не торкаючись його», — сказав Алі Ваез, директор Міжнародної кризової групи з Ірану, організації із запобігання конфліктам. «Проблема в тому, що кожна сторона мстить іншій, це породжує потребу в контрударі, і цей порочний цикл продовжується, і в певний момент він вибухне».
ПІДТРИМАЙ РОБОТУ РЕДАКЦІЇ "МІЛІТАРНОГО"
Навіть разовий донат в 30 грн чи підписка на $1 допоможе нам працювати і розвиватися далі. Спонсоруй незалежне мілітарне медіа - отримуй достовірну інфу.