Іран погрожує атакувати нафтову інфраструктуру арабських союзників США в разі нападу Ізраїлю
За словами арабських офіційних осіб, Тегеран таємно дипломатичними каналами погрожує націлитися на багаті на нафту арабські країни Перської затоки та інших американських союзників на Близькому Сході, якщо їхні території або повітряний простір будуть використані для нападу на Іран.
Ізраїль пригрозив Тегерану суворою відповіддю за масований удар близько 180 балістичними ракетами на початку цього місяця, а деякі ізраїльські офіційні особи та коментатори наполягали на завданні руйнівних ударів по ядерних об’єктах Тегерана або нафтовій інфраструктурі. У цьому випадку Іран попередив, що завдасть руйнівного удару по цивільній інфраструктурі Ізраїлю і помститься будь-якій арабській державі, яка сприятиме нападу.
Арабські офіційні особи заявили, що країни, яким Іран погрожував, включають Йорданію, Об’єднані Арабські Емірати, Саудівську Аравію та Катар, які приймають американські війська. За словами офіційних осіб, ці держави заявили адміністрації Байдена, що вони не хочуть, щоб їхня військова інфраструктура або повітряний простір використовувалися США чи Ізраїлем для будь-яких наступальних операцій проти Ірану.
Хоча іранські погрози розпливчасті, вони викликали занепокоєння в багатих на енергоносії країнах Перської затоки з приводу того, що їхні нафтові об’єкти, які довгий час вважалися захищеними американською парасолькою безпеки, можуть постраждати, заявили арабські офіційні особи. Військові об’єкти і сили США в регіоні також можуть опинитися під загрозою в регіоні з однією з найвищих концентрацій американських військ у світі, додали офіційні особи.
І хоча The Wall Street Journal пише про таємні дипломатичні канали, сама тема погроз випливла на тлі турне ключовими арабськими країнами міністра МЗС Ірану Саєда Аббаса Арагчі. Тому навряд чи іранці гралися в натяки – погрози були реальними і змістовними.
Зрозуміло, що реалізація цих погроз буде перекладена на відповідальність іранських проксі в регіоні, в Іраку на Ємені. Тому погрози від Катаїб Хезболли (проксі угруповання в Іраку) було чітким:
Ескалація конфлікту на Близькому Сході ускладнює зближення арабських держав та Ізраїлю, які виступають проти військової позиції Ірану в регіоні. США є основою цього блоку і плекають надії, що в майбутньому вони можуть стати свого роду близькосхідним НАТО, об’єднаним навколо протидії Ірану, а не росії. Арабські держави, включаючи Йорданію, допомогли збити іранські снаряди, що прямували до Ізраїлю у квітні, але підтримка прямого удару Ізраїлю по Ірану може бути занадто далекою.
Офіційні особи міністерства оборони США визнали, що деякі регіональні партнери заявили Пентагону, що вони не хочуть, щоб ізраїльські військові літаки літали над їхніми територіями або американські війська розпочинали наступальні операції зсередини або над їхнім повітряним простором. Арабські країни заявили, що американським військам дозволено проводити операції із самооборони, заявили офіційні особи.
У зв’язку з попередженням Ірану про те, що він завдасть удару у відповідь у разі нападу Ізраїлю, арабські лідери стурбовані тим, що ескалація змусить США втрутитися, щоб допомогти Ізраїлю, своєму найближчому союзнику на Близькому Сході.
“Моє занепокоєння в цій ситуації – це ризик прорахунку або якщо щось піде не так”, – сказав Йоссі Мекельберг, аналітик з Близького Сходу в лондонському аналітичному центрі Chatham House. «Це може підштовхнути іншу сторону робити речі, щодо яких у них немає підготовленого та прорахованого плану».
Загрозливі повідомлення підкреслюють ризики для США, якщо контрудар між Ізраїлем та Іраном вийде з-під контролю. Офіційні особи США заявили, що вони посилюють свою військову присутність в регіоні, в тому числі за рахунок збільшення кількості військових літаків, розгорнутих на Близькому Сході, і збереження авіаносної групи Abraham Lincoln в регіоні.
Деякі арабські держави побоюються, що розширення війни може придушити експорт нафти, який проходить через Ормузьку протоку — вузький водний шлях, що з’єднує Перську затоку з широким світом — що може призвести до зростання цін на нафту, заявили арабські урядовці. Наразі, як повідомляє Reuters, країни Перської затоки лобіюють у Вашингтоні, щоб зупинити атаки Ізраїлю на нафтові об’єкти Ірану.
Нагадаю, що 14 вересні після серії атак по аеропортам Саудівської Аравії, хусити поцілили найбільші у світі нафтопереробні заводи державної компанії Saudi Aramco. Тоді хусити вразили комбінованою атакою ракет та БПЛА об’єкти на двох великих родовищах Абкайке і Хурайсе. В результаті атаки спалахнули пожежі. Через пожежі Саудівська Аравія була змушена вдвічі скоротити видобуток нафти – на п’ять мільйонів барелів. Це спричинило серйозний резонанс на світовому нафтовому ринку.
ПІДТРИМАЙ РОБОТУ РЕДАКЦІЇ "МІЛІТАРНОГО"
Навіть разовий донат в 30 грн чи підписка на $1 допоможе нам працювати і розвиватися далі. Спонсоруй незалежне мілітарне медіа - отримуй достовірну інфу.