fbpx

JAS-39 Gripen чи справді найдешевший винищувач покоління 4++?

JAS 39 Gripen Авіація Винищувач

Заміна винищувачів, що стоять на озброєнні Повітряних Сил України — питання важливе, і дуже актуальне.

Важливе, бо міць сучасної армії та успішність її дій найчастіше визначається успіхами в захопленні повітряного простору супротивника, або блокуванню доступу до свого. Враховуючи серйозність викликів, які стоять перед сучасною Україною, наявність потужних ПС являється єдиною можливістю оперативно концентрувати вогневу міць в заданому напрямку. З оперативністю авіації може зрівнятися тільки ОТРК та крилаті ракети, але ці засоби не дають гнучкості в тривалому конфлікті. Тому, альтернативи повітряним силам на сучасному розвитку техніки не існує.

Винищувач МіГ-29 ПС ЗСУ з бортовим номером 47. Грудень 2020. Фото: «Укроборонпром»

Актуальне, бо літаки, які є зараз на озброєнні ПСУ, застаріли і морально, і фізично. Для розуміння ситуації: вживані румунські F-16 (в числі 17 одиниць), виготовлені в 1984-1985 році, після ремонту і дешевої модернізації, мають більші спроможності, ніж, приміром, весь наш парк МіГ-29 і Су-27. Вони можуть застосовувати сучасну зброю “вистрілив-забув”, працювати по наземним, надводним і повітряним цілям. Тобто, являються універсальним гнучким інструментом у сучасних конфліктах. Зараз навіть на учбово-бойові літаки ставлять кращі РЛС і обладнують більш просунутою авіонікою аніж на українських бойових літаках.

Минулого року до широкого загалу потрапила Візія Повітряних Сил Збройних Сил України до 2035 року, в якій озвучувалося бажання замінити весь наш парк винищувачів, штурмовиків і бомбардувальників на єдиний тип багатофункціонального літака. Як стало відомо пізніше, кандидатами на купівлю є F-16 block 70/72, Saab JAS 39 Gripen (не вказано модифікацію) та F-15EX. Тобто, літаки покоління 4++, обладнанні сучасною авіонікою, що мають можливість працювати з найкращим сучасним озброєнням, доступним сьогодні.

Короткий опис сучасних модифікацій та вартість F-16 вже висвітлювалися автором в минулому.
Героєм сьогоднішньої статті є Saab JAS 39 Gripen, який постійно згадують читачі Мілітарного порталу, і за яким закріпилося реноме сучасного і дешевого винищувача, що ідеально підходить для ПСУ. Чи є правдою твердження про низьку вартість, високі бойові можливості та безальтернативність для наших Збройних Сил цього літака, спробуємо розібратися сьогодні разом.

Винищувач Saab JAS-39E Gripen (Gripen E). Фото з відкритих джерел

Історія JAS 39 починається наприкінці 1970-х років. За концепцією, це мав бути легкий, одномісний літак, який може працювати з коротких злітних смуг. Перший політ відбувся в 1987 році. На озброєння офіційно прийнятий в 1996 році (9 років на усунення помилок та виявлених проблем). Базова модель JAS 39A/B (одно-, і двомісна версії відповідно) були з часом модернізовані до версій JAS 39C/D. Вони отримали нову авіоніку і штангу для дозаправки паливом у повітрі. Перше бойове хрещення ця модифікація отримала при діях в небі Лівії в 2011 році. Тоді для шведських військових і стало зрозумілим, що літак потребує серйозної модернізації для того, щоб відповідати викликам після 2020 року. Виробництво JAS 39C/D було зупинено, а в розробці опинилася версія JAS 39E/F. Вона відрізняється від базової моделі:

 • Збільшеним планером
 • Збільшеним на 40 % внутрішнім запасом палива
 • Потужнішим на 20% двигуном
 • Радаром з АФАР, з розширеним кутом сканування
 • Вбудованою інфрачервоною системою пошуку та відстежування цілей Skyward-G
 • Збільшеною з 14 до 16.5 тон злітною вагою
 • Збільшеним до 6500 кг бойовим навантаженням
 • Двома додатковими точками кріплення озброєння (тепер їх 10)
 • Більш просунутою авіонікою
 • Новою операційною системою для бортового обчислювача, яка дозволяє швидко інтегрувати нові прилади і озброєння в літак

Трохи по цінам, які озвучувалися на тендерах в інших країнах:

Швейцарський тендер 2008 року, в якому приймав участь JAS 39E. Вартість пакету в 3.3 млрд дол США включала в себе 22 літаки, вартість розробки, технічну підтримку, запчастини, сертифікацію пілотів. Вартість літака в 113 млн дол США, вартість години експлуатації оцінювалася в 27 000 дол/годину. Військові були проти закупівлі цього літака, бо він поступився навіть  F/A-18C/D при випробуваннях, але парламент вирішив, що ця угода має відбутися, як найризикованіша, однак, в той час, і як найдешевша. Втім, референдум відмінив рішення парламенту, і закупівля нових літаків була відхилена. Наступний тендер 2015 року по закупівлі багатофункціональних винищувачів вартістю 8 млрд дол США, Saab зустрів з пропозицією по 30-40 Gripen E. Однак, за рішенням швейцарців, в 2019 році був виключений з тендеру, як найслабша пропозиція поміж Dassault Rafale, Eurofighter Typhoon, Boeing F/A-18E/F Super Hornet, та Lockheed Martin F-35.

Бразилія, 2014 рік. Тендер на закупівлю 36 винищувачів+певний пакет озброєння, з локалізацією виробництва на Embraer, та адаптацією літака до місцевого озброєння. Конкуренти: F/A-18 Super Hornet, Dassault Rafale і Eurofighter Typhoon. Вартість тендеру — $5.4 млрд. Виробництво першого літака в Бразилії розпочато в 2020 році. Орієнтовна кількість додаткових робочих місць, які створить Saab на території замовника — 200 людей.

Винищувач JAS-39 Gripen Повітряних сил Бразилії

Ця сума, швидше за все (загальна пропозиція декілька разів міняла свою ціну, тому є певна плутанина), включає в себе  1.5 млрд $, які доведеться витратити на обслуговування цього парку літаків в наступні 30 років.

Для порівняння, інші суми, названі в цьому тендері:

Dassault Rafale — 8.2 млрд $ за літаки + 4 млрд $ на експлуатацію. Пропозиція була цікава максимальним рівнем трансферу технологій

F/A-18 Super Hornet Block II, включно з модифікацією літака радіоелектронної боротьби Growler, з подальшою гарантованою модернізацією до версії  Advanced Super Hornet– 7.7 млрд $ + 1.9 млрд $ на обслуговування.

Угорщина і Чехія — лізинг на 10 років по 14 одиниць JAS 39C/D Gripen, з продовженням на такий же термін. Чехія оплатила за період 2004-2014 років близько 750 млн $. Угорщина за 2006-2016 роки витратила 924 млн $. Контракти стали об’єктом розслідування антикорупційних органів декількох країн. Загальна сума корупційних платежів оцінюється в 12.6 млн $. Однак, довести прямі обвинувачення не вдалося, але один з учасників схеми був засуджений австрійським судом за фальшування доказів. Обидві країни продовжили ці контракти на наступні 10 років.

Як би це дивно не звучало, однак для шведського уряду, вартість літака може бути вища, ніж для Швейцарії, наприклад.

У 2012 році в шведському парламенті відбулося голосування, яке дозволило МО Швеції купувати Gripen по ціні 130-147 млн $ за одиницю. Ця різниця пояснювалася наступним твердженням: “Ця премія включає витрати на розробку та будівництво абсолютно нового виробничого ланцюга”.

Сильні сторони Gripen наступні:

 • Можливість адаптації будь-якої сучасної зброї, та гнучких налаштувань електроніки під вимоги замовника. Приміром, адаптація Link-16 в БРЕО зайняла буквально декілька місяців, а під потреби Бразилії в озброєння було оперативно включено ракету A-Darter виробництва ПАР, та керовані бомби Spice виробництва Ізраїлю.
 • Відносна простота конструкції (більше підходить до перших модифікацій, ніж до сучасної).
 • Хороші маневрені та швидкісні характеристики в порівнянні з аналогами. Наприклад, можливість здійснювати надзвуковий безфорсажний політ в конфігурації перехоплювача.

Однак, як і будь-який літак, він має і слабкі сторони:

 • Мала серія вироблених літаків. Це виключає наявність широкого ринку запчастин, та приводить до подорожчання експлуатації цих літаків. Варто сказати, що загальна кількість випущених літаків зараз складає менше 300 одиниць, а кількість нових літаків останньої модифікації — менше 100.
 • Погане співвідношення ціна/можливості. Ця проблема не раз звучала, як причина відмови у тендерах. Швидше за все, нарощуючи можливості,  JAS 39E наскільки ускладнився і став дорогим, що вступив в конкуренцію з літаками іншого класу. Зараз Gripen за злітною масою і навантаженням близький до F-16 block 15, тобто, по факту, є вже середнім, за вагою, винищувачем.  При цьому, поступається аналогам за масою озброєння, яке може нести, та за бойовим радіусом. Кількість точок підвіски (10) менша, ніж у аналогів (11-13). Різниця наче незначна, однак в певних місіях означає неможливість взяти додаткові підвісні баки з паливом.

Для нас, як потенційного покупця, є ще одна проблема. Швеція має певну політичну позицію щодо країн, які воюють. І часто, з політичних міркувань, обмежують експорт свого озброєння до таких країн. Тобто є ризик, що під час бойових дій, ми можемо залишитися без запчастин до літаків.

Також є питання відношення США до угоди з іншою країною в сфері бойової авіації, враховуючи об’єм допомоги, яку нам щороку надає Уряд і Конгрес США.

Висновки

Saab JAS 39E/F Gripen являється сучасним зразком винищувача покоління 4++. Як і будь-яка техніка, має свої сильні і слабкі сторони. Всупереч міфам, він не є наддешевим, чи надпростим в експлуатації. По цим параметрам він не відрізняється від F-16 та F-18, наприклад. Однак, можливість адаптувати зброю виробництва інших країн та налагодити у себе виробництво хоча б частини компонентів літака є його сильними сторонами.

При прийнятті рішення по переоснащенню ПСУ на літак цього типу варто враховувати умови фінансування контракту, політичні моменти закупівель у Швеції, та можливості отримати додаткове озброєння і запчастини по лінії Міжнародної Технічної Допомоги від США.

JAS 39 Gripen Авіація Винищувач