fbpx

Коротко про основні російські БПЛА

БпА (Безпілотні апарати) Донбас Орлан-10 Росія Сирія

Росію не можна назвати флагманом виробництва сучасних безпілотників, але вона має чималу номенклатуру даного виду військової техніки.

Ту-143 «Рейс» – радянський розвідувальний безпілотний літальний апарат з турбореактивним двигуном. Призначений для ведення розвідки глибиною 60-70 кілометрів. Перший політ здійснив ще в далекому грудні 1970-го року. За наявною інформацією станом на 2011 рік цей безпілотник використовувався в модифікації М-143 у якості повітряних цілей під час різного роду військових навчань. На сьогоднішній день відомості про зняття з озброєння даних безпілотників відсутні, тому згадаємо його у числі тих, що експлуатуються.

Даний БПЛА використовувався Збройними силами України на Донбасі, але їх проблемою є застаріле обладнання, яке використовується для збору інформації. При розшифруванні розвідданих потрібна значна кількість часу, протягом якого інформація втрачає свою актуальність.

Комплекс «Строй-П» з дистанційно пілотованим літальним апаратом (ДПЛА) «Пчела-1Т»  має дальність роботи близько 50 кілометрів при прямій радіовидимості. У 1995 році під час бойових дій в Чечні зафіксована дальність 55 кілометрів. Також відомо, що під час даного конфлікту Росія втратила два апарати «Пчела-1», які були збиті щільним вогнем зі стрілецької зброї. Вага апарату – 138 кілограмів, діапазон висот – від 100 до 2500 метрів, швидкість – 120-180 км/год, тривалість польоту до 2-х годин.

 

Модифікації «Пчела-1»: «Пчела-1Т» з телевізійним або тепловізійним обладнанням; «Пчела-1ИК» з інфрачервоним обладнанням; «Пчела-1К» з обладнанням для денної та нічної розвідки (комплекс «Строй-ПД»); повітряна мішень «Пчела-1ВМ». А також «Пчела-1ПМ», що несе обладнання РЕБ, здатне паралізувати зв’язок противника в радіусі до 15-ти кілометрів.

У 2008-му році, під час війни у Грузії, росіяни зрозуміли на скільки їх БПЛА поступаються грузинським комплексам купленим в Ізраїлі. Усвідомивши, що швидко напрацювати цей напрямок не вдасться Росія закупила партію, що включала Bird Eye 400 та  Searcher Mk II, від ізраїльської компанії IAI.

Bird Eye 400 – це легкий комплекс БПЛА, що може переноситись двома операторами після вкладання його у два рюкзаки. Перший політ цей апарат здійснив у 2003-му році. Радіус дії до 10 км; тривалість польоту 1-на година; максимальна висота польоту – 1000 метрів; максимальна швидкість понад 70 км/год. Згодом в Росії, на УЗГА (рос. Уральский завод гражданской авиации) налагодили випуск даного апарату з найменуванням «Застава». Відомо про два БПЛА «Застава», втрачених над Донбасом (заводські номери 355 і 405).

Searcher Mk ІІ – це тактичний БПЛА, розроблений ізраїльським концерном Israel Aerospace Industries (ІАІ). «Searcher Mk II» був вперше представлений публіці на виставці Singapore Air Show в лютому 1998 року і прийнятий на озброєння в Ізраїлі в червні 1998 року. Після початку ліцензійного випуску в Росії, на тому ж заводі, що і «Застава», комплекс отримав найменування «Форпост». Дальність дії до 250-ти кілометрів; тривалість польоту 15-18 годин; швидкість до 200-т км/год; практична стеля – 7000 метрів.

Відомо про щонайменше 5 збитих безпілотників Searcher і «Форпост» під час бойових дій в Україні (БН 920, БН 905, БН 916, БН 923, БН 915). Також ці комплекси були втрачені і під час бойових дій у Сирії, їх приблизна кількість та бортові номери невідомі.

Цікаво, що 11 липня 2018 року  ізраїльські військові ракетою ЗРК MIM-104 Patriot збили БПЛА неподалік селища Бурайка в провінції Ель-Кунейтра над демілітаризованою територією поблизу Голанських висот. Речник армії оборони Ізраїлю повідомив, що БПЛА був під постійним спостереженням та залетів на 10 км вглиб території Ізраїлю. Згодом було встановлено що цей БПЛА – російський «Форпост».

Паралельно Росія розробляла власні БПЛА, такі як «Элерон-3СВ»  казанської компанії «Эникс» та «Орлан-10» компанії «Специальный технологический центр» (СТЦ) м. Санкт-Петербург.

«Элерон-3» призначений для ведення цілодобової розвідки на дальності до 25-ти кілометрів (в автономному режимі дальність може бути збільшена вдвічі). Комплекс складається з двох БПЛА Т28, змінного модульного корисного навантаження, наземного пункту управління, стартового пристрою.

Хоча апарат здійснив перший політ ще у 2005-му році, лише після 2012-го його почали постачати у підрозділи Сухопутних військ РФ в модифікації «Элерон-3СВ». Швидкість 70-130 км/год; діапазон висот від 50 до 5000 метрів; час роботи до 2-х годин. «Элерон-3СВ» використовувався у бойових діях в Сирії та на Донбасі, де було втрачено певну кількість одиниць.

«Орлан-10» багатоцільовий безпілотний авіаційний комплекс, який використовує двигун внутрішнього згоряння як силову установку. Перший політ здійснив у 2010-му році. Комплекс «Орлан-10» складається з базової станції та декількох БПЛА. Максимальна злітна маса БПЛА за різними даними від 14 до 18 кг, з яких на корисне навантаження припадає 5 кг. Стартує з розбірної катапульти, здатний передавати відео на відстань до 120 км.

 

За інформацією  з відкритих джерел на Донбасі росіянами було втрачено щонайменше 19 таких БПЛА. Також є факти збиття «Орланів» під час бойових дій у Сирії.

Росія має більш важкі ударні БПЛА «Орион». Про отримання перших безпілотників “Орион” йдеться у новині від 26 жовтня 2020 року на сайті “Мілітарного”, з характеристиками даного апарату можна ознайомитись за посиланням.

Одночасно з «Оріоном» ОКБ «Сокол» (ОКБ им. Симонова) почало роботу над більш важким безпілотником «Альтиус», пізніше роботу було передано казанському підрозділу УЗГА. Його характеристики поки невідомі, озвучуються різні цифри, скажімо маса від 5-ти до 7,5 тон, тривалість польоту до двох діб. Росіяни розглядають «Альтиус» як заміну літаків-розвідників Су-24МР. 29 серпня 2019-го року апарат здійснив свій перший політ, який пройшов в автоматичному режимі.

С-70 «Охотник»це важкий БПЛА, який зараз розробляється компанією «Сухой». Росіяни планують отримати його до 2024-го року. Перший політ він здійснив 3 серпня 2019-го року. Заявляється маса близько 25-ти тон, корисне навантаження 4-5 тон та дальність польоту до 6000 кілометрів з максимальною швидкістю від 1000 до 1400 км/год.

 

Можемо зробити висновки, що Росія як і більшість країн розуміють особливості війн ХХІ століття та активно працює у напрямку безпілотної техніки.


Сподобався матеріал? Підтримай незалежний проект - одна кава - 30 гривень - дозволять нам працювати для Вас!


➡ Приват 5168 7422 0031 9014

➡ Моно: 4441 1144 4179 6255

БпА (Безпілотні апарати) Донбас Орлан-10 Росія Сирія