fbpx
Літні навчання 1931 року в Галичині: дебют польських танкеток
Андрій Харук Андрій Харук Військовий історик, доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри гуманітарних наук Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного

Останні публікації автора

Знай свого ворога: постачання ЗРК в ЗС РФ у 2020 році

Знай свого ворога: постачання ЗРК в ЗС РФ у 2020 році

Американські таємниці: програма NGAD

Американські таємниці: програма NGAD

Знай свого ворога: постачання бронетехніки в ЗС РФ у 2020 році

Знай свого ворога: постачання бронетехніки в ЗС РФ у 2020 році

Норвезька ракета для ВМС України: що це за виріб

Норвезька ракета для ВМС України: що це за виріб

Протикорабельний Мі-171 з Ірану

Протикорабельний Мі-171 з Ірану

“Ейтан” – ізраїльський гігант

“Ейтан” – ізраїльський гігант

Артилерія Чехії, Словаччини, Угорщини: сучасний стан

Артилерія Чехії, Словаччини, Угорщини: сучасний стан

“Вірус”, який став “Змією”

“Вірус”, який став “Змією”

EMBRAER STOUT – подивимось, що з того вийде…

EMBRAER STOUT – подивимось, що з того вийде…

Літні навчання 1931 року в Галичині: дебют польських танкеток

Літні навчання 1931 року в Галичині: дебют польських танкеток

Як позбутись зайвого? Демілітаризація MRAPів у США

Як позбутись зайвого? Демілітаризація MRAPів у США

“Васільок” по-казахськи

“Васільок” по-казахськи

Цікавий гібрид GLSDB: керована авіабомба + снаряд РСЗВ

Цікавий гібрид GLSDB: керована авіабомба + снаряд РСЗВ

Joya SAA-1: САУ з Колумбії

Joya SAA-1: САУ з Колумбії

Війська територіальної оборони Польщі: питання ефективності

Війська територіальної оборони Польщі: питання ефективності

Літні навчання 1931 року в Галичині: дебют польських танкеток

Бронетехніка Історія Польща Україна

В серпні 1931 р. на теренах Галичини пройшли міжбригадні навчання, результати яких значною мірою визначили подальший шлях розвитку польських панцирних сил. У них взяли участь 10-та бригада кавалерії, 6-та окрема бригада кавалерії, підрозділи 2-ї окремої бригади кавалерії, а також панцирні підрозділи: ескадрон танкеток “Карден-Лойд” Mk.VІ (10 машин – 2 взводи), ескадрон танкеток ТК (15 – 3 взводи) і взвод панцирних автомобілів wz. 29 (три одиниці). Танкетки “Карден-Лойд” були куплені влітку 1929 р. і з того часу інтенсивно використовувались для різноманітних випробувань.

Танкетки "Карден-Лойд" під час літніх навчань 1931 р.

За мотивами “Карден-Лойда” в Польщі створили власну танкетку ТК (в серії позначалась ТК-3). Навчання 1931 р. стали дебютом для цих танкеток. У них взяли участь 15 машин передсерійної партії, з корпусами, виготовленими зі звичайної, а не броньової сталі.

Навчання 1931 р. дали можливість познайомитись з можливостями танкеток як особовому складу кавалерії, так і керівникам Міністерства військових справ і Головного штабу

Перший взвод ТК (5 машин) прибув залізницею до Галича 15 серпня 1931 р. Упродовж наступних 16 днів під час маршів і навчань він подолав понад 750 км. Два інших взводи прибули тільки 24 серпня на станцію Ходорів. За 9 днів їхні машини пройшли 60 км. Одним з елементів навчань став спільний марш взводу ТК, ескадрону кавалерії і кулеметного взводу на відстань 355 км.

Відповідно до наказу, навчання мали пройти в період з 17 серпня до 10 вересня в районі Ходорів – Нові Стрілиська – Рогатин. За первинним задумом, відпрацьовувалось переслідування військами “червоних” з’єднань “синіх”. За “червоних” грала 6-та окрема бригада кавалерії, яка отримала усі три взводи танкеток, наявні в той час в районі навчань.

На вістрі переслідування знаходився 9-й полк уланів, посилений взводом “Карден-Лойдів”, взводом ТК і позначеним (без реальної участі) моторизованим взводом артилерії. “Синіх” представляла умовна 1-ша дивізія кавалерії, позначена 6-м і 14-м полками уланів зі взводом панцирних автомобілів. Вона відступала з-над Дністра, прикриваючи фланг власної армії

В перший день навчань спішені улани 9-го полку за підтримки взводу “Карден-Лойдів” атакували міст через р. Гнила Липа в с. Більшівці. Його обороняв 14-й полк уланів, який відступив під прикриттям панцирних автомобілів. Далі “червоні” з танкетками вдарили на Бовшів, який обороняв 6-й полк уланів. В обох населених пунктах танкетки взяли участь у “вуличних боях”. В частини “Карден-Лойдів” позлітали гусениці, Тому для продовження наступу на північ, на Сарники (Сарники Долішні), в бій ввели взвод ТК, який досі перебував в резерві.

Ввечері 17 серпня відбувся черговий “бій”: колона 9-го полку уланів біля Сарників Долішніх атакувала відступабчий 14-й полк. Чотири ескадрони “червоних” у кінному строю за підтримки взводу танкеток ТК атакували три ескадрони “синіх”. Вже під час сутички на полі бою з’явився взвод “Карден-Лойдів” – саме вчасно, щоб атакувати кулеметний ескадрон 14-го полку.

Одночасно основні сили “червоних” (в тому числі другий взвод “Карден-Лойдів”), які рухались від Більшівців, зазнали двох контратак “синіх” – кінного ескадрону за підтримки взводу панцирних автомобілів. У ході контратаки один з броньовиків перекинувся, а два інших вийшли з ладу.

Переправа танкетки ТК через водну перепону

Наступого дня бронетехніка в навчаннях активної участі не брала. Відпрацьовувалась лише переправа танкеток через водні перешкоди. 19 серпня відпрацьовувались рейдові дії двох ескадронів 14-го полку уланів за підтримки двох взводів “Карден-Лойдів”.

Дії останніх суттєво ускладнились через зливи, які пройшли попередніми днями. Для подолання похилої ділянки розмоклої грунтової дороги завдовжки 4 км танкеткам знадобилось 65 хвилин – удвічі більше, ніж кінноті. До того ж, одна з бойових машин зазналя такого серйозного ушкодження, що фактично вийшла з ладу. Кіннота мусила чекати на танкетки…

Далі дорога йшла через ліс. На шляху рейдової групи “противник” влаштував завал, підступи до якого знаходились під обстрілом 75-мм гармати. Танкетки спробували обійти барикаду через ліс. Розвідку маршруту здійснювали кавалеристи. Однак шум двигунів і гусениць не залишав шансів непомітно наблизитись до противника. Спроба висунути танкетки вперед для атаки ворожих позицій завершилась плачевно: дві танкетки були “знищені” вогнем гармати.

20 і 21 серпня відпрацьовувались окремі завдання – дії танкеток спільно з кавалерією в передовому охороненні бригади та в рейдовій групі з завданням оволодіння населеним пунктом. Зрештою, взводи танкеток зосередились в Ходорові, на відстані 60 км від місця, звідки починались навчання. Тут з 24 серпня відпрацьовувались дії спільно з 10-ю бригадою кавалерії.

м

31 серпня почалась третя фаза навчань, темою якої були дії кавалерії на флангах власної армії з розвитком наступальних дій. Відбувалась вона на південь від Львова, в трикутнику Перемишляни – Рогатин – Стрий. Того сонячного дня, рухаучись по дуже заболочених внаслідок попередніх дощів дорогах, займали свої позиції два з’єднання: “червоні” – 10-та бригада кавалерії (20-й полк уланів, 10-й полк кінних стрільців, 10-й дивізіон кінної артилерії, ескадрон “Карден-Лойдів”) і “сині” – 6-та окрема бригада кавалерії (6-й, 9-й і 14-й полки уланів, 6-й дивізіон кінної артилерії, ескадрон ТК, взвод панцирних автомобілів). У складі військ “синіх” утворили механізовану групу під командуванням майора Едварда Вані. Її утворили ескадрон танкеток, взвод панцирних автомобілів та моторизований дивізіон уланів – півтори сотні кавалеристів зі станковими і ручними кулеметами, посаджених на десять “мамок” – вантажівок-платформ “Урсус” А, які зазвичай служили для перевезення танкеток на великі відстані. Додатково в склад групи майора Вані увійшли дві “мамки”, які позначали транспортерів 75-мм гармат і чотири автомобілі забезпечення: два з польовими кухнями, один з боєприпасами і один з ремонтною бригадою.

Панцирні автомобілі wz. 29 (на шасі "Урсус") не надто добре зарекомндували себе під час навчань - вони практично не могли рухатись поза дорогами.

Власне навчальні бої третьої фази почались 1 вересня. Того дня вони тривали від 3:30 до півночі і характеризувались інтенсивним застосуванням бронетехніки, хоч з боку “синіх” діяв тільки один взвод танкеток, приданий 9-му полку – решта бронетехніки знаходилась в складі групи майора Вані, призначеної для розвитку успіху. 1 вересня відбулось кілька сутичок з обопільним використанням танкеток.

Наступного дня командування “синіх” спрбувало ввести в бій ескадрон ТК у повному складі, однак два резервних взводи не справились з маршем по складній місцевості – в район зосередження з 10 танкеток вчасно вийшли лише чотири. Вони атакували противника разом з трьома ТК взводу, приданого 9-му полку. 3-4 вересня умовні бої продовжувались: “сині” відпрацьовували наступальні дії, а “червоні” – стримуючі. Танкетки ТК показали погану прохідність по ріллі, через що вступали в бій розрізнено.

Польські танкетки ТК разом з екіпажами

Після кількох днів відпочинку 9-10 вересня відбудась заключна фаза навчань під командуванням інспектора армії генерала Юліуша Руммля. І в цьому випадку танкетки, здебільшого, використовувались децентралізовано. Їх повзводно придавали полкам кінноти.

За результатами навчань було визначено, що танкетки ТК спроможні супроводжувати кавалерію на будь-якій місцевості і будь-якій тактичній обстановці, в якій зазвичай діє кавалерія. Висновок трохи дивний з огляду на проблеми з подоланням розмитих дощами польових доріг – не кажучи вже про ріллю… Оптимальною формою організації танкеток визнали тривзводний ескадрон (3х5 танкеток). Танкетки ТК були визнані кращими за “Карден-Лойди” з огляду на закрите бойове відділення.

Польська танкетка ТК

За результатами навчань танкетки ТК були визнані майже універсальною зброєю, придатною для взаєподії з кавалерією у всіх видах бою: наступі, обороні, стримуючих та рейдових діях. Фактично, літні навчання 1931 р. відкрили шлях до широкого впровадження танкеток в польській армії.

Тут можна детальніше прочитати про експерименти з моторизації піхоти, які проводились в Польщі в 1933 р.


Сподобався матеріал? Підтримай незалежний проект - одна кава - 30 гривень - дозволять нам працювати для Вас!


➡ Приват 5168 7422 0031 9014

➡ Моно: 4441 1144 4179 6255


Побачили не точність чи Вас є що доповнити по матеріалу? Напишіть нам: info@mil.in.ua

Підписуйтесь на наші соцмережі:
Facebook
Twitter
YouTube


Бронетехніка Історія Польща Україна

Останні публікації автора

Знай свого ворога: постачання ЗРК в ЗС РФ у 2020 році

Знай свого ворога: постачання ЗРК в ЗС РФ у 2020 році

Американські таємниці: програма NGAD

Американські таємниці: програма NGAD

Знай свого ворога: постачання бронетехніки в ЗС РФ у 2020 році

Знай свого ворога: постачання бронетехніки в ЗС РФ у 2020 році

Норвезька ракета для ВМС України: що це за виріб

Норвезька ракета для ВМС України: що це за виріб

Протикорабельний Мі-171 з Ірану

Протикорабельний Мі-171 з Ірану

“Ейтан” – ізраїльський гігант

“Ейтан” – ізраїльський гігант

Артилерія Чехії, Словаччини, Угорщини: сучасний стан

Артилерія Чехії, Словаччини, Угорщини: сучасний стан

“Вірус”, який став “Змією”

“Вірус”, який став “Змією”

EMBRAER STOUT – подивимось, що з того вийде…

EMBRAER STOUT – подивимось, що з того вийде…

Літні навчання 1931 року в Галичині: дебют польських танкеток

Літні навчання 1931 року в Галичині: дебют польських танкеток

Як позбутись зайвого? Демілітаризація MRAPів у США

Як позбутись зайвого? Демілітаризація MRAPів у США

“Васільок” по-казахськи

“Васільок” по-казахськи

Цікавий гібрид GLSDB: керована авіабомба + снаряд РСЗВ

Цікавий гібрид GLSDB: керована авіабомба + снаряд РСЗВ

Joya SAA-1: САУ з Колумбії

Joya SAA-1: САУ з Колумбії

Війська територіальної оборони Польщі: питання ефективності

Війська територіальної оборони Польщі: питання ефективності