fbpx
Літні навчання 1931 року в Галичині: дебют польських танкеток
Андрій Харук Андрій Харук Військовий історик, доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри гуманітарних наук Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного

Останні публікації автора

Зіта і Гіта… тьху, Дана і Діта…

Зіта і Гіта… тьху, Дана і Діта…

Експортна авантюра: легка гаубиця LG1

Експортна авантюра: легка гаубиця LG1

Китайські “Гради”

Китайські “Гради”

Погляньте, Шура, що можна зробити зі звичайної швейної машинки Зінгера…

Погляньте, Шура, що можна зробити зі звичайної швейної машинки Зінгера…

“Мотовіліха” – “”Смерч” на “Татрі”

“Мотовіліха” – “”Смерч” на “Татрі”

Шестидюймова “Єва”

Шестидюймова “Єва”

Броньовий кулак з-над Вісли: танкові війська Польщі Anno Domini 2021

Броньовий кулак з-над Вісли: танкові війська Польщі Anno Domini 2021

B-1B: продукт холодної війни, жертва локальних конфліктів

B-1B: продукт холодної війни, жертва локальних конфліктів

67 років в строю: гаубиці sFH 18 в армії Фінляндії

67 років в строю: гаубиці sFH 18 в армії Фінляндії

Легкий винищувач – італійський підхід

Легкий винищувач – італійський підхід

Стан польської артилерії перед початком Другої Світової Війни

Стан польської артилерії перед початком Другої Світової Війни

Знай свого ворога: постачання літаків у ЗС РФ в 2020 року

Знай свого ворога: постачання літаків у ЗС РФ в 2020 року

Знай своїх сусідів: Артилерія Польщі

Знай своїх сусідів: Артилерія Польщі

Знай свого ворога: постачання ЗРК в ЗС РФ у 2020 році

Знай свого ворога: постачання ЗРК в ЗС РФ у 2020 році

Американські таємниці: програма NGAD

Американські таємниці: програма NGAD

Літні навчання 1931 року в Галичині: дебют польських танкеток

Бронетехніка Історія Польща Україна

В серпні 1931 р. на теренах Галичини пройшли міжбригадні навчання, результати яких значною мірою визначили подальший шлях розвитку польських панцирних сил. У них взяли участь 10-та бригада кавалерії, 6-та окрема бригада кавалерії, підрозділи 2-ї окремої бригади кавалерії, а також панцирні підрозділи: ескадрон танкеток “Карден-Лойд” Mk.VІ (10 машин – 2 взводи), ескадрон танкеток ТК (15 – 3 взводи) і взвод панцирних автомобілів wz. 29 (три одиниці). Танкетки “Карден-Лойд” були куплені влітку 1929 р. і з того часу інтенсивно використовувались для різноманітних випробувань.

Танкетки "Карден-Лойд" під час літніх навчань 1931 р.

За мотивами “Карден-Лойда” в Польщі створили власну танкетку ТК (в серії позначалась ТК-3). Навчання 1931 р. стали дебютом для цих танкеток. У них взяли участь 15 машин передсерійної партії, з корпусами, виготовленими зі звичайної, а не броньової сталі.

Навчання 1931 р. дали можливість познайомитись з можливостями танкеток як особовому складу кавалерії, так і керівникам Міністерства військових справ і Головного штабу

Перший взвод ТК (5 машин) прибув залізницею до Галича 15 серпня 1931 р. Упродовж наступних 16 днів під час маршів і навчань він подолав понад 750 км. Два інших взводи прибули тільки 24 серпня на станцію Ходорів. За 9 днів їхні машини пройшли 60 км. Одним з елементів навчань став спільний марш взводу ТК, ескадрону кавалерії і кулеметного взводу на відстань 355 км.

Відповідно до наказу, навчання мали пройти в період з 17 серпня до 10 вересня в районі Ходорів – Нові Стрілиська – Рогатин. За первинним задумом, відпрацьовувалось переслідування військами “червоних” з’єднань “синіх”. За “червоних” грала 6-та окрема бригада кавалерії, яка отримала усі три взводи танкеток, наявні в той час в районі навчань.

На вістрі переслідування знаходився 9-й полк уланів, посилений взводом “Карден-Лойдів”, взводом ТК і позначеним (без реальної участі) моторизованим взводом артилерії. “Синіх” представляла умовна 1-ша дивізія кавалерії, позначена 6-м і 14-м полками уланів зі взводом панцирних автомобілів. Вона відступала з-над Дністра, прикриваючи фланг власної армії

В перший день навчань спішені улани 9-го полку за підтримки взводу “Карден-Лойдів” атакували міст через р. Гнила Липа в с. Більшівці. Його обороняв 14-й полк уланів, який відступив під прикриттям панцирних автомобілів. Далі “червоні” з танкетками вдарили на Бовшів, який обороняв 6-й полк уланів. В обох населених пунктах танкетки взяли участь у “вуличних боях”. В частини “Карден-Лойдів” позлітали гусениці, Тому для продовження наступу на північ, на Сарники (Сарники Долішні), в бій ввели взвод ТК, який досі перебував в резерві.

Ввечері 17 серпня відбувся черговий “бій”: колона 9-го полку уланів біля Сарників Долішніх атакувала відступабчий 14-й полк. Чотири ескадрони “червоних” у кінному строю за підтримки взводу танкеток ТК атакували три ескадрони “синіх”. Вже під час сутички на полі бою з’явився взвод “Карден-Лойдів” – саме вчасно, щоб атакувати кулеметний ескадрон 14-го полку.

Одночасно основні сили “червоних” (в тому числі другий взвод “Карден-Лойдів”), які рухались від Більшівців, зазнали двох контратак “синіх” – кінного ескадрону за підтримки взводу панцирних автомобілів. У ході контратаки один з броньовиків перекинувся, а два інших вийшли з ладу.

Переправа танкетки ТК через водну перепону

Наступого дня бронетехніка в навчаннях активної участі не брала. Відпрацьовувалась лише переправа танкеток через водні перешкоди. 19 серпня відпрацьовувались рейдові дії двох ескадронів 14-го полку уланів за підтримки двох взводів “Карден-Лойдів”.

Дії останніх суттєво ускладнились через зливи, які пройшли попередніми днями. Для подолання похилої ділянки розмоклої грунтової дороги завдовжки 4 км танкеткам знадобилось 65 хвилин – удвічі більше, ніж кінноті. До того ж, одна з бойових машин зазналя такого серйозного ушкодження, що фактично вийшла з ладу. Кіннота мусила чекати на танкетки…

Далі дорога йшла через ліс. На шляху рейдової групи “противник” влаштував завал, підступи до якого знаходились під обстрілом 75-мм гармати. Танкетки спробували обійти барикаду через ліс. Розвідку маршруту здійснювали кавалеристи. Однак шум двигунів і гусениць не залишав шансів непомітно наблизитись до противника. Спроба висунути танкетки вперед для атаки ворожих позицій завершилась плачевно: дві танкетки були “знищені” вогнем гармати.

20 і 21 серпня відпрацьовувались окремі завдання – дії танкеток спільно з кавалерією в передовому охороненні бригади та в рейдовій групі з завданням оволодіння населеним пунктом. Зрештою, взводи танкеток зосередились в Ходорові, на відстані 60 км від місця, звідки починались навчання. Тут з 24 серпня відпрацьовувались дії спільно з 10-ю бригадою кавалерії.

м

31 серпня почалась третя фаза навчань, темою якої були дії кавалерії на флангах власної армії з розвитком наступальних дій. Відбувалась вона на південь від Львова, в трикутнику Перемишляни – Рогатин – Стрий. Того сонячного дня, рухаучись по дуже заболочених внаслідок попередніх дощів дорогах, займали свої позиції два з’єднання: “червоні” – 10-та бригада кавалерії (20-й полк уланів, 10-й полк кінних стрільців, 10-й дивізіон кінної артилерії, ескадрон “Карден-Лойдів”) і “сині” – 6-та окрема бригада кавалерії (6-й, 9-й і 14-й полки уланів, 6-й дивізіон кінної артилерії, ескадрон ТК, взвод панцирних автомобілів). У складі військ “синіх” утворили механізовану групу під командуванням майора Едварда Вані. Її утворили ескадрон танкеток, взвод панцирних автомобілів та моторизований дивізіон уланів – півтори сотні кавалеристів зі станковими і ручними кулеметами, посаджених на десять “мамок” – вантажівок-платформ “Урсус” А, які зазвичай служили для перевезення танкеток на великі відстані. Додатково в склад групи майора Вані увійшли дві “мамки”, які позначали транспортерів 75-мм гармат і чотири автомобілі забезпечення: два з польовими кухнями, один з боєприпасами і один з ремонтною бригадою.

Панцирні автомобілі wz. 29 (на шасі "Урсус") не надто добре зарекомндували себе під час навчань - вони практично не могли рухатись поза дорогами.

Власне навчальні бої третьої фази почались 1 вересня. Того дня вони тривали від 3:30 до півночі і характеризувались інтенсивним застосуванням бронетехніки, хоч з боку “синіх” діяв тільки один взвод танкеток, приданий 9-му полку – решта бронетехніки знаходилась в складі групи майора Вані, призначеної для розвитку успіху. 1 вересня відбулось кілька сутичок з обопільним використанням танкеток.

Наступного дня командування “синіх” спрбувало ввести в бій ескадрон ТК у повному складі, однак два резервних взводи не справились з маршем по складній місцевості – в район зосередження з 10 танкеток вчасно вийшли лише чотири. Вони атакували противника разом з трьома ТК взводу, приданого 9-му полку. 3-4 вересня умовні бої продовжувались: “сині” відпрацьовували наступальні дії, а “червоні” – стримуючі. Танкетки ТК показали погану прохідність по ріллі, через що вступали в бій розрізнено.

Польські танкетки ТК разом з екіпажами

Після кількох днів відпочинку 9-10 вересня відбудась заключна фаза навчань під командуванням інспектора армії генерала Юліуша Руммля. І в цьому випадку танкетки, здебільшого, використовувались децентралізовано. Їх повзводно придавали полкам кінноти.

За результатами навчань було визначено, що танкетки ТК спроможні супроводжувати кавалерію на будь-якій місцевості і будь-якій тактичній обстановці, в якій зазвичай діє кавалерія. Висновок трохи дивний з огляду на проблеми з подоланням розмитих дощами польових доріг – не кажучи вже про ріллю… Оптимальною формою організації танкеток визнали тривзводний ескадрон (3х5 танкеток). Танкетки ТК були визнані кращими за “Карден-Лойди” з огляду на закрите бойове відділення.

Польська танкетка ТК

За результатами навчань танкетки ТК були визнані майже універсальною зброєю, придатною для взаєподії з кавалерією у всіх видах бою: наступі, обороні, стримуючих та рейдових діях. Фактично, літні навчання 1931 р. відкрили шлях до широкого впровадження танкеток в польській армії.

Тут можна детальніше прочитати про експерименти з моторизації піхоти, які проводились в Польщі в 1933 р.


Сподобався матеріал? Підтримай незалежний проект - одна кава - 30 гривень - дозволять нам працювати для Вас!


➡ Приват 5168 7422 0031 9014

➡ Моно: 4441 1144 4179 6255


Побачили не точність чи Вас є що доповнити по матеріалу? Напишіть нам: info@mil.in.ua

Підписуйтесь на наші соцмережі:
Facebook
Twitter
YouTube


Бронетехніка Історія Польща Україна

Останні публікації автора

Зіта і Гіта… тьху, Дана і Діта…

Зіта і Гіта… тьху, Дана і Діта…

Експортна авантюра: легка гаубиця LG1

Експортна авантюра: легка гаубиця LG1

Китайські “Гради”

Китайські “Гради”

Погляньте, Шура, що можна зробити зі звичайної швейної машинки Зінгера…

Погляньте, Шура, що можна зробити зі звичайної швейної машинки Зінгера…

“Мотовіліха” – “”Смерч” на “Татрі”

“Мотовіліха” – “”Смерч” на “Татрі”

Шестидюймова “Єва”

Шестидюймова “Єва”

Броньовий кулак з-над Вісли: танкові війська Польщі Anno Domini 2021

Броньовий кулак з-над Вісли: танкові війська Польщі Anno Domini 2021

B-1B: продукт холодної війни, жертва локальних конфліктів

B-1B: продукт холодної війни, жертва локальних конфліктів

67 років в строю: гаубиці sFH 18 в армії Фінляндії

67 років в строю: гаубиці sFH 18 в армії Фінляндії

Легкий винищувач – італійський підхід

Легкий винищувач – італійський підхід

Стан польської артилерії перед початком Другої Світової Війни

Стан польської артилерії перед початком Другої Світової Війни

Знай свого ворога: постачання літаків у ЗС РФ в 2020 року

Знай свого ворога: постачання літаків у ЗС РФ в 2020 року

Знай своїх сусідів: Артилерія Польщі

Знай своїх сусідів: Артилерія Польщі

Знай свого ворога: постачання ЗРК в ЗС РФ у 2020 році

Знай свого ворога: постачання ЗРК в ЗС РФ у 2020 році

Американські таємниці: програма NGAD

Американські таємниці: програма NGAD