fbpx
Mark VI: призначення та аналіз катерів
Леонід Ващенко Леонід Ващенко Судноводій, закінчив магістратуру НУ ОМА. Член Nautical Institute та U.S. Naval Institute. Викладаю Електронно Картографічні Навігаційні Інформаційні Системи.

Mark VI: призначення та аналіз катерів

Mark VI ВМФ США Патрульні катери Флот

17 червня 2020 року Державний Департамент США прийняв рішення схвалити продаж Україні патрульних катерів «Mark VI», в кількості до 16 одиниць. Через це виникла ідея випустити серію аналітичних публікацій з аналізом цих кораблів.

Призначення патрульних катерів «Mark VI»

Патрульні катери «MK VI» несуть службу в Coastal Riverine Force ВМС США, яка є структурною частиною Navy Expeditionary Combat Command. Головним завданням Coastal Riverine Force є “проведення дій з підтримки морської безпеки під час усіх фаз військової операції шляхом забезпечення охорони портів та гаваней, а також шляхом активного залучення до підтримки безпеки в приморських районах та внутрішніх водних шляхах”. Враховуючи це, логічним призначенням патрульних катерів «MK VI» можуть бути дії в прибережних районах (так звана «Littoral Combat Area»).

Швидкісні патрульні катери типу Mark VI ВМФ США

Водночас Naval Sea Systems Command декларує, що завданням «MK VI» є «забезпечення можливостей для постійного патрулювання мілких прибережних вод, поза захищеними гаванями та бухтами, з метою підтримки дружніх та коаліційних сил і критичної інфраструктури. Їх місії можуть включати: ескорт вантажів високої цінності, операції з перехоплення, огляду та захоплення; операції з підтримки безпеки в регіоні, сприяння правоохоронним структурам».

На основі цієї декларації стає зрозумілим, що спектр використання катерів «MK VI», набагато більший ніж той, що зазвичай притаманний флоту внутрішніх вод чи флоту ближнього моря. («brown-and green-water Navy»);

Платформа «MK VI» була створена для заміни застарілих патрульних катерів ВМС США, таких як «MK V» та «Sea Ark.97». Маючи близько 84 фута (25 метрів) у довжину, «MK VI» є багатофункціональною платформою і може досягати максимальної швидкості більше 35 вузлів. За базовими характеристиками, катери мають максимальний екіпаж із 10 чоловік та можуть прийняти до 8 пасажирів. Кожен екіпаж складається із двох команд, кожна команда має в своєму складі Командира, офіцера патруля, боцмана, стрілка, механіка та штурмана. Катери «MK VI» обладнанні згідно з мінімальними вимогами комфорту для екіпажу під час тривалих операцій: на борту є камбуз, ліжка та душ.

Можливості використання безпілотних засобів «MK VI»

Використання безпілотних літальних апаратів з Mark VI

Безпілотний летальний апарат.

Завдяки технологіям «MK VI», флот може використовувати їх одночасно в трьох доменах: у повітрі, під водою та на поверхні.

По перше, «MK VI» наділений функцією запуску та прийому безпілотних летальних апаратів (UAV). Для виконування окремих завдань, можливості дистанційно керованого «безпілотника» значно перевищують радіус дії сенсорів «MK VI». Це збільшує загальну оперативність картини, оскільки «контакти» чи «цілі» відображаються набагато дальше оперативного горизонту «MK VI».

Наприклад, «MK VI» може патрулювати один район, в той час як «UAV» запускається для патрулювання іншого. Така концепція дасть не тільки більшу оперативну картину спостережень, але і мінімізує використання палива, що дасть змогу довше залишатися на патрулюванні.


Матеріал по темі: Сучасні морські БПЛА


MK VI сумісний з безпілотними підводними апаратами (unmanned underwater vehicles – UUVs). За своєю конструкцією MK VI може вміщувати до 2 безпілотних підводних апаратів типу «MK 18». Вони потрібні для виявлення і знешкодження підводних мін, однак можуть використовуватися як засіб спостереження (здатний знаходити, ідентифікувати та стежити за підводними апаратами) та виявлення диверсійної активності. Підводні можливості MK VI здатні збільшити радіус дії сенсорних систем завдяки використанню камери UUV і, відповідно, візуалізації підводного сегменту.

Можливість роботи з підводним сегментом дуже важлива, оскільки таким чином краще видно загальну оперативну картину. Також завдяки збільшенню діапазону спостереження та можливостям виявлення цілей в надводному сегменті, потенційний супротивник може спробувати збільшити свою підводну активність, і це робить технологію UUV важливим інструментом в операціях з перехоплення.


Матеріал по темі: США вводять до строю нові патрульні катери типу Mark VI


Варто згадати й про можливість комбінованого використання катерів. Місця для персоналу – мобільні і можуть збільшуватись з 5 до 13, що дозволяє розмістити на борту додатково 8 людей (це може бути штурмова команда, диверсійна група чи команда технічних спеціалістів, залежно від виконуваних завдань).

Конфігурація розміщення персоналу та озброєння на Mark VI

Додатково до описаного вище функціоналу, MK VI наділений здатністю дистанційного керування безпілотним надводним апаратом «unmanned surface vehicle (USV)». Ці апарати, як і повітряні, і підводні «безпілотники», збільшують радіус дії радарів і камер,що позитивно впливає на загальну інформативність оперативної картини. Оператори можуть активувати USV та патрулювати певні області, в той час коли катер MK VI залишається на позиції задля економії палива чи задіяний в патрулюванні іншої зони. Ці можливості, разом з іншими встановленими технологіями, роблять MK VI різнобічною, багатоцільовою платформою.

Джерело: бібліотека наукових робіт Naval Postgraduate School, Monterey, CA


Мілітарний” працює завдяки постійній підтримці Спільноти

  • Ставай патроном на Patreon від $1
  • Будь спонсором на Youtube від 70 грн

Навіть донат в 30 грн (ціна 1 кави) допоможе нам працювати далі:

  • PayPal - [email protected]
  • Приватбанк 4149 6293 1808 2567
  • monobank 4441 1144 4179 6255

Будь з “Мілітарним” на всіх платформах

Twitter || Telegram || Facebook || Youtube


Mark VI ВМФ США Патрульні катери Флот