fbpx

Місія в оборонних закупівлях – прибрати посередників

Верховна Рада законодавство Закупівля озброєння ЗСУ Міжнародне співробітництво Оборонна політика Реформа Україна Укроборонпром

Верховна Рада України 17 січня 2019 року  нарешті прийняла Законопроект 9122 «про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо здійснення закупівлі продукції, робіт і послуг оборонного призначення за імпортом», який був внесений до Парламенту ще 21 вересня 2018 року. Підтримали даний законопроект 236 народних депутатів.

Що означає цей законопроект?

Як зазначають законодавці :«метою законопроекту є розширення можливостей державних замовників з оборонного замовлення, зменшення витрат на закупівлю продукції, робіт та послуг оборонного призначення за імпортом.»

Законопроектом пропонується надати можливість державним замовникам з державного оборонного замовлення безпосередньо здійснювати закупівлю продукції, робіт та послуг оборонного призначення за імпортом, щоб оптимізувати цей процес та пришвидшити процес закупівель за імпортом у разі такої потреби, а також зекономити кошти за рахунок відсутності плати за посередницькі послуги.

Також пропонується удосконалити правове регулювання питань пов’язаних з офсетними договорами.Якщо зовсім просто, то законопроект дозволить державним замовникам напряму купувати послуги, роботи, продукцію закордоном. Це значно зекономить кошти та прибере з цього ланцюжка закупівель посередників, які надаючи послуги мали відповідну винагороду, що у підсумку включалася у вартість. В ідеалі цей Закон може зруйнувати монополію спецекспортерів Укроборонпрому і спонукатиме змагатися з зарубіжними постачальниками, українськими імпортерами та виробниками. Тепер Міністерство оборони зможе проводити міжнародні тендери, а це зменшить корупційні ризики та дозволить економити всередньому до 30%бюджетних коштів.Закон надасть можливість імпорту оборонної продукції підприємствами недержавної форми власностіта створить передумови для розгортання виробництва на вітчизняних підприємствах.

Тепер розглянемо, як законопроект був прийнятий самою Верховною Радою України та народними обранцями.

Законопроект 9 разів виносили у залу для голосування. Найперше голосування після внесення і розгляду на Комітеті відбулося 20 листопада 2018 року. Нагадаємо, що законопроект був внесений до ВРУ 21 вересня цього ж року. Чотири рази поспіль голосування щодо включення до порядку денного та розгляд Законопроекту у залі були провалені. Законопроект 9122 «про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо здійснення закупівлі продукції, робіт і послуг оборонного призначення за імпортом» вперше був включений до порядку денного 20 грудня.

Загалом підтримка Законопроекту фракціями була досить не поганою. Традиційно найменше відсотків підтримки давали фракції: Опозиційний блок, Воля народу, Відродження.

Найбільше Законопроект підтримувала фракція «Народний фронт» – 93%, менше Радикальна партія (91%), блок Петра Порошенка (90%), Батьківщина та Самопоміч по 85 та 84% відповідно.

Цікаво, що внесений до ВРУ даний Законопроект народним депутатом з фракції Блок Петра Порошенка Іваном Вінником, але рідна фракція не дала максимальної підтримки під час голосувань. Народні депутати: Ольга Богомолець (кандидат в Президенти) – 57%, Мустафа Наєм– 57%, Ярослав Лесюк– 57%, Віталій Гудзенко– 57%, Гліб Загорій– 57%, Юрій Соловей(57%)  найменше з фракції підтримували даний Законопроект. Що цікаво, то підтримували у відсотковому співвідношенні аналогічно, як депутати з фракції «Воля народу» – Іван Фурсін, Степан Івахів, Олександр Фельдман, Вячеслав Богуслаєв тощо (57% підтримки).

Серед фракції «Батьківщина» найменше підтримували Законопроект – Руслан Богдан та Ігор Луценко (57%). В «Самопомочі» – Альона Бабак 57% підтримки. У фракції «Народний фронт» – Сергій Фаєрмарк та Максим Поляков 57% підтримки.

Найменше Законопроект підтримували позафракційний Сергій Дунаєв та член фракції «Опозиційний блок» Юрій Воропаєв по 2% підтримки.

Народні депутати, що входять до Комітету з питань національної безпеки і оборони даний Законопроект підтримували так:

Сергій Пашинський, член фракції «Народний фронт» та голова Комітету – 100 %.

Семен Семенченко, член депутатської фракції Політичної партії «Об’єднання «Самопоміч» та перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки і оборони ніколи не голосував за даний Законопроект.

Андрій Білецький, позафракційний та заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки і оборони ніколи не голосував.

Дмитро Ярош, позафракційний та заступник голови Комітетуніколи не голосував за Законопроект.

Юлій Мамчур, член фракції «Блок Петра Порошенка» та заступник голови Комітету підтримував Законопроект на 98%.

Іван Вінник, автор Законопроекту, член фракції «Блок Петра Порошенка», секретар Комітету підтримав на 97%.

Юрій Береза, член фракції «Народний фронт» та голова підкомітету з питань воєнної безпеки та оборони підтримував Законопроект на 99%.

Артур Герасимов, член фракції «Блок Петра Порошенка» та голова підкомітету з питань оборонно-промислового комплексу та військово-технічного співробітництва підтримав Законопроект на 99%.

Андрій Тетерук, член фракції «Народний фронт» та голова підкомітету з питань соціального і правового захисту військовослужбовців та членів їх сімей Законопроект підтримував на 100%.

Андрій Левус, член фракції «Народний Фронт» та голова підкомітету з питань державної безпеки підтримував Законопроект на 99%.

Тарас Пастух, член фракції «Самопоміч» та голова підкомітету з питань ефективності використання бюджетних коштів розпорядниками, що входять до предметів відання Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки і оборони підтримував Законопроект на 94%.

Як Закон працюватиме на практиці вже скоро зможемо подивитися після підписання документу Президентом. Бо зрозуміло, що самі монополісти та й монополістів будуть захищати та будувати все нові шляхи для життя та розвитку. Але тенденція прийняття цього Законопроекту позитивна.

Аналіз здійснювався за допомогою сервісу Rada4You

Верховна Рада законодавство Закупівля озброєння ЗСУ Міжнародне співробітництво Оборонна політика Реформа Україна Укроборонпром