fbpx

Multicam: як, чому та навіщо з’явився цей камуфляж?

Історія Спорядження

Сьогодні буде історичний допис про те, як чому та навіщо з’явився камуфляж Multicam. Як він з камуфляжу майбутнього став паттерном для спецназу, а потім набув успіху у комерції і врешті решт став one camo to rule them all.

Почнемо дуже здалеку. Завдання зробити американського солдата ефективнішим як окрему одиницю так і дозволити йому діяти ефективно у складі будь-якого типу з’єднань почало цікавити спеціалістів US Army Natick Soldier Research, Development and Engineering Center (NSRDEC) ще з початку 90-х.

Це вилилося у декілька програм розвитку спорядження солдату, починаючи з Soldier Integrated Protective Ensemble та Land Warrior на початку 90-х, та Objective Force Warrior пізніше – у 1999 році. І саме остання буде цікава для нашої сьогоднішньої теми. Кожна така програма окрім насичення бійця високотехнологічними засобами для “ведення сучасної мережецентричної війни” завжди мала за мету покращити його спорядження щоб воно “відповідало вимогам сучасних конфліктів”.

Так сталось і у випадку Objective Force Warrior. Ціль цієї програми була продиктована дуже популярною у Міністерстві Оборони США на той час філософією “Army of one” і завдання поставлене перед розробниками цієї системи було врешті-решт зробити так, щоб американський солдат став “An F-16 with legs” (F-16 на ногах) за словами Жана-Луі ДеГея (Jean-Louis DeGay) – на той час системного інженера та речника програми OFW та NSRDEC.

На брифінг щодо програми прийшли Raytheon, General Dynamics, Lockheed Martin, Northrop Grumman та інші оборонні підрядники зі своїм баченням. Серед цих “сотень поважних сивочолих людей у костюмах” були представники однієї маленької Нью-Йоркської фірми як називалась Crye Associates. Створена у 2000 році як хоббі двома людьми – Калебом Краєм та Греггом Томпсоном до яких пізніше доєднались Ерік Фелберг та Карен Чен, ця маленька студія вже встигла на цей момент привернути до себе увагу чинів з міноборони створивши прототип портативного приладу для розрахунку дальності мінометного вогню. Це й допомогло їм потрапити на цей брифінг, коли вони побачили публікацію з запрошенням у Commerce Business Daily.

Підхід та енергічність представників Crye Associates сподобалась представникам NSRDEC, саме тому ім поручили розробку прототипу нового шолому з якою вони впорались менше ніж на 8 тижнів. Після цього зробили одним з основних підрядників у т.зв Project Scorpion. Через деякий час Crye представили перші прототипи комплектів форми та спорядження, які були створені, за словами Еріка Фелберга “використовуючи підхід з чистого листа, який раніше ніколи не використовувався у Армії”.

Коротко кажучи – підхід до спорядження був максимально інноваційніми – від дизайну форми, до м’яко кажучи революційних дизайнів системи особистого захисту та спорядження. Лише подивившись на фото можна зрозуміти наскільки радикально це виглядає, особливо враховуючи що це було представлено у 2002-му році.

У процесі розробки одягу Crye багато спілкувались з військовими, а особливо з спецпризначенцями для формування розуміння в якому напрямку рухатись при розробці.

Преса писала заголовки у стилі “U.S. Army considers ‘Star Wars’ uniform”. Але у Natick Labs та Crye був припасений ще один козир для того щоб показати всю революційність проекту – це новий камуфляж, який мав назу Scorpion. Представлений у травні 2002 року він був не схожий на сучасний Multicam чи Scorpion – на той час ще проводились тестування відтінків, саме тому на фото презентації кольори камуфляжу далекі навіть від перших комерційних випусків.

Інші частини програми OFW тягнулись, саме тому напрацювання Crye часто використовували на презентаціях, виставках та інших заходах, але далі програма не йшла. OFW трансформувалась у Future Force Warrior, і з деякими змінами приорітетів ця програма жива і сьогодні, перетікши у Future Soldier 2030 Initiative та інші напрямки.

Але що ж стосовно Multicam чи тоді ще Scorpion? Поспішаючи за Корпусом Морської піхоти США, які вже встигли прийняти новий камуфляж у 2002-му році (власне MARPAT), U.S. Army Natick Soldier Center у 2004-му році оголосили U.S. Army universal camouflage trials – конкурс на універсальний камуфляж. Тестувались 4 малюнки – Track, Shadow Line, All-Over-Brush та Scorpion (хоча вже тоді він був відомий як Multicam).

Цікаво, що All-Over-Brush у варіанті Desert Brush був наречений переможцем, а Scorpion/Multicam зайняв 3-тє місце. Хоча згодом заради “збереження коштів” основним камуфляжним малюнком для Армії США був прийнятий гомункул з CADPAT/MARPAT, що називався UCP. Десь на старих форумах я бачив версію, що Армії дуже хотілось “Digital Camo” і те, що Корпус встиг прийняти такий камо раніше дуже било по їх самолюбству. Варто зазначити що програму було витрачено 5 млрд доларів.

Зображення

У Crye (з 2002 року вже Precision) не стали гаяти час – внесли зміни в паттерн (7 замість 6 кольорів, плюс нова форма плям) зареєстрували торгову марку і випустили паттерн у комерційне плавання. У 2004-му з’явився Multicam як ми його знаємо.

Успіхи Crye привлекли увагу US SOCOM, які теж шукали чим можна замінити стару форму у M81/3-Color Desert і їх вибором став саме Multicam, який у вигляді того, що зараз відоме як Crye Gen.1 був закуплений у невеличких партіях для CAG (Combat Applications Group, так тоді називали відому “Дельту”), та інших, деколи більш засекречених та маловідомих підрозділів збройних сил США (Як мінімум з того самого 2002 року).

Зображення

Бренд Multicam ріс, особливо на фоні того наскільки погано показав себе прийнятий UCP. Ті, хто міг собі дозволити носити комплекти Multicam від Crye – купували їх замість UCP, 3-Color Desert або ABU. Тим більше, що Crye Combat та Field Uniform прогресували, і вже як мінімум з листопада 2004 року одяг Crye можна було замовити на сайті.

Популярність Multicam стимулювала розробку у середині 2000-х камуфляжів AOR для Сил Спеціальних Операції, але популярність Multicam вже була велика за межами Сил Спеціальних Операцій.

Його використовували для всіх презентацій програми Future Force Warrior, у Афганістані та Іраку бійці всюди де це було можливо купували комплекти Crye Multicam за свої кошти.

Зображення

Невдоволеність бійців камуфляжем UCP, який згідно мемів був ефективним лише на дивані і по факту виявився далеко не таким ефективним призвело до нових камуфляжних випробувань у 2010-му році.

Як виявилось – UCP не підходив для умов Афганістану зовсім, саме тому був оголошений новий конкурс названий Army’s Camouflage Improvement Effort, на який було подано 22 заявки. Одними з фіналістів 4-ї фази стали відомі зараз ADS Hyperstealth, Kryptek, Brookwood Covert та Crye Precision з Multicam Woodland та MC Arid. В цей же час у Афганістані підрозділам Армії США почали видавати комплекти в Multicam, який хитро було названо Operation Enduring Freedom Camouflage Pattern (OEF-CP).

Стосовно результатів Army’s Camouflage Improvement Effort – переможцем був призначений Multicam, але через низку причин, основною з яких були т.зв “Printing Fees” – типу роялті, від використання Multicam відмовились. Замість нього у 2015-му році був прийнятий Operational Camouflage Pattern(OCP), також відомий як Scorpion W2. Оригінальний Scorpion, права на який були у Natick Labs був модифікований у 2009 році, щоб бути відмінним від комерційого Multicam. Його теж подавали на Army’s Camouflage Improvement Effort, але перед фіналом Армія зняла його з випробувань на користь 4-х комерційних фіналістів.

З 2015-року OCP використовується у Армії США, ВПС США (замість ABU) та Космічних Силах США (United States Space Force). З 2019 Армія повністю вивела та відмовилась від UCP на його користь.

А що ж просто Multicam? Дві невдалі спроби стати статутним камуфляжем Армії США не вплинули на його популярність. Комплекти Crye з’явились на екрані у “Трансформерах”, у далекому, але так улюбленому багатьма 2007-му році він став частиною популярної культури. По всьому світу підрозділи масово перевдягались в Multicam – навіть в Україні ЦСО “А” СБУ був помічений в Multicam ще до російського вторгнення. Зараз варто лише подивитись у Вікі на список тих, хто використовує Multicam і зрозуміти що нема у світі настільки популярного камуфляжу.

Але не тільки сам паттерн популярний. Кольори, які закладені в Multicam ще в далекому на наших очах формують нові камуфляжі для країн НАТО і не тільки. Раніше за всіх до цього питання звернулись британці, які зрозуміли потребу в універсальному камуфляжі раніше і провели тестування для того щоб забезпечити контингент Збройних Сил (Тоді ще) Її Величності у Афганістані новим якісним камуфляжем. За результатами тестування переміг Multicam. Після цього Міністерство Оборони Великобританії звернулось до Crye Precision з вимогою на розробку нового камуфляжу на основі Multicam. У 2009-му році з’явився Multi-Terrain Pattern (MTP).

Збройні Сили Австралії теж мають свою версію Multicam – AMCU – офіційно ліцензований та модифікований згідно потреб ЗС Австралії. Франція теж прийме схожий камуфляж з 2024 року – Bariolage multi-environment (BME), Угорці мають варіацію що називається HunCam, а Німеччина планує переходити на Multitarn.

Всі ці камуфляжі мають схожу кольорову гаму, яка була закладена ще в далекому 2002-му році.

 

Але й у Crye не зупиняються на досягнутому – з 2013 року поповнивши лінійку Multicam новими варіаціями – Multicam Tropic, Multicam Arid, Multicam Alpine та Multicam Black.

Зображення

Саме так, із звичайного додатку до футуристичного проекту Multicam перетворився на основний стовп у світі камуфляжу і залишається ним на цей день. І навряд хтось зможе змістити його з трону.

Історія Спорядження