fbpx
Нагрудні знаки військових частин: що це таке?
Тарас Іщик Тарас Іщик Бренд-дизайнер Збройних Сил України

Нагрудні знаки військових частин: що це таке?

Символіка (геральдика) Україна

Багато хто сприймає нагрудні знаки військових частин як нагороди, особливо у воєнний час, проте в теперішній нагородній системі Збройних Сил вони займають найнижчу ланку та надаються рішенням командира військової частини (не лінійного батальйону, роти чи взводу, а саме це знак командира військової частини).

Нагрудні знаки відрізняються від відомчих заохочувальних відзнак Головнокомандувача, Міністерства оборони, державних нагород тим, що вони не можуть мати стрічок. Командир в/ч може мати лише одну відзнаку без ступенів.

Відповідно до наказу МОУ №238 кріпляться вони на правому боці грудей. На парадній формі також можуть носитися на шкіряній підкладці, причепленій на ґудзик правої нагрудної кишені.

Зображення

Нагрудні знаки військових частин, установ та організацій регулює наказ Міністра оборони №478 від 03.08.2011 р. Зокрема зазначається, що розробником нагрудного знака є відділ військової символіки та геральдики МОУ, а затверджує Головнокомандувач ЗСУ. Ця процедура чинна і зараз.

В наказі також записано, що нагрудний знак командира частини можуть отримати військовослужбовці, які відслужили мінімум 1 рік у частині. Сам знак мають за свої кошти купувати ті, хто мають право його носити, що унеможливлює централізовану закупівлю за кошт частини.

Оскільки не всі дотримуються процедур, то і вигляд в нагрудних знаків на смак командира, а це не завжди дружить з естетикою. Ну і формально, якщо знак не затверджений, то це не має ніякого статусу.

Процедура виглядає таким чином, що заповнюється заявка на відділ символіки МОУ, висилається по СЕДО. Фахівці відділу розробляють або приймають пропозиції частини, допасовують під норми геральдики і надсилають на підпис Головнокомандувачу. Це буває затягнуто, але така процедура.

До нагрудного знака прийнято також вручати посвідчення, але із впровадженням Брендбуку ЗСУ зʼявилася опція нагородних сертифікатів. Я це робив на прикладі своєї бригади і це гарно, сертифікат можна повісити вдома, щоб діти бачили. Посвідчення звісно більш зручне, щоб сховати.

На завершення, рекомендую всім звертатися до відділу символіки МОУ для збереження загальної впорядкованості та естетики.

Якщо частина немає затвердженого нарукавного знака, то почати процес варто з цього, а потім переходити до нагрудного. Все може бути красивим і за правилами.

 

Розробником дизайну та виробником бригадних знаків є українське підприємство “Герольдмайстер” .

Символіка (геральдика) Україна