Невизначеність щодо другого етапу угоди про перемир’я в Газі, після шокуючих фото звільнених ізраїльтян.
Троє ізраїльських заручників виглядали блідими й виснаженими, коли ХАМАС виставив їх на парад перед натовпом і камерами в Газі перед їхнім звільненням у суботу — сцену, яку прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху назвав «шокуючою».
Охада Бен Амі, Ора Леві та Елі Шарабі, ізраїльських чоловіків віком від 34 до 56 років, вивели на сцену та спонукали махати рукою й звертатися до натовпу в районі Дейр-аль-Бала в Газі, коли бойовики ХАМАС і глядачі аплодували. Потім їх передали представникам Міжнародного комітету Червоного Хреста і відвезли до Ізраїлю.
Чоловіки, які перебували в полоні в Газі понад 16 місяців, були обміняні на 183 палестинських полонених у п’ятому раунді звільнення в рамках нинішнього перемир’я між Ізраїлем і ХАМАСом.
Їхній стан шокував ізраїльтян, які зібралися на площі Заручників у Тель-Авіві, щоб подивитися трансляцію обміну. «Ось так виглядає злочин проти людяності!» — йдеться у заяві президента Ізраїлю Іцхака Герцога. Він назвав захід, на якому ХАМАС представив чоловіків, «цинічним і жорстоким видовищем».
Зовнішній вигляд заручників різко контрастував із заручниками, переважно жінками, яких звільнили під час попередніх обмінів у межах першого етапу угоди про припинення вогню. Ті ізраїльтяни виглядали здоровішими, зазвичай у хорошому фізичному стані й без ознак різкої втрати ваги. Чоловіки, звільнені в суботу, виглядали ошелешеними, їхні обличчя зблідли, а щоки запали.
В ізраїльських медіа поширилися порівняння вигляду заручників із тими, хто пережив Голокост.
У суботу у відповідь Ізраїль звільнив 183 палестинських полонених, зокрема 18 осіб, які відбували довічне ув’язнення. Сто одинадцять палестинців, звільнених у суботу, були затримані в Газі Армією оборони Ізраїлю після 7 жовтня. Прохамасівські органи охорони здоров’я повідомили, що семеро з них потребували негайної медичної допомоги.
ХАМАС назвав це «систематичним зловживанням» в ізраїльських місцях утримання під вартою. Правозахисні групи заявляють, що жорстоке поводження з палестинцями в ізраїльських в’язницях є повсюдним.
Тюремна служба Ізраїлю заперечила заяви про жорстоке поводження з ув’язненими. «Усі ув’язнені утримуються під вартою відповідно до закону, і всі необхідні основні права повністю забезпечуються професійно навченими тюремними охоронцями», — заявили в агентстві.
Суботній обмін став п’ятою хвилею звільнень у межах нинішнього припинення вогню між Ізраїлем і ХАМАСом. Ізраїль схвалив перемир’я з ХАМАСом 17 січня. У першому етапі, який триватиме шість тижнів, передбачено звільнення 33 заручників з Гази в обмін на понад 730 палестинських в’язнів і затриманих. Наразі шістнадцять ізраїльських заручників уже звільнені.
Майбутнє припинення вогню залишається невизначеним. Термін дії першої фази завершується менш ніж за три тижні, і щоб перемир’я продовжилося, сторони мають почати переговори про другий етап.
Очікувалося, що переговори про продовження угоди до другої фази й обговорення остаточного припинення конфлікту розпочнуться минулого тижня, але вони ще не почалися. Нетаньягу, який обговорював угоду з Білим домом під час своєї поїздки до Вашингтона, заявив, що надішле делегацію наприкінці тижня.
Ізраїльській переговорній групі було доручено вирушити в суботу ввечері до Катару, де мають відбутися переговори. Але команда отримала вказівку від Нетаньягу не обговорювати другий етап. Замість цього вони мають зосередитися на «технічних деталях» поточної угоди. За словами чиновника, Нетаньягу планував обговорити переговори щодо другого етапу угоди про заручників зі своїм кабінетом безпеки після повернення зі Сполучених Штатів.
Сьогодні вночі, відповідно до попередніх домовленостей, сили ЦАГАЛу були повністю виведені з коридору Нецарім, який розділяє Газу на дві частини, після понад року його контролю. Наразі прохід між північною і південною частинами Сектора Газа є вільним і перебуває під моніторингом інспекторів єгипетсько-катарського комітету.
ПІДТРИМАЙ РОБОТУ РЕДАКЦІЇ "МІЛІТАРНОГО"
Навіть разовий донат в 30 грн чи підписка на $1 допоможе нам працювати і розвиватися далі. Спонсоруй незалежне мілітарне медіа - отримуй достовірну інфу.