Нова стратегія ІДІЛ у Сирії веде до зростання активності організації
У липні та серпні 2023 року Сирія зазнала серії найбільш жорстоких атак за рік, здійснених терористичної організацією – ІДІЛ. Атаки залишили десятки вбитих і поранених серед солдат армії сирійського режиму у провінціях Ракка та Дейр-ез-Зор. Особливої уваги заслуговує з точки зору безпеки та символіки атака поблизу столиці – Дамаску, де організація націлилася на район Сайїда Зейнаб, значний оплот проіранських сил. Ці напади відбулися після призначення нового керівника організації.
В результат цих нападів у різних регіонах по всій країні загинули майже 50 військових сирійських урядових сил, а ще 30 отримали поранення, серед яких є і цивільні. Перша і найзначніша атака сталася на південній околиці столиці Дамаска. 25 і 28 липня бойовики ІДІЛ здійснили подвійний штурм із використанням замінованого автомобіля та велосипеда, в результаті чого загинули та були поранені мирні жителі. Другий великий напад стався в північно-західній губернаторстві Ракка, зокрема в місті Маадан-Атік, 8 серпня, у результаті якого було вбито та поранено 20 військовослужбовців урядових військ у контрольованій урядом частині району.
Ще один напад стався 12 серпня, коли 25 військовослужбовців урядових військ були вбиті та ще десять отримали поранення, коли бойовики ІДІЛ відкрили вогонь по військовому автобусу в районі Муїзіла на півдні пустелі Дейр-ез-Зор, що зробило цей напад найбільш смертоносним у цьому році. Тактика атаки була дещо відмінна від попередніх, коли бойовики безпосередньо розстріляти сам автобус, на відміну від спроб підривів на СВП, які робилися раніше.
Недавнє зростання кількості та різноманітності атак сирійського відділення ІДІЛ можна пояснити головною причиною: призначенням нового лідера організації Абу Хафса аль-Хашімі аль-Кураші. Він є п’ятим «халіфом», який очолює організацію з моменту проголошення так званого «халіфату» в червні 2014 року.
Очевидно, що новий халіф намагається продемонструвати свої лідерські якості, оцінюючи свою здатність керувати організацією «у правильному напрямку», підтвердивши свою значну присутність у зонах проведених операцій, зокрема у своїх опорних пунктах у Сирії та Іраку. Це відповідає моделі, яку організація постійно використовує.
Коли Абу Ібрагім аль-Кураші прийняв керівництво після вбивства попереднього лідера, Абу Бакра аль-Багдаді, угруповання посилило свої атаки в Сирії та Іраку, демонструючи найбільшу активність з моменту вбивства Сполученими Штатами аль-Багдаді в 2019 році.
Хоча організація, здається, сповнена рішучості підтримувати безстрокову тактику «ударів та втечі», її прямі зіткнення з урядовими силами в Дейр-ез-Зорі та атака з використанням замінованого автівки в районі Сайїда Зейнаб знаменують значний відхід від звичної тактики. Про це свідчить розширення таких операцій, оскільки тепер ІДІЛ проникло глибоко на території, контрольовані Дамаском. Це доводить те, що організація здатна проникнути в добре захищені та чутливі до безпеки зони. Крім того, метод атаки вказує на присутність осередків ІДІЛ у столиці Сирії або поблизу неї.
Ці атаки, особливо ті, що здійснюються глибоко в районах, контрольованих сирійським урядом та його союзниками, дають можливість організації позиціонувати себе як головну силу, що бореться з режимом президента башара асада в районах передбачуваного міцного контролю.
Посилення цих атак потенційно може означати спробу нового лідера всебічно оцінити сили та можливості своїх бійців, як з точки зору їх кількості, так і навичок. Одночасно вони можуть служити засобом для оцінки можливостей сирійського уряду та його союзників. Ця оцінка спрямована на визначення типів відповідей і реакцій протилежної сторони, таким чином дозволяючи організації сформувати свою стратегію для наступного етапу на основі результатів цих оцінок.
У короткостроковій перспективі ІДІЛ, ймовірно, продовжить свої спроби створити бази в різних районах Сирії, незважаючи на складні рішення в кількох із цих районів.
Недавні атаки ІДІЛ спонукали сирійські урядові сили, іранські проксі сили та російську підтримку з повітря розпочати пошукову кампанію в сирійській пустелі. Це не перша подібна кампанія і навряд чи остання. В останні роки було проведено численні операції з ліквідації ІДІЛ у пустельних районах Сирії, але вони завжди були марними.
Невдача в операціях зі збору розвідданих показує, що атакуючі наземні та повітряні сили не знають визначних місць розташування організації та потенційних схованок осередків. Ця інформаційна прогалина заважає відстежувати переміщення бойовиків та передбачати їх атаки, щоб реагувати на них до того, як вони відбудуться. Ретельний планування нападів ще більше ускладнює усунення такої загрози.
Через надзвичайно нестабільну безпекову та політичну ситуацію в Сирії можуть розгортатися різні сценарії щодо діяльності ІДІЛ. Ці сценарії включають періоди зниженої активності, коли атаки групи можуть зменшитися за інтенсивністю та масштабом, обмежуючись переважно сирійською пустелею та її безпосереднім оточенням. Крім того, ІДІЛ може активізувати свої операції, здійснюючи більше атак глибоко в районах, контрольованих опонентами, щоб отримати підтримку та залучити новобранців.
Однак, незалежно від конкретних обставин, ІДІЛ продовжить зосереджуватися на своїй довгостроковій меті створення баз і осередків у міських районах Сирії та Іраку, двох країн, які ІДІЛ вважає основним театром своїх операцій. Наразі південний регіон Дараа, позначений хаосом, внутрішніми чварами, відсутністю безпеки та проникненням іранців, є придатною територією для досягнення цієї мети ІДІЛ у короткостроковій перспективі.
За нещодавньою оцінкою експертів ООН, угруповання «Ісламська держава» все ще має від 5000 до 7000 членів в Сирії та Іраку, і його бойовики становлять найсерйознішу ерористичну загрозу в Афганістані сьогодні.
«Група адаптувала свою стратегію, приєднавшись до місцевого населення, і виявляла обережність у виборі битв, які, ймовірно, призведуть до обмежених втрат, під час відновлення та вербування з таборів на північному сході Сирійської Арабської Республіки та з уразливих громад, у тому числі у сусідніх країнах», – зазначили експерти.
ПІДТРИМАЙ РОБОТУ РЕДАКЦІЇ "МІЛІТАРНОГО"
Навіть разовий донат в 30 грн чи підписка на $1 допоможе нам працювати і розвиватися далі. Спонсоруй незалежне мілітарне медіа - отримуй достовірну інфу.