Після критики, Пекін дещо змінив свою позицію щодо війни Ізраїлю проти ХАМАС.
Більше відео тут: https://t.me/MiddleEastinUkrainian
Посольство Ізраїлю в Пекіні дещо змінило свою заяву від 8 жовтня: «Коли людей убивають і вбивають на вулицях, зараз не час закликати до рішення про створення двох держав», помітила група аналітиків Фундація захисту демократій (FDD).
Раніше, у своїй початковій заяві від 8 жовтня МЗС Китаю утрималося від засудження нападу ХАМАС на цивільне населення, натомість закликало до «мирного процесу» та створення палестинської держави. Посланник Китаю в ООН Чжан Цзюнь у публічному виступі того ж дня підтримав позицію Пекіна, закликавши до «миру» та до «всіх зацікавлених сторін проявляти стриманість і уникати подальшої ескалації конфлікту».
Аналітики FDD розповіли, що відповідь Китаю на війну Ізраїлю проти ХАМАС спирається на ту саму гру, яку Пекін веде до війни в Україні з минулого року. Пекін підтримує інтереси своїх головних анти-американістів (в даному випадку Ірану), водночас порожньо закликаючи до миру, пропонуючи себе посередником та звинувачуючи Сполучені Штати у проблемах.
По суті, ця стратегія полягає в тому, що Іран – насамперед, а Ізраїль – як побічний збиток. Пекін, схоже, підпорядковує свої інтереси, переслідуючи головну мету підриву впливу США. Незважаючи, навіть, на ризик втратити інші значні економічні та дипломатичні вигоди, а саме зв’язки з Ізраїлем та зв’язки з сунітськими арабськими суперниками Ірану (наприклад, Саудівською Аравією).
Китайські державні ЗМІ, як внутрішні, так і зовнішні, наслідували цей приклад. Xinhua, офіційне державне інформаційне агентство Китаю, і China Daily, англомовна щоденна газета, що належить Центральному відділу пропаганди Комуністичної партії Китаю, опублікували статті, в яких звинувачують у насильстві на Близькому Сході політику США.
Обидва рупори китайського уряду спеціально критикували підтримку США ізраїльсько-саудівської мирної угоди, яку China Daily охарактеризувала як «сприяння нормалізації відносин між Ізраїлем та арабськими країнами за рахунок «рішення про створення двох держав» між Палестиною та Ізраїлем».
Центральне телебачення Китаю (CCTV), головний державний мовник Китаю, використало свою 30-хвилинну програму в ніч початку конфлікту, щоб показати кадри обстрілу Гази ізраїльськими військовими, але не кадри насильства, скоєного ХАМАС проти мирних людей Ізраїлю. Китайська глобальна телевізійна мережа (CGTN), яка веде мовлення за кордон іноземними мовами, показала «ексклюзивне» інтерв’ю з представником ХАМАС Хаземом Кассемом, причому інша думка, яка б могла заперечити його розповідь про події, представлена не була. Зокрема, серед претензій Касема було те, що атака ХАМАС на Ізраїль була здійснена нібито «відповідно до міжнародного права».
Така позиція Китаю не залишилася не поміченою коли лідер більшості в Сенаті США Чак Шумер, який тоді перебував з візитом у Пекіні, сказав, що він був «дуже розчарований… заявою Міністерства закордонних справ, яка не виявила жодної симпатії чи підтримки Ізраїлю в ці неспокійні часи». Як би там не було, публічна критика і майбутній візит до США китайського лідера змусив Пекін, принаймні на дипломатичному рівні, дещо змінити антиізраїльську риторику.
Тобто, після звинувачень Ізраїлю, що його дії «вийшли за межі самооборони», які пролунали під час розмови міністра закордонних справ Китаю Ван І 14 жовтня з міністром закордонних справ Саудівської Аравії Фейсалом бін Фарханом Аль Саудом, він та інші китайські офіційні особи почали голосно закликати Ізраїль до припинення вогню. А питання палестинської держави, мовляв, не на часі.
Що це, дійсна зміна відношення чи спроба просто врятувати свого союзника Іран від втягування в заздалегідь програшну війну покаже, скоріш за все, результат зустрічі лідера Китаю Сі Цзіньпіна та президента США Джо Байдена, яка відбудеться наступного тижня на полях саміту країн Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва у Сан-Франциско.
ПІДТРИМАЙ РОБОТУ РЕДАКЦІЇ "МІЛІТАРНОГО"
Навіть разовий донат в 30 грн чи підписка на $1 допоможе нам працювати і розвиватися далі. Спонсоруй незалежне мілітарне медіа - отримуй достовірну інфу.