План Трампа по Газі не включає війська і кошти США на відновлення, – Білий дім
Президента Дональд Трамп сказав, що він бачить, як Сполучені Штати займуть «довгострокову позицію власності» над Газою, переселять її жителів на «хороший, свіжий, красивий шматок землі» в іншу країну і будуть розвивавати зруйновану війною територію під контролем США.
Коли його запитали, скільки палестинців слід вивезти за межі Гази, він відповів: «Усіх». Він представив цю ідею як практичне рішення руйнувань всередині території після 16 місяців інтенсивних ізраїльських бомбардувань. Мешканці Гази «із задоволенням покинули б Газу, якби у них була можливість», сказав Трамп журналістам. «Зараз у них немає вибору».
Трамп назвав Газу «Рив’єрою» Близького Сходу і сказав, що цілком можливо, що Сполучені Штати відправлять війська до Гази, «якщо це буде необхідно». Він додав: «Ми збираємося захопити це місце, і ми збираємося розвивати його, створювати тисячі і тисячі робочих місць, і це буде те, чим весь Близький Схід може дуже пишатися. ”
Пропозиція президента Дональда Трампа про те, щоб Сполучені Штати взяли під контроль сектор Газа і виселили його жителів, викликала бурхливу реакцію палестинців і їх арабських покровителів, і була відкинута кількома західними союзниками. Адміністрація Трампа не має наміру платити за реконструкцію Гази, а також не взяла на себе жодних зобов’язань направити туди американські війська, заявила в середу прес-секретар Білого дому Кароліна Левітт, надавши уточнюючі деталі на наступний день після того, як президент Дональд Трамп пообіцяв захопити територію і відновити її.
Держсекретар США Марко Рубіо заявив, що обіцянка президента Дональда Трампа «захопити» Газу і розвивати її — за допомогою військової сили, якщо це буде необхідно — була «дуже щедрою» пропозицією, яка не повинна розглядатися як ворожа.
“Єдина річ, яку зробив президент Трамп… “Це пропозиція готовності Сполучених Штатів втрутитися і прибрати боєприпаси, що не розірвалися, в зруйнованому війною анклаві, що вимагатиме від палестинців покинути його на деякий час”, сказав Рубіо.
Міністр оборони США Піт Хегсет у середу зустрівся з прем’єр-міністром Ізраїлю Біньяміном Нетаньягу в Пентагоні. У своєму виступі перед зустріччю Хегсет поставив під сумнів розумність політики попередніх адміністрацій щодо Гази.
“Визначення божевілля – це спроба робити одне і те ж знову і знову”, – сказав Хегсет. «Президент готовий мислити нестандартно, шукати нові та унікальні, динамічні способи вирішення проблем, які здавалися нерозв’язними». Він додав, що як глава оборонного відомства готовий “розглянути всі варіанти”. Хегсет відмовився від подальших коментарів, заявивши, що не хоче «випереджати» президента, обговорюючи, що Трамп «може зробити, а може і не зробити».
Втім, попри міжнародно правові проблеми у втіленні цього плану він має багато підводних каменів, серед найбільших – ХАМАС.
“Трамп – це людина, яка не хоче нових військових зобов’язань, і тепер він хоче переселити два мільйони людей, які не хочуть їхати в місця, де їх не чекають”, – сказав Лоуренс Фрідман, почесний професор військових досліджень у Королівському коледжі Лондона. “Але Трамп звертає увагу на реальну проблему – як реконструювати Газу. Головне з Трампом – це виявити реальні проблеми і відвернути зайві».
Трамп ясно дав зрозуміти, що не хоче, щоб бойові дії починалися знову, але у нього також, схоже, немає відповіді на питання, як витіснити ХАМАС з Гази, що є передумовою для отримання допомоги від багатьох арабських урядів для відновлення анклаву. Ідея про те, що американські війська воюють і гинуть у Газі, здається неправдоподібною з боку президента, який хотів вивести їх з Афганістану, Сирії та Іраку. Для підтримання миру, що дозволить відбудові та переселенню, ймовірно, знадобляться десятки тисяч американських військовослужбовців протягом можливо, десятиліття або більше.
Офіційні особи Трампа відступили від деяких його пропозицій у середу, заявивши, що будь-яке переселення населення буде тимчасовим.
Але ХАМАС ясно дав зрозуміти, що він нікуди не дінеться, і, ймовірно, він буде боротися з американськими військами так само, як він воював з ізраїльськими. Як заявив Басем Наїм, член політичного бюро терористичної групи, у заяві, що засуджує пропозицію Трампа, те, що пан Нетаньягу не зміг зробити за підтримки президента Джозефа Байдена — «витіснити жителів сектора Газа» у «здійсненні геноциду проти нашого народу» — «жодна нова адміністрація не зможе втілити в життя».
Ізраїльський аналітик з палестинських справ Міхаель Мільштейн заявив, що в дискусіях з йорданськими, єгипетськими, арабськими країнами Перської затоки і палестинськими колегами «ніхто навіть не хоче обговорювати цю угоду, тому що не буде готовності ХАМАС до евакуації з Гази, і я не можу знайти жодної арабської країни або лідера, готового прийняти палестинців».
ХАМАС не має наміру відмовлятися від свого контролю або своїх цілей, не кажучи вже про роззброєння. Група висловила готовність створити «адміністративний комітет» для управління Газою разом з іншими партіями, включаючи арабські країни та Палестинську автономію, розширюючись за ініціативою Єгипту. Вважається, що такий комітет є лише косметичним прикриттям, яке дозволяє ХАМАСу зберегти контроль над безпекою, зменшуючи при цьому свою відповідальність за цивільне управління.
Навіть якщо з пропозиції Трампа нічого не вийде, просто висунувши її зараз, це загрожує стабільності Йорданії та Єгипту, двох ключових союзників на Близькому Сході з найдовшою історією дипломатичних відносин з Ізраїлем і, таким чином, є «стратегічно незрозумілим», сказав Том Філліпс, колишній посол Великої Британії в Ізраїлі та Саудівській Аравії.
Сімона Ледін, колишня заступниця помічника міністра оборони США на Близькому Сході під час першого президентства Трампа, сказала, що Трамп викладає початкову позицію на переговорах. За її словами, це “стартова позиція”. «Це переговори — це Близький Схід».
Успіх пана Трампа в допомозі у формуванні Авраамових угод 2020 року — двосторонніх угод, що нормалізують відносини між Ізраїлем і деякими країнами Перської затоки — «залежав від відмови від парадигми і визнання того, що вона порушена», сказала пані Ледін, і тепер він намагається перезавантажити розмову. За її словами, Трамп говорив про американські війська, але «він залишив двері відкритими для інших партій, щоб вони могли взяти участь або взяти їх під свій контроль».
Тим не менш, в регіоні залишається величезний скептицизм щодо здатності Вашингтону побудувати державність на Близькому Сході після американських невдач в Іраку та Афганістані або щодо його готовності дотримуватися курсу протягом багатьох років.
ПІДТРИМАЙ РОБОТУ РЕДАКЦІЇ "МІЛІТАРНОГО"
Навіть разовий донат в 30 грн чи підписка на $1 допоможе нам працювати і розвиватися далі. Спонсоруй незалежне мілітарне медіа - отримуй достовірну інфу.