fbpx
Пошуки німецького літака часів війни з екіпажем в Карпатах протягом 2х років
Андрій Кір’янов Андрій Кір’янов Співзасновник ГО "Пошук літаків в Україні", керівник пошукової групи. Автор 2-х книжок "Пошук літаків ДСВ в Україні"

Пошуки німецького літака часів війни з екіпажем в Карпатах протягом 2х років

Авіація Друга Світова Війна Історія Німеччина Україна

2 роки досліджень – і нарешті є всі дані про екіпаж, літак, дату падіння та локацію!

Передісторія така – 3 роки тому побачили на одному військовому форумі фото деталей літака. Поцікавились звідки знахідки. Відповідь була – ” Недалеко від Долини, в горах “. На місці було знайдено також рештки членів екіпажу та один жетон! Більше ніяких деталей копачі не повідомляли і спілкуватися не хотіли. На фото були втулка гвинта, колінвал, частина двигуна, шильдіки які вказували на модель літака He-111.

Тому місце падіння та екіпаж так і був загадкою для нас, а також метою  для з’ясування подробиць.

Номер жетона дали знайомому спеціалісту по Люфтваффе. Він дав запит німцям на розшифрування даних, через 3 місяці була відповідь : власник жетону – це один з членів екіпажу, якого ми і припускали, по архівах там є 2 зниклих літаки :  Не-111 за 1944 рік.

Але далі справа з місця ніяк не просувалася, копачі вперто мовчали, хоча їм і запропонували після того, як заберуть деталі, показати місце, щоб забрати і поховати по людськи пілотів…

Ми вже наступні три літаки знайшли за 2 роки в Карпатах- Ju-88 на Яйко Ілемському, Ju-52 на Добвушанці, Ju-52 на горі Хом.

Згодом познайомитись з Ярославом Бреславським, який перепитав багатьох місцевих і такі визначив це місце!

І нарешті ми зібрались! 13 людей, аматорів та професіоналів, навіть число 13 не завадило походу.

Як завжди, Карпати радують та надихають краєвидами, хобі + щось корисне для історії ще більше надихають.

Місце падіння виявилось майже на вершині, висота близько 1000 метрів, пішки з 3-4 км стрімкого підйому, машиною ніяк, навіть нашими підготовленими.

За цей літак місцеві звісно знали, але точне місце лише декілька з них . За чутками, літак впав у березні, був сильний снігопад декілька днів поспіль.

25 березня 1944 року, ось точна дата. Наш колега по пошуку Євген Онищенко перебрав архіви ЦАМО, і знайшов підтвердження того, що сніг падав і 24, і 25, і 26 березня в Тернопільській та Львівський обл, через що радянські літаки навіть не могли нормально літати.

Саме місце падіння виявилось на схилі, під вершиною. Ми не перші і не другі тут, знайшли купи рваного металу, рамних конструкцій, шматки дюралі.

Під час пошуку назбирали багато і дюралі, і залізних частин від літака. Трохи згодом також знайшли поршень від двигуна, обгорівший.

Євген Ліпатов навіть частину двигуна з вихлопними колекторами знайшов на старій дорозі, трельовщики двигуни десь до низу все ж такі відтягнули після війни…

25.03.1944 5./ KG27, 4 члена екіпажу з 27 ескадри зникли безвісти з районі Вигоди, це були дані для пошуку…

Із цікавих знахідок – частина обшивки двигуна з шильдіком, комутатор Bosch, також маркований і з біркою, обойма від пістолета Вальтер (пуста), парашутний замок одного з пілотів, столовий ніж одного з членів екіпажу. Багато трубних конструкцій від літака, горілого дюралю. Також підошви від німецьких чобіт ( характерна підбивка спец цвяхами ), кісток майже немає, попередні копачі їх десь забрали…

Екіпаж мав маршрут з Кросно на Чернівці, згодом намалювали на карті лінію, яка в точності співпадає з місцем падіння. Навіть без жетона пілота місце повністю підходить по маршруту.

Завчасно виготовили та встановили пам’ятну табличку на місці загибелі екіпажу. Нарешті німці будуть відомими, можливо родини до сих пір не знали, де загинули їх родичі. Також локацію та дані пілотів повідомили в товариство ” Пам’ять “, щоб при можливості перепоховали на належному місці…

Цей проект якій тривав 3 рокі нарешті повністю закінчений, пілоти визначені, місце також, історія літака, що впав в Карпатах в 44 році під час снігопаду відома.

Висновок: ми дослідили німецький літак HE-111(Heinkel) коло Долини.  Нам вдалося повністю ідентифікувати екіпаж, дату та обставини катастрофи. На місці загибелі встановлено пам’ятну табличку. Нас було тринадцять чоловік. Та навіть попри таку кількість людей ми не знесли і половини знайдених деталей. Стільки їх там було. Усі вони пішли в музей збитих літаків ДСВ в Україні. Роботи над створенням музею було розпочато саме з цього літака. Завдяки Андрій Риштун зараз музей повноцінно функціонує та поповнюється новими експонатами.

Для нашої групи це був один з найдовших по проміжку часу та складності пошук конкретного літака. Всі звіти по пошуках завжди публікуємо в групі на ФБ Пошук літаків ДСВ в Україні

Так виглядає стенд по цьому літаку в  Музей загиблих літаків

В березні в друк вийде друга книжка по пошуку літаків ДСВ в Україні, де буде детально описано про всі знахідки за 2020 рік, про цей знайдений літак Хейнкель також.


Сподобався матеріал? Підтримай незалежний проект - одна кава - 30 гривень - дозволять нам працювати для Вас!


➡ Приват 4149 6293 1808 2567

➡ Моно: 4441 1144 4179 6255


Побачили неточність чи маєте чим доповнити матеріал? Напишіть нам: info@mil.in.ua

Підписуйтесь на наші соцмережі:
Facebook
Twitter
YouTube


Авіація Друга Світова Війна Історія Німеччина Україна