fbpx
Пропозиції розвитку пожежної авіації України
 Mariner Mariner Блогер, військовий

Останні публікації автора

Як Україні виготовляти сучасну зброю?

Як Україні виготовляти сучасну зброю?

«Тамара» на службі Україні: станція РТР з Чехословаччини в ЗСУ

«Тамара» на службі Україні: станція РТР з Чехословаччини в ЗСУ

ТОП 10 операцій українських спецслужб

ТОП 10 операцій українських спецслужб

Зенітний артилерійський комплекс для української армії

Зенітний артилерійський комплекс для української армії

Сили спеціальних операцій Польщі

Сили спеціальних операцій Польщі

Український бронетранспортер наступного покоління

Український бронетранспортер наступного покоління

Актуальність створення музею бронетехніки в Україні

Актуальність створення музею бронетехніки в Україні

Гірська піхота України: історія, сьогодення та перспективи

Гірська піхота України: історія, сьогодення та перспективи

Російські військові об’єкти у Білорусі

Російські військові об’єкти у Білорусі

Рятувальний корабель для ДСНС

Рятувальний корабель для ДСНС

20-та загальновійськова армія Росії. Загроза на північно-східному напрямку

20-та загальновійськова армія Росії. Загроза на північно-східному напрямку

Підрозділи психологічних операцій російської армії

Підрозділи психологічних операцій російської армії

Створення молодіжної військово-спортивної організації

Створення молодіжної військово-спортивної організації

Пропозиції розвитку пожежної авіації України

Пропозиції розвитку пожежної авіації України

Сили спеціальних операцій Литви

Сили спеціальних операцій Литви

Пропозиції розвитку пожежної авіації України

«Антонов» Авіація АН-32П ДСНС Україна

Лісові  пожежі, які майже місяць тривають  у Київській та Житомирській областях, стали наймасштабнішими  за часів незалежності України.

Подібні стихійні лиха трапляються регулярно у весняно-літній сезон, завдаючи великої шкоди природному середовищу, та призводять до великих фінансових збитків (які витрачаються на відновлення постраждалого лісового фонду, знищених будинків та об’єктів інфраструктури,  витрачаються на ліквідацію пожеж).

 

Окрім того, як показує останній випадок, такі пожежі можуть бути ще більш небезпечними –  коли вогонь підходить до об’єктів критичної інфраструктури. Як це було нещодавно, коли вогнеборці гасили пожежу біля об’єктів Чорнобильської АЕС.  Таких об’єктів на території України дуже багато, це і військові арсенали зберігання боєприпасів, склади з високотоксичним ракетним паливом (гептилом), газопроводи, та багато інших.

У разі потрапляння таких об’єктів у зону пожежі , масштаби лиха можуть бути ще більшими.

В Україні, задача боротьби з подібними масштабними пожежами покладена на Державну службу з надзвичайних ситуацій (ДСНС), яка входить до складу Міністерства внутрішніх справ.

Зазвичай лісові пожежі гасяться силами пожежних підрозділів поблизу зони загоряння, та  посилюються підрозділами з сусідніх областей. Коли масштаби пожежі збільшуються, застосовується пожежна авіація.

Пожежна авіація ДСНС

Пожежна авіація ДСНС представлена Спеціальним авіаційним загоном оперативно-рятувальної служби ДСНС.  Авіаційний загін дислокується на аеродромі поблизу міста Ніжин, Чернігівської області.

На озброєнні авіаційного загону ДСНС перебуває чотири спеціальних пожежних літака Ан-32П, та деяка кількість гелікоптерів Мі-8, які можуть використовувати спеціальне протипожежне обладнання. Нещодавно МВС оголосило тендер на закупівлю п’ятого  пожежного літака Ан-32П

 

Літак Ан-32П призначений:

 • для гасіння лісових пожеж за допомогою вогнегасної рідини
 • десантування пожежників-парашутистів, спеціального обладнання, спорядження і вантажів на місце організації пожежогасіння.
 • розпилення реагентів  на хмари з метою штучного викликання опадів над зоною горіння.

Тактико-технічні характеристики Ан-32П

 • Екіпаж: 3-4 чоловіка
 • Пасажиромісткість: 30 пожежників-парашутистів
 • Максимальна швидкість: км/г 530
 • Максимальна  швидкість при пожежогасінні: 220 -230 км/г
 • Дальність дії: до 330 км
 • Вага суміші для пожежогасіння:  8000 кг

 

Важкі пожежні літаки

Країни з розвинутою авіабудівною галуззю, які стикаються з проблемою масштабних лісових пожеж   (маючи засушливий клімат чи великі території),  розробляють крім малих та середніх також і важкі пожежні літаки.

Для прикладу можна привести  такі літаки:

Про Ил-76ТДП можна розповісти окремо.

Ил-76ТДП є пожежною модифікацією транспортно-десантного літака Ил-76ТД.  Створення цієї модифікації почалось в 1988 році. Пожежна модифікація Ил-76ТДП створювалась шляхом встановлення на літак  виливного авіаційного прибору (ВАП). ВАП являв собою дві циліндричні ємності для рідини, ємністю по 16.000 літрів кожна. В 1993 році була розроблена модифікація ВАП  – ВАП-2, що дозволяла піднімати літаком до 42. 000 літрів рідини для гасіння.

“ВАП-2 дозволяє піднімати літаком до 42. 000 літрів рідини для пожежогасіння. Для прикладу Ан-32П піднімає до 8.000 літрів”

Літаки Ил-76ТДП, які були оснащені системою ВАП дуже гарно зарекомендували себе під час лісових пожеж в Красноярському краї (Росія), на початку 90-х. В минулому році активно застосовувались при ліквідації лісових пожеж у Сибіру. Також важкі пожедні літаки Росія часто відправляє  для гасіння масштабних пожеж у країни західної Європи. Цей фактор Росія також  використовує як елемент  підтримки своєї  зовнішньої політики.

Перевагою системи ВАП-2 є можливість її встановлення на будь якому літаку типу Ил-76, і не потребує створення під неї спеціалізованого літака (виключно для пожежного використання). Чотири людини за допомогою транспортних тельферів встановлюють обладнання ВАП-2 на літак Ил-76ТДП за 1,5-2 години.  На базову модифікацію Ил-76 обладнання ВАП-2 встановлюється за чотири години. При централізованому заправленні водою, час заправлення не перевищує 15 хвилин.

 

Створення важкого пожежного літака для України

Залучення пожежних літаків Ан-32П для ліквідації лісових пожеж у Чорнобильській зоні відчуження,  а також ліквідація масштабних лісових пожеж минулих років, показали недостатність наявних у розпорядженні ДСНС чотирьох  середніх пожежних літаків.

Очевидно, що Україна повинна наростити сили пожежної авіації. Це можна зробити двома напрямками: по-перше розробити системи аналогічні російським ВАП/ ВАП-2, для їх встановлення (у разі необхідності), на літаки типу Ил-76 Повітряних сил України. Зараз ПС України мають приблизно 7-8 літаків Ил-76, вони можуть бути використані для надання допомоги ДСНС (про те ресурс літаків Ил-76 5-8 років, перспектива їх експлуатації мала); по-друге необхідно розпочати роботи по створенню важкого пожежного літака на базі Ан-70/77.

Створення власного пожежного літака має певні труднощі:  наразі КБ Антонова ще проводить роботи по імпортозаміщенню складових Ан-70, велика частина з яких була російського виробництва, що унеможливлює серійний випуск Ан-70 у варіанті 2013 року. Серійний випуск літака типу Ан-70 можливий вже зі зміненою комплектацією, з використанням західних та українських комплектуючих. Новий літак буде мати індекс Ан-77/Ан-188. Але новий літак потребує фінансування для імпортозаміщення та часу для проходження сертифікації кожного окремого елемента.

Отже серійний випуск такого літака буде можливий лише у середньостроковій перспективі.

Іншою проблемою є фінансування закупки важкого пожежного літака на базі Ан-77/Ан-188, вартість такого літака буде складати приблизно 160-170 млн. доларів США.  У цьому випадку проблему частково можна вирішити шляхом залучення коштів міжнародних організацій – про що буде йтись нижче.

Варто зазначити, що створення пожежного літака на базі Ан-77/Ан-188 шляхом встановлення обладнання типу ВАП-2, дозволить залишити цей літак багатофункціональним. Тобто у разі потреби таке обладнання встановлюється на літак,  у іншому випадку обладнання знімається, і літак може бути використаний як звичайний транспортний літак:  для перевезення вантажів, доставки українських рятувальних місій у інші країни, евакуації українських громадян з інших країн. У військовий період вони можуть бути передані ЗСУ, для використання у якості військово-транспортних літаків.

Створення міжнародної організації пожежної авіації

З проблемою ліквідації масштабних пожеж стикаються багато країн світу, особливо з засушливим кліматом. І навіть у економічно розвинутих країн не вистачає достатньої кількості пожежної авіації для ліквідації наслідків пожеж. А утримання великої кількості пожежних літаків не є економічно доцільним.

У такій ситуації Україна могла б виступити на міжнародній арені з пропозицією створення міжнародної асоціації пожежної авіації.

“Міжнародна асоціація пожежної авіації могла б стати координуючим органом для управління підрозділами пожежної авіації різних країн, з метою їх спільної роботи у країні де розпочались масштабні пожежі”

Тобто країни, які будуть приймати участь у такій організації, надають свої підрозділи пожежної авіації у оперативне підпорядкування єдиного центру управління, на зразок того як це відбувається з військовими підрозділами для міжнародних миротворчих місій. Єдиний центр управління такої організації дозволить концентрувати велику кількість пожежних літаків саме у тій країні, де це найбільш необхідно.

Переваги організації будуть наступні:

 • зосередження великої кількості пожежних літаків у країні де розпочались пожежі
 • спільне фінансування розробки пожежних літаків (саме тут Україна може надати свої послуги у розробці подібних літаків)
 • кредитні програми для закупівлі літаків
 • відпрацьований порядок спільних дій при ліквідації пожеж
 • спрощена процедура перетину кордонів у разі надзвичайної ситуації

У разі створення , та успішної діяльності  такої організації, Україна може розраховувати на отримання замовлення на виготовлення важких пожежних літаків, поза як ми одна з небагатьох країн світу, що може створювати важкі та надважкі транспортні літаки.  Також можливе отримання кредитних програм для закупівлі літаків для власних ДСНС.

І  не менш важливим фактором є підвищення іміджу України на міжнародній арені.

 

автор MARINER


Сподобався матеріал? Підтримай незалежний проект - одна кава - 30 гривень - дозволять нам працювати для Вас!


➡ Приват 4149 6293 1808 2567

➡ monobank: 4441 1144 4179 6255

➡ PayPal [email protected]

➡Patreon https://www.patreon.com/milinua  

 


Побачили неточність чи маєте чим доповнити матеріал? Напишіть нам: [email protected]

Підписуйтесь на наші соцмережі:
Facebook
Twitter
YouTube
Телеграм
Viber


«Антонов» Авіація АН-32П ДСНС Україна

Останні публікації автора

Як Україні виготовляти сучасну зброю?

Як Україні виготовляти сучасну зброю?

«Тамара» на службі Україні: станція РТР з Чехословаччини в ЗСУ

«Тамара» на службі Україні: станція РТР з Чехословаччини в ЗСУ

ТОП 10 операцій українських спецслужб

ТОП 10 операцій українських спецслужб

Зенітний артилерійський комплекс для української армії

Зенітний артилерійський комплекс для української армії

Сили спеціальних операцій Польщі

Сили спеціальних операцій Польщі

Український бронетранспортер наступного покоління

Український бронетранспортер наступного покоління

Актуальність створення музею бронетехніки в Україні

Актуальність створення музею бронетехніки в Україні

Гірська піхота України: історія, сьогодення та перспективи

Гірська піхота України: історія, сьогодення та перспективи

Російські військові об’єкти у Білорусі

Російські військові об’єкти у Білорусі

Рятувальний корабель для ДСНС

Рятувальний корабель для ДСНС

20-та загальновійськова армія Росії. Загроза на північно-східному напрямку

20-та загальновійськова армія Росії. Загроза на північно-східному напрямку

Підрозділи психологічних операцій російської армії

Підрозділи психологічних операцій російської армії

Створення молодіжної військово-спортивної організації

Створення молодіжної військово-спортивної організації

Пропозиції розвитку пожежної авіації України

Пропозиції розвитку пожежної авіації України

Сили спеціальних операцій Литви

Сили спеціальних операцій Литви