Путін прагне “саботувати” примирення Тегерана із Заходом
У понеділок Іран розкритикував московію за підтримку вимоги Азербайджану отримати безперешкодний доступ до свого анклаву Нахічеванської Автономної Республіки шляхом відкриття транспортного Зангезурського коридору через Вірменію, що фактично перекриє прямий доступ Ірану до Вірменії.
Баку вимагає будівництва коридору на півдні Вірменії, щоб з’єднати Азербайджан з його анклавом Нахічеван, відокремленим вірменською територією. Москва і Баку хочуть, щоб росія контролювала коридор, але Єреван і Тегеран виступають проти такої схеми і стверджують, що навіть якщо транспортний маршрут буде встановлений, Вірменія повинна мати контроль над ним.
У понеділок на «зустрічі» з послом немитої в Тегерані генеральний директор Євразійського департаменту МЗС Ірану висловив незгоду Ірану з «будь-якими геополітичними змінами на Кавказі».
Іранський чиновник заявив російському послу, що «повага до національного суверенітету, територіальної цілісності та взаємних інтересів країн є гарантом тривалого миру та основою для регіонального співробітництва на Кавказі», йдеться у повідомленні МЗС про переговори.
Зміна політики москви щодо Зангезурського коридору через Вірменію розлютила Тегеран, де дехто розглядає крок ху@ла як спробу перешкодити поліпшенню відносин Тегерана зі США.
У той час, як коментатори та експерти в Тегерані критикували російську політику цього тижня, міністр закордонних справ Аббас Арагчі опублікував пост на каналі X у четвер, в якому говориться: «Регіональний мир, безпека та стабільність – це не просто перевага, а стовп нашої національної безпеки. Будь-яка загроза з Півночі, Півдня, Сходу чи Заходу територіальній цілісності наших сусідів або перекроювання кордонів є абсолютно неприйнятною і червоною лінією для Ірану”.
Колишній голова парламентського комітету з національної безпеки та зовнішньої політики Хешматолла Фалахатпішех заявив у четвер X, що прагнення очільника кремля до створення Зангезурського коридору є «превентивним кроком» для тиску на Іран. За словами Фалахатпішеха, це має на меті стримати уряд Пезешкіяна від відкриття “каналів зв’язку” з Вашингтоном.
Ху@ло усвідомлює, що, незважаючи на невдалу проросійську та прокитайську політику Ірану, ключовим меседжем нещодавніх президентських виборів став заклик до деескалації відносин із Заходом та відходу від залежності від східних держав, стверджував він.
Аналогічним чином іранська журналістка Мар’ям Саларі стверджує, що зневагу москви до опозиції Тегерана по Зангезурському коридору слід розуміти в контексті обрання Масуда Пезешкіяна та його акценту на переговорах із Заходом щодо зняття санкцій США.
«Зовнішня політика Раїсі, орієнтована на Схід, заспокоїла путіна щодо позиції Ірану, але кандидатура Пезешкіяна та його обіцянка віддати пріоритет переговорам із Заходом щодо зняття санкцій порушили регіональні плани росії», — написала Саларі на X.
Тривала затримка росії з підписанням 20-річної угоди про всеосяжну співпрацю з Іраном, незважаючи на підтримку, яку Іран надає у її війні в Україні, все більше розчаровує Ісламську Республіку. Ця нерішучість москви викликала роздратування в Тегерані, особливо з огляду на значну допомогу, яку запропонував Іран.
“Росія ніколи не дбала про інтереси Ірану… Цей коридор блокує доступ Ірану до Європи через Вірменію”, – написав у четвер у Twitter консервативний колишній законодавець Алі Мотахарі і закликав уряд Масуда Пезешкіяна бути “проникливим” щодо створення Зангезурського коридору.
Нещодавно Тегеран викликав посла немитої алексія дєдова до міністерства закордонних справ з цього приводу і привітав Україну минулого місяця з Днем незалежності. На думку деяких експертів, цей крок можна трактувати як увертюру до України та образу росії.
Не лише реформатори, а й ЗМІ, пов’язані з Корпусом вартових ісламської революції, критикують зміни в політиці кремля.
“Росії також рекомендували уникати вжиття заходів, які можуть погіршити стратегічні відносини між москвою і Тегераном, тому що ідея Зангезурського коридору створить нову гарячу точку біля дуже делікатних кордонів північно-західного Ірану”, – попередило агентство Вартових ісламської революції (КВІР) Tasnim у середу в редакційній статті на своєму англійському порталі.
Перська версія редакційної статті Tasnim на цю тему була сильнішою за тоном, наголошуючи, що «Іран не прийме жодних змін у своїх кордонах та периферіях безпеки», і підкреслюється, що «протистояння міжнародним хуліганам є фундаментальною стратегією» Ісламської Республіки. У редакційній статті також назвали коридор “уявним” і нагадали про виклик російського посла.
Іранський журналіст Мохаммад Парсі також висловив протест проти того, що Ісламська Республіка все ще вважає росію «другом і стратегічним союзником», хоча москва була на боці Саддама Хусейна у його війні проти Ірану, стояла поруч зі Сполученими Штатами, коли Рада Безпеки ООН ухвалювала резолюції проти Ірану, підтримувала європейські санкції та підтримувала вимоги Азербайджану щодо Зангезура. «Що це означає?» — запитав він.
“Ілюзії та проблеми росії не повинні відволікати нашу країну від її власних національних інтересів”, – написав інший іранський журналіст Хаді Мохаммаді.
ПІДТРИМАЙ РОБОТУ РЕДАКЦІЇ "МІЛІТАРНОГО"
Навіть разовий донат в 30 грн чи підписка на $1 допоможе нам працювати і розвиватися далі. Спонсоруй незалежне мілітарне медіа - отримуй достовірну інфу.