fbpx
Ракетна програма КБ «Південне». Частина 2
 Mariner Mariner Блогер, військовий

Ракетна програма КБ «Південне». Частина 2

БМ-21 «Град» БМ-27 «Ураган» БМ-30 КБ «Південне» ОПК Ракетобудування Україна

Частина 2 Реактивні системи залпового вогню

Історія робіт по розробці РСЗВ

Ідея створення реактивної системи залпового вогню  в КБ “Південне”  зародилась у рамках створення багатофункціонального ракетного комплексу (БФРК) “Сапсан”. РСЗВ повинна була бути однією зі складових БФРК, разом з ОТРК, ЗРК, КР та ПКР – на єдиному уніфікованому шасі.

Вперше інформація про роботи по створенню реактивних систем залпового вогню конструкторським бюро “Південне” з’явились на виставці “Зброя та безпека-2015”. На ній був представлений ескіз трьох систем РСЗВ, над якими конструкторське бюро вело роботу:


На малюнку бли представлені три системи РСЗВ, аналогічні системам, що вже стоять на озброєнні нашої армії: “Град”, “Ураган” та “Смерч”. КБ працювало над модернізацією існуючих комплексів, та створення на їх базі перспективних зразків.

В подальшому, інформація по модернізації систем РСЗВ з’являється  в статтях:

“В дальнейшем использование имеющихся производственных мощностей госпредприятий ПО “Южный машиностроительный завод”, “Павлоградский механический завод” и “Павлоградский химический завод”, а также модернизация опытного производства КБ “Южное” позволят обеспечить производство дозвуковых и сверхзвуковых крылатых ракет и модернизировать заряды для имеющихся в Украине реактивных систем залпового огня”

В своєму інтерв’ю  2019 року, гендиректор КБ “Південне” Олександр Дегтярьов зазначив:

“В стадии опытного производства находятся создание новых, более мощных и эффективных боеприпасов для реактивных систем залпового огня (РСЗО) типа «Град»”.

На 7-й Міжнародній науковій конференції «Космічні технології: сучасне та майбутнє», яку організувало КБ “Південне” були показані макетні зразки бойової частини реактивного снаряду, ймовірно 300-мм:

Участь КБ “Південне” у створенні РСЗВ “Вільха”

Підтвердженої детальної інформації про учать КБ “Південне” у проекті “Вільха” знайти не вдалось. З високою долею ймовірності можна лише припустити, що дніпровське КБ брало участь у інтеграції ряду своїх розробок у РСЗВ “Вільха”. Наприклад блоку газодинамічних (імпульсних) двигунів, що призначені коригування польоту ракети в повітрі. Такий блок газодинамічних рулів КБ “Південне” запатентувало як елемент у своїй перспективній зенітній ракеті:

І схожий блок використовується в ракеті “Вільхи”

Тверде ракетне паливо для ракет “Вільхи” виготовляється на Павлоградському хімічному заводі.

КБ “Південне” спільно з заводом “Південмаш” проводять роботи по виготовленню та модернізації  реактивних снарядів до РСЗВ “Смерч” і “Град” , про це розповів генеральний директор КБ по системному проектуванню Олександр Кушнарьов:

«Сьогодні замовлення номер один — це виробництво серійних боєприпасів для РСЗВ», — сказав Дегтярьов, уточнивши, що поки розробка зразків боєприпасів ведеться за рахунок КБ «Південне». «Також КБ буде проводити наземне і льотне відпрацювання зразка»

На фото реактивні снаряди РСЗВ “Смерч” на дніпровському підприємстві, готуються для модернізації:


Це ж паливо буде використовуватись і на ракетах до РСЗВ КБ “Південне”.

Сучасний стан програми створення РСЗВ КБ “Південне”

Судячи, з ескізу, що був розміщений на ресурсі foto.unian.net  КБ “Південне” веде розробку трьох реактивних систем залпового вогню:

“Тайфун-1” модернізація БМ-21 “Град”. Головною характеристикою якого буде підвищена дальність стрільби 40-км замість 20-км у радянського зразка.

“Тайфун-2” модернізація БМ-27 “Ураган”. Дальність стрільби також збільшено

“Тайфун-4” – найцікавіший ескіз. Цей перспективний зразок вже не є модернізацією радянського озброєння, а є новою розробкою дніпровського КБ. Дальність стрільби до 280-км.

Цікаво, що на ескізі відсутній проект з індексом “Тайфун-3”. Можливо “Тайфун-3” це був проект модернізації РСЗВ “Смерч”, але з розвитком аналогічного проекту “Вільха”, він втратив актуальність.

Детальніше про “Тайфун-4”

“Тайфун-4” розміщений на колісному шасі розробки ХКБМ, яке використовується в ОТРК “Грім-2”, а також буде базою для перспективного протикорабельного комплексу та ЗРК, які також розробляє КБ “Південне”.

Навіть на ескізі поганої якості можна роздивитись цікаві деталі:
– ракети на пусковій установці розміщені в ТПК пакетного типу, як на китайський РСЗВ та білоруському РСЗВ “Полонез”

Це сучасний напрям у створенні подібних РСЗО, він є більш оптимальним ніж заряджання ракети в направляючі (що використовується у РСЗВ “Вільха”):

фото: Defense express

Крім того, на пусковій установці можна побачити всього шість (або вісім?) ТПК з ракетами. Для прикладу у РСЗВ “Смерч” та “Вільха” їх аж дванадцять.


Це може свідчити, що калібр РСЗВ “Тайфун-4” буде більшим ніж 300-мм ( у “Смерча” та “Вільхи” він 300-мм).
Опосередковано це припущення підтверджується збільшеною дальністю “Тайфун-4” – до 280 км, та розробкою КБ “Південне” твердопаливних ракетних двигунів до РСЗВ з калібром до 400-мм:


Можна припустити, що калібр РСЗВ “Тайфун-4” буде 350-400 мм.

Дальність стрільби 280 км дозволяє комплексу виконувати вогневе ураження на оперативно-тактичній глибині.

Проект “Тайфун-4” за представленими ТТХ є дуже перспективним зразком озброєння, і має низку переваг:

  • велику дальність стрільби (до 280 км), що робить його оперативно-тактичним ракетним комплексом.
  • розміщення на колісному шасі ХКБМ, що є базою для інших перспективних зразків озброєння (ОТРК, ЗРК, ПРК)
  • збільшений калібр, що дозволяє використовувати ракету з більш потужною БЧ та розширює варіанти встановлення системи управління.
  • використання вже створених елементів управління на пусковій установці (систему автоматичної топоприв’язки, зв’язку, уніфікованого ПУ), які вже розробляються для ОТРК “Грім-2”

Висновок

КБ “Південне” має теоретичний та практичний досвід створення окремих елементів реактивних снарядів, і заміни твердого ракетного палива на аналоги вітчизняного виробництва. Конструкторське бюро володіє технологіями створення твердопаливних двигунів для реактивних снарядів калібром від 122-мм до 400-мм. А також технологією створення корпусів ракет (реактивних снарядів) методом ротаційного розкочування.

Це створює перспективи для модернізації та створення нових зразків ракетно-реактивного озброєння.

Доцільним є проведення порівняння проектів важкої РСЗВ “Вільха” та РСЗВ “Тайфун-4”. При відсутності обґрунтування прийняття на озброєння одразу двох цих систем (позаяк вони знаходяться в одній ніші), провести порівняння їх бойових та експлуатаційних характеристик, і направити державне фінансування на проект, що має кращі показники.

автор MARINER

Частина 1 – Ракетна програма КБ «Південне»


Сподобався матеріал? Підтримай незалежний проект - одна кава - 30 гривень - дозволять нам працювати для Вас!


➡ Приват 5168 7422 0031 9014

➡ Моно: 4441 1144 4179 6255

БМ-21 «Град» БМ-27 «Ураган» БМ-30 КБ «Південне» ОПК Ракетобудування Україна