fbpx

Ракетний Щит Ізраїля

«Коли ви скаржитеся на своїх сусідів, то просто згадайте Ізраїль»– Олексій Шевцов

І правда, у Ізраїля не найкращі сусіди. Спробуйте вижити коли навколо вас ісламісти і ті хто бажають вам смерті. До того ж, фінансує ваших сусідів “совок”. На щастя Ізраїль отримував підтримку від НАТО, питання тепер стояло лише у тому чи зможе молода країна вистояти. Нас же цікавить як захищаються євреї.

Можна говорити про історію, але нас цікавлять ЗРК. Переходимо до них 👉

Праща Давида

Вікіпедія Трактує: «Праща Давида»— система ПРО Армії оборони Ізраїлю, спільно розроблена ізраїльським оборонним виробництвом Rafael Advanced Defense Systems і американським Raytheon, задля перехоплення ракет і крилатих ракет середньої-великої дальності, випущених в діапазонах від 40 до 300 км, а також таких новітніх тактично-балістичних ракет, як Іскандер. Багатоступеневий комплекс складається з твердого палива, ракетного прискорювача і асиметричного вражаючого механізму з рульовим керуванням для надманевреності під час фази ураження. Трьохімпульсний двигун забезпечує додаткові прискорення і маневреність на кінцевій стадії.»

Даний комплекс відносимо до систем ПРО (Проти Ракетної Оборони). Спектр цілей у “Пращі Давида” широкий: винищувачі, гвинтокрили, крилаті ракети, некеровані ракети та балістичні ракети. Дальність ураження цілей у цього ЗРК теж не малий– 300 км максимальна, практична межа 50-70 км.

Пуск ракети ЗРК “Праща Давида”Призначена “Праща” для заміни американських ЗРК в арсеналі Ізраїльських ППО. Особливо потрібно позбутися “Іуди”– MIM-23 Hawk, ось доречі цікава стаття про нього, яку написав мій друг– MIM-23 Hawk як “Іуда” ППО АОІ.

Історія

В 2015 році закінчився останній етап випробування ЗРК “Праща Давида”, після якого відбулося прийняття на озброєння. У 2017 перші комплекси почали поступати на озброєння Військово-повітряних сил Ізраїлю, а згодом відбулося урочисте введення в стрій.

Уже 23 липня 2018 року сталось бойове хрещення системи: дві протиракети були випущені проти пари ракет «Точка-У», які були випущені з території півдня Сирії по місту Кінарет на півночі Ізраїлю. На місце падіння ракет «Точка-У» вирушила військова комісія, аби встановити причини їхнього падіння на встановити на скільки успішним було використання протиракет «Пращі Давида».

В 2020 році ізраїльські військові опублікували фото з випробуваннями ракети “Blue Sparrow”, що може використовуватися для комплексу “Праща Давида”.

Доволі часто даний комплекс плутають з “Залізним Куполом”. Потрібно сказати, що “Праща” більше підійшла би Україні, оскільки у неї більший спектр цілей ніж у вище наведеного зразка. На фото вище, ми можемо розглянути ПУ ЗРК. Вона є причіпною. Причина тому проста: в Ізраїлі військові не використовують залізницю для перевезення озброєння, тому усі транспортні платформи уніфіковані для вантажівок. Під блоком з 4 ракет бачимо газовідвід, який призначений для відведення полум’я ракети при старті.

ТТХ

–Максимальна дальність ураження: 300 км

–Мінімальна дальність ураження: 50-70 км

–Висота ураження: 30-50 км

–Максимальна швидкість ракети: 7,5 Мах

1 Батарея комплексу: три ПУ, пункт управління вогнем та багатоцільова станція радіолокації

Особливістю системи є те, що вона збиває не всі цілі, що перебувають у зоні досяжності, а лише ті, що загрожують житловим будинкам, об’єктам інфраструктури тощо. У ході операції “Хмарний стовп” 14-21 листопада 2012 року ППО Ізраїлю збили 421 ракету з 1506, близько 80 ракет комплекс упустив (інші впали в пустельних місцевостях).

У липні-серпні 2014 року Ізраїль провів у секторі Газа військову операцію “Рубіж оборони”, заявленою метою якої було припинення ракетних обстрілів з території сектору. За інформацією ізраїльської армії, за час операції палестинські радикали з сектору Газа випустили по єврейській державі 4,5 тис. ракет, 3,6 тис. з них розірвалися в пустельній місцевості, система ППО “Залізний купол” перехопила 735 ракет, що летіли у бік населених. пунктів.

  У 2015-2017 роках інтенсивність обстрілів ізраїльської території була низькою (загалом 76 ракет, дев’ять із яких було перехоплено системою ПРО). У 2018 році було перехоплено 200 із 941 випущених ракет. У 2019 році система перехопила 480 із близько 1300 ракет, у 2020 році — 80 із 168.

Напевно якби ми мали даний комплекс, вдалося б запобігти великих жертв збоку цивільного населення, але у цьому плані поки що Ізраїль введе не приязну політику.

 

Стріла

«Ізраїльська “Стріла”, що заміняє американського “Патріота”»

«Arrow або Хетц — система протиракетної оборони, розроблена відповідно до планів ізраїльського уряду, які передбачали створення ефективного засобу ПРО, що за своїми характеристиками мав перевершити американський зенітно-ракетний комплекс «Петріот». Комплекс складається із гіперзвукової ракети-перехоплювача Arrow, радіолокаційної станції раннього попередження з АФАР EL/M-2080 Green Pine, пункту управління Golden Citron та центру управління пуском Brown Hazelnut. Всі компоненти системи є пересувними й можуть переміщатися на спеціально підготовлені місця.»– так описує даний комплекс Вікіпедія 

ЗРК Arrow по простому: це комплекс протиракетної оборони, призначений для перехоплення балістичних ракет з дальністю польоту до 3000 км. Призначена “Стріла”для заміни ЗРК “Patriot”.

Історія 

Ізраїль розпочав розробку системи протиракетної оборони у 1986 році. Це було викликано потенційною небезпекою поширення ракетних технологій у близькосхідному регіоні, яка підтвердилася в 1991 році, коли ізраїльські міста зазнали обстрілу іракськими ракетами Р-17 («Скад»). Враховуючи відсутність у Ізраїлю необхідних ресурсів, США погодилися брати участь у фінансуванні та спільній розробці ізраїльського комплексу ПРО у рамках програми СОІ.

Перший випробувальний запуск протиракети було здійснено в 1990 році. Після серії запусків, в ході яких була доведена здатність ракети Arrow-1 перехоплювати балістичні ракети супротивника, в 1994 перший етап робіт завершився, і почалася розробка і виробництво більш досконалої протиракети Arrow-2. Головним розробником є ​​компанія Israel Aerospace Industries (IAI).

В 1998 році компанія IAI передала міністерству оборони Ізраїлю першу партію бойових протиракет Arrow-2. Комплекс був ухвалений на озброєння армією оборони Ізраїлю під назвою «Хец-2». Надалі протиракета комплексу неодноразово модернізувалася з метою підвищення бойової ефективності, варіанти модернізації набули послідовного позначення від block1 до block4.

Першу батарею Arrow-2 було розгорнуто в 2000р. на авіабазі Пальмахім у районі міста Рішон-ле-Ціон, друга – на авіабазі Ейн-Шемер в районі міста Хадера у жовтні 2002 року. Розгорнуті батареї знаходяться у безпосередньому підпорядкуванні командування ППО Ізраїлю та забезпечують прикриття до 85% території країни:

У лютому 2003 року IAI підписала угоду з Boeing про створення виробничої інфраструктури з виробництва комплектуючих ракети Arrow-2 у США. Компанія Boeing відповідає за виробництво близько 50% комплектуючих, у тому числі блоку електроніки, ракетного двигуна, транспортно-пускових контейнерів та координує діяльність більш ніж 150 американських компаній, задіяних у програмі. IAI несе відповідальність за інтеграцію та остаточне складання ракети в Ізраїлі.

Arrow-3 сприймається як ешелон далекого перехоплення (до 100км) у системі ПРО Ізраїлю.

У 2012 році консорціум Boeing – IAI оголосив про намір постачати протиракетні комплекси Arrow-2 та Arrow-3 на міжнародний ринок – у числі потенційних покупців називаються Південна Корея та Індія.

ТТХ

–Максимальна висота ураження: 50 км

–Мінімальна висота ураження: 8 км

–Дальність виявлення цілі: до 500 км 

–Кількість одночасно супроводжуваних цілей: до 12

–Довжина ракети: 7 м

–Діаметр корпусу: 0,8 м

–Стартова вага: 1300 кг

–Максимальна швидкість польоту: 2.5-3 км/с (7,3–8,8 Мах) 

–Максимальна дальність польоту: 100 км

В Україні такий комплекс став би в нагоді, для захисту аеродромів, баз, великих міст і стратегічних об’єктів. Можливим аналогом даної системи зможеш стати українська “Кільчень”. Взагалі цікаво було б обговорити питання української ППО та ПРО. Якщо вам така тема буде цікава, вийде окрема стаття.

 

Залізний Купол

 

«Переоцінений ЗРК, який важко повторити»

В українському медіа просторі та інтернеті часто висіла у повітрі тема: “Залізний Купол для України”. Обговорення ішло на рівні як звичайних людей та експертів, так і між політиками і генералами. Для вашого розуміння: на озброєнні України стоять: С-300, Бук-М1, Тор та такі застарілі як С-125. Усі ці ЗРК з минулого століття, а деяким давно по 50+. Короче кажучи ситуація погана. Впринципі даний арсенал ЗРК здатний збивати крилаті ракети та літаки, проте балістичні цілі ніхто не відміняв. Для того щоб ви краще зрозуміли: за часів совка, військові СРСР ставили більші ставки на ЗРК щ можливістю збивати крилаті ракети. По-перше вони дешеві, по-друге в країнах НАТО переважали за кількістю саме Крилаті ракети. В країнах НАТО трохи інша стратегія: вони розробляють багато комплексів ПРО, враховуючи що СРСР має великий арсенал ОТРК. Проте обидві сторони розвивали можливості збивати усі типи цілей, але акцент робили на певних типах.

Після розпаду СРСР, на озброєнні України залишилися вище вказані комплекси, а тодішня влада не серйозно ставилися до обороноздатності країни. Як результат після 2014 року усі нарешті прокинулися і зрозуміли: ППО скоро не буде. І тут почалося: нам потрібні “Patriot”, нам потрібний “Залізний Купол”, а ще треба це і це. І дуже нашим медійникам сподобався ізраїльський ЗРК. Але маємо що маємо. Нажаль влада толком не розвивала ракетну програму. А зараз про “Купол”.

Вікіпедія: «Залізний купол»— тактична система ПРО, призначена для захисту від некерованих тактичних ракет з дальністю польоту від 4 до 70 км. Розроблена ізраїльською компанією Rafael . Кожна батарея може захищати територію площею 150 км².

Даний ЗРК можна назвати “середнім варіантом” і головною “робочою конячкою” ППО Ізраїлю. Саме “Залізний Купол” приймає найбільшу кількість ракет. Чому? На сьогоднішній день основним ворогом Ізраїля є ХАМАС.

У ХАМАСа трохи туго з ракетами, тому приходиться робити самим. Але якість їх чесно кажучи… Херня повна. Точність низька, ракети некеровані і не надійні. Проте вони дешевші та легкі у виготовленні. Вирішили терористи наносити масовані удари, тобто запускати сотні ракет за декілька залпів.

У зв’язку з цим, військові Армії Оборони Ізраїлю висунули наступні вимоги до нового ЗРК:

1. Комплекс ППО має мати можливість перехоплювати усі ракети наземного базування, що атакують Ізраїль

2. Новий ЗРК має перехоплювати велику кількість ракет одночасно 

Задача не проста, але її виконали. А зараз трохи історії.

Історія

У 2005 році почалося дослідження щодо нового ЗРК. 27 серпня 2006 року міністр оборони Амір Перец резюмував, що «Залізний купол» — це «найважливіший проект у даний момент, і тому потрібно зважити на можливість визначення програми розвитку як «надзвичайна програма» та прискорити її наскільки можливо.

У 2006 році управління досліджень та розробок міністерства оборони Ізраїлю доручило компанії Rafael розпочати повномасштабну розробку проекту. 2007 рік став вирішальним, під час оцінки проекту міністерство оборони Ізраїлю вирішило, що “Залізний Купол” потрібно виготовити та поставити на озброєння армії. У квітні 2007 року компанія було укладено угоду про розробку та виробництво ЗРК “Залізний Купол”.

У січні 2007 року боєголовка перехоплювача успішно знищила ракету Кассам та 122-міліметровий реактивний снаряд системи «Град». У 2009 році система успішно пройшла контрольні випробування. Того ж року було оголошено, що Армія оборони Ізраїлю сформує дивізіон у рамках ППО для освоєння системи «Залізний купол».

Спочатку терміном прийняття на озброєння мав стати 2011 рік, але через обстріл території Ізраїлю ракетами «Касам» і «Град» робилися спроби прискорити введення системи в експлуатацію (до середини 2009 року йшлося про можливе озброєння в 2009 році, потім — в 2010 році). Перша батарея стала на озброєння в 2011 році.

Бойове Застосування 

Два перші комплекси були розгорнуті в березні-квітні 2011 року під Ашкелоном та Беер-Шевою для захисту від ракет із сектора Газа. В ході обстрілів території Ізраїлю з Сектора Газа в квітні 2011 року за допомогою системи було збито 8 ракет «Град» з 8, запущених по містах. Третій комплекс був розгорнутий під Ашдодом у вересні 2011.

Протягом серпня 2011 року територія Ізраїлю неодноразово зазнавала обстрілів з боку сектору Газа. Терористами було проведено 82 обстріли 144 ракетами. Щонайменше 20 ракет збиті системою ПРО. При цьому 1 особу було вбито, 24 — поранено.

Всього за 2011 рік скоєно 229 обстрілів, 386 ракет, підсумок: троє загиблих, 38 поранених , 34 ракети були збиті системою ПРО. Усього за перший рік роботи (до квітня 2012 року) система перехопила 93 ракети .

У ході операції «Хмарний стовп» у листопаді 2012 року системою було перехоплено 421 ракету , випущену територією Ізраїлю із сектора Газа. Відсоток успішно перехоплених цілей оцінюється в 85%.

У ніч з 12 на 13 серпня 2013 року системою було перехоплено одиночну ракету, випущену курортним містом Ейлат. У ніч із 10 на 11 травня 2021 року система перехопила близько 200 ракет, випущених Ізраїлем із сектора Газа. Ізраїль оцінив кількість успішно перехоплених цілей у 90%.

Склад Комплексу

1 Батарея:

–Багатоцільова станція радіолокації

Оскільки близько 75% ракет «Касам» не потрапляють у мету, РЛС проводить обчислення траєкторії і не видає команду на перехоплення, якщо, згідно з розрахунками, ракета впаде в ненаселений район. Це дозволяє суттєво знизити фінансові витрати на ракети. 

–Центр управління вогнем

–Три пускові установки з 20-ма ракетами-перехоплювачами «Тамір»

Ціна однієї батареї становить, за різними оцінками, від 50 до 170 млн . доларів.

ТТХ

Ракета «Тамір»:

–Довжина ракети – 3 м.

–Діаметр – 160 мм

–Маса ракети – 90 кг

–Система наведення – активна радіолокаційна. Ракета виходить на мету за командами, отриманими від радара, що розташований на самій ракеті.

Такий ЗРК підійшов би добре для Харкова та Маріуполя, оскільки ці міста попадають під атаки РСЗВ та артилерії. Враховуючи приблизну ціну однієї батареї (до 200 млн), можна впевнено сказати що Україна могла б купити разом з партнерами 5-10 батарей і забезпечити великі міста захистом.

 

  «Павук проти ракет»

Ну і четвертий представник систем ППО, що виготовляє Ізраїль. “Spyder”– павук. Мобільний ЗРК, для ближніх та середніх дистанцій. Не хочу тягнути, перейдемо до цього “павучка”.

Вікіпедія: Spyder– зенітний ракетний комплекс малої дальності, розроблений в Ізраїлі. “Спайдер” розроблений консорціумом ізраїльських компаній « Rafael » та Israel Aircraft Industries ( IAI ). Перший варіант системи було продемонстровано в 2005 р. на Паризькому авіасалоні в Ле Бурже.

А от опис від мене: Мобільний зенітний ракетний комплекс (ЗРК) SPYDER (Surface-to-Air PYton and DERby) ближнього та середнього радіусу дії призначений для протиповітряної оборони підрозділів сухопутних військ та об’єктів інфраструктури (командних пунктів, вузлів зв’язку, радіотехнічних засобів, мостів, аеродромів) від ударів літаків , вертольотів, крилатих ракет та безпілотних літальних апаратів. Комплекс забезпечує ураження одиночних та групових цілей у будь-який час доби та будь-яких кліматичних умов. Короче ЗРК для піхоти (як Бук, Тор, Оса).

Бойове застосування комплексу SPYDER-SR мало місце у 2008 р. під час грузинсько-південноосетинського конфлікту. 9 серпня 2008р. о 10:20 ППО Грузії за допомогою ЗРК Spyder-SR було збито російського фронтового бомбардувальника Су-24М зі складу 929-го Державного Літно-випробувального центру (аеродром Ахтубінськ). Він здійснював виліт у складі групи з трьох бомбардувальників із завданням придушення грузинської артилерії в районі села Шіндісі (між Горі та Цхінвалі). Після здійснення першого заходу літаком було зроблено два невдалі пуски ракет Python-4, проте третьою ракетою він був уражений.

Склад Комплексу

1. Spyder–SR

Типова батарея комплексу середнього радіусу дії SPYDER-MR включає:

–командний пункт

–чотири пускові установки

–транспортно-зарядні машини

Пускова установка (ПУ) призначена для розміщення, транспортування, попереднього наведення та похилого пуску чотирьох зенітних ракет Derby та Python-5 у різному поєднанні.

ПУ виконана за модульним принципом і може розміщуватися на різних автомобільних шасі підвищеної прохідності. Пуск ракет здійснюється безпосередньо з контейнерів, які служать також для їх транспортування та зберігання (див. фото). Пакет пускових контейнерів розташовується на поворотній платформі та за допомогою гідравлічних приводів може наводитися у горизонтальній та вертикальній площинах. У похідному положенні напрямні розташовані горизонтально. Для підвищення живучості ракетного комплексу ПУ може розміщуватися на відстані від командного пункту батареї. Обмін інформацією при цьому може бути організований за кабельною, волоконнооптичною або бездротовою лінією зв’язку. При автономній роботі ПУ можна використовувати оптичну систему виявлення TOPLITE. Розрахунок пускової установки – 3 чол.

2. Spyder–MR

Типова батарея комплексу середнього радіусу дії SPYDER-MR включає:

–командний пункт,

–РЛС виявлення MF-STAR,

–шість пускових установок, 

–транспортно-зарядні машини,

–машини забезпечення. 

Пускова установка ЗРК SPYDER-MR розміщується на автомобільному шасі підвищеної прохідності і має у своєму складі вісім ЗУР.

ТТХ

Spyder-SR:

–Дальність ураження цілей: 1-15 км

–Висота ураження цілей: 20 м-9 км

–Дальність виявлення цілей: 35 км

–Кількість ракет в ПУ: 4

Spyder-MR:

–Дальність ураження цілей: 1-50 км

–Висота ураження цілей: 20 м–16 км

–Дальність виявлення цілей: 100 км

–Кількість ракет в ПУ: 8

Ракета Derby:

–Максимальна дальність польоту: 50 км

–Максимальна швидкість польоту: 4 Мах

–Довжина: 3,62 м

–Діаметр: 0,16 м

–Ромах крил: 0,64 м

–Стартова вага: 118 кг 

На мою думку такий ЗРК підійшов би нашим сухопутним військам. “Spyder” дозволив би прикривати підрозділи ЗСУ та окремі об’єкти від БПЛА, Тактичної Авіація та крилатих ракет.

 

Щодо України

Ну оскільки ми згадували Україну, хочу присвяти пару речень темі: Які комплекси потрібні Україні? Та впринципі усі, але найкращим варіантом стали б “Залізний Купол” та “Праща Давида” (Або “Стріла”). Ну якщо судити так: по 1-2 батареї “Залізного Куполу” на Київ, Харків, Дніпро, Миколаїв, Одесу, Львів. По 1 батареї “Пращі” на Харків, Київ та Одесу. Загалом 12-15 батарей. Як на мене нормальний захист.

Надіюсь вам сподобався даний текст, а інформація у ньому була цікавою. До нових зустрічей! Працюємо на перемогу! Слава Україні!

 

Оригінальний текст: Ракетний Щит Ізраїля

Інстаграм: Vanguard Space 

Інстаграм Автора: Максим Джус

Телеграм канал: Vanguard Space 

Мілітарний: Максим Джус


Мілітарний” працює завдяки постійній підтримці Спільноти

  • Ставай патроном на Patreon від $1
  • Будь спонсором на Youtube від 70 грн

Навіть донат в 30 грн (ціна 1 кави) допоможе нам працювати далі:

  • PayPal - [email protected]
  • Приватбанк 4149 6293 1808 2567
  • monobank 4441 1144 4179 6255

Будь з “Мілітарним” на всіх платформах

Twitter || Telegram || Facebook || Youtube