fbpx

Рідкісний румунський літак часів ДСВ знайдено в Чорному морі.

Авіація Друга Світова Війна Історія Румунія Чорне море

 

 

Дуже раритетний румунський винищувач IAR80 , знайдено в листопаді 2020 року ! Спершу побачили декілька світлин уламків в одній з груп на Фейсбук. Відписали людині , розпитали що і як. Як виявилось – залишки літака були знайдені в Чорному морі , недалеко від Одеси , дайвером Євгеном та його колегами. Місце падіння в морі , 500 метрів від берега , на глибині 13 метрів. Майже 80 років літак пролежав на дні моря і нарешті відкриває свою таємницю.

    Десь біля Одеси – дайвер Євген дістає колесо з моря , вага біля 40 кг

 

Серед уламків також була присутня шильда. Таку бачимо в перший раз , прийшлося море матеріалів перерити в інтернеті та колег румунських підключити. Виявляється румунські літаки IAR 80/81 були досить непогані, також розрізнялися модифікаціями з різним озброєнням.

 

 Щойно з моря, вода +9   

 

                                                                                                шилдік з шасі 

 

Незважаючи на холодну воду дайвери занурювались цілий день щоб підняти уламки літака. Спалено не один балон кисню, десятки занурень і звісно є результат. Шкода що фотоапарата не було , попередні рази загубили в воді. Було знайдено фрагменти двигуна, частина шасі з гумою Dunlop, уламки агрегатів та шматки дюралі . Ще багато обшивки лишилося на дні, навігація на морі закрилася, тому пошук буде продовжено вже з кінця весни.  Далі наводимо контакти з румунською стороною , в нас жодних даних по румунський авіації немає.

 

    

               Ще годину тому всі ці деталі були в морі : частини від двигуна, силовий лонжерон 

 

Згодом познайомились з Dan Melinte, спеціалістом з Румунії , якій активно шукав інформацію щодо цього літака. І зрештою визначитись з приблизною датою і моделлю літака.

По пілоту були припущення , але вони поки що неперевірені , тому імена не розголошуємо.

Сам літак цікавий тим, що був досить непоганим винищувачем , всього було виготовлено біля 450 літаків. Прототипом був польський Pzl24 . Але двигун власної розробки – 850 -1000 к.с. Озброєння кулемети Браунінг, гармати MG FF , та бомби.

Наш літак самого першого випуску – 1938-1939 р, які використовували оригінальну гуму Данлоп виробництва Англії, після 1940 року Британія заборонила поставку до Румунії , і вже тоді почали виробництво місцеве. Воювали переважно в акваторії Чорного моря та Бессарабії.

Ця модифікація була зроблена в кількості 50 шт !! Ці перші випуски мало взагалі літали , частина пішла на модифікацію , частина на розборку. Тому знахідка першої існуючої моделі дуже обрадувала.

 

                                                                       Зроблено в Британії , 1939 рік випуску 

 

               схема шасі в літаку IAR 80 перших випусків

 

Жодного літаючого екземпляра в світі немає , є лише 2 статистичні моделі більш пізніших модифікацій.

Років 10 тому залишки схожого винищувача було знайдено біля західних областей Криму на відстані 300 метрів від берега. Але модель була вже наступна, та і доля знайденого вже невідома..

Фактично ця частина шасі з гумою можливо єдина в світі … хоч і по грошах не коштує майже нічого , але як експонат унікальний .

Номера літаків цієї серії були 1-50 , якій в нас наразі невідомо, румунські колеги ще в пошуку . Літак було збито в 1941 році, даних про пілота немає. Пошук буде продовжено навесні. Румуни планували зробити 3Д сканування цього шасі , щоб виготовити копію оригінального розміру для музею в Бухаресті. Відверто кажучи, румуни були в шоці, зробили багато постів в своїх групах, підключили музей в Бухаресті. Питали розміри та просили фото зі всіх сторін. Звісно інфу всю що могли надали.

 

                                                                                       Тільки з моря 

 

                                                                              помите колесо, готуємо в музей

 

Консервація колеса в соленій воді , 18 г солі на літр води, так саме як у Чорному морі

 

Наш камрад-одесит Євген віддав знайдене в Музей загиблих літаків , це дійсно достойний експонат , за що йому велике дякую. Вже є ідеї щодо оформлення його, наразі помістили в воду , щоб уникнути корозії та контакту з киснем. Шилдік також є вже в нашому музеї.

Радує що є люди які з поняттям ставляться до історії- уламки не пішли в металобрухт чи комусь в колекцію, а будуть доступні всім для огляду !

 


Сподобався матеріал? Підтримай незалежний проект - одна кава - 30 гривень - дозволять нам працювати для Вас!


➡ Приват 5168 7422 0031 9014

➡ Моно: 4441 1144 4179 6255


Побачили не точність чи Вас є що доповнити по матеріалу? Напишіть нам: info@mil.in.ua

Підписуйтесь на наші соцмережі:
Facebook
Twitter
YouTube


Авіація Друга Світова Війна Історія Румунія Чорне море