Росія не в змозі зупинити відновлення ІДІЛ в Сирії
На запрошення віце-прем’єр-міністра Бельгії і міністра закордонних справ Софі Вільмес та держсекретаря США Ентоні Дж. Блінкена вчора, 30 березня 2021, під спільним головуванням Королівства Бельгії та США пройшла чергова зустріч міністрів закордонних справ Малої групи Глобальної коаліції по розгрому ІДІЛ. Результати цієї зустрічі держсекретар США назвав чудовими.
Нагадаю, що Мала група є частиною Глобальної коаліції по розгрому ІДІЛ яка складається з 83 учасників, в т.ч. України. Росія не входить в це число.
За підсумками зустрічі було оприлюднена резолюція яка майже слово в слово повторює минулорічну, але з невеликим АЛЕ. Сама резолюція в оригіналі нижче за посиланням: https://theglobalcoalition.org/en/foreign-ministers-global-coalition-small-group/
В основній частині резолюції учасники підтвердити спільну рішучість продовжувати боротьбу з Даїшем / ІДІЛ в Іраку та Сирії і створенні умов для тривалої поразки терористичної групи, що залишається єдиною метою Коаліції, шляхом всебічних багатогранних зусиль. Міністри наголосили на захисті цивільних осіб та підтвердили, що міжнародне право, включаючи міжнародне гуманітарне право та захист цивільних осіб, зокрема дітей, а також міжнародне право в галузі прав людини, а також відповідні резолюції Ради Безпеки ООН повинні при цьому виконуватися.
Також, міністри, нагадуючи свою минулорічну заяву від 4 червня 2020 р., закликали посилити співпрацю на всіх напрямках діяльності Коаліції, щоб забезпечити, щоб Даїш / ІДІЛ та його філії не мали змоги відновити жоден територіальний анклав або продовжувати загрожувати країнам учасникам Коаліції, людям та інтересам.
І ось тут починається невеличке АЛЕ. Кажуть, що проект резолюції містив спеціальне послання до росії, в якому йшлося про те, що «вона зазнала невдачі у боротьбі з тероризмом у районах, підконтрольних режиму (башара асада); А особливо в сирійському регіоні Бадія та прикордонному з Іраком регіоні».
Далі в проекті резолюції мала б бути засвідчена “рішучість сил (коаліції) рухатися в цих районах, які все ще виходять за рамки її операцій”. Фактично проектом цієї резолюції учасники Коаліції брали б на себе відповідальність за боротьбу з ІДІЛ і на сирійськіх територіях підконтрольних режиму.
Однак підсумковий варіант резолюції містив лише абзац: «Міністри взяли до уваги відновлення діяльності в Даїші / ІДІЛ у районах, де Коаліція не діє, та її здатність відновлювати свої мережі та можливості для наведення цілей на сили безпеки та цивільне населення».
Що це означає? Це означає, що на оперативному рівні росія разом з режимом асада провалила задачу по викорененню осередків ІДІЛ (малих груп) на контрольованих ними територіях Сирії. І як і раніше чорною плямою на карті залишаються центральні та східні райони сирійської Бадії (пустелі).
Відновлення ІДІЛ на цих землях відбулося на стільки, що бойовики «ісламської держави» поновили свої напади і на територіях контрольованих проамериканськими СДС (Сирійських демократичних сил) у східному Заєвфратті та північних районах контрольованих протурецькими військовими фракціями.
Які це виклики становить перед Коаліцією та США? Передбачався варіант, що Бадія та прикордонні райони з Іраком можуть стати зоною відповідальності літаків CJTFOIR (Combined Joint Task Force – Спільної об’єднаної оперативної групи) і тим самим вони могли б допомогти московитським пкс разом з асадитами.
Однак, такий підхід включає дилему деконфлікту з росією, яка з одного боку зацікавлена в отриманні сторонньої (дуже вартісної) допомоги, а з іншого ні в якому разі не визнає свою неспроможність самостійно вирішити проблему з ІДІЛ. З третього боку, військова допомога забезпечить додаткову міцність сирійського режиму і вивільнить йому ресурси для боротьби з власним народом. Тому цей варіант було відкинуто.
І зараз на столі залишаються декілька варіантів дій. Перший – обмежуватись авіаударами лише проти тих груп ІДІЛ, які становлять загрозу землям під захистом Коаліції. Другий – ігнорувати бажання росії, асада, Ірану та атакувати осередки ІДІЛ буть де. І третій – сидіти склавши руки, чекаючи поки ІДІЛ розповсюдить свій вплив на території Сирії підконтрольні СДС і потім втручатися.
На поки Коаліція дотримується третього варіанту, хоча з тактичного боку він не є стовідсотково ефективним.
Отже підсумую. Чи не вперше вголос на весь світ заявлено про неспроможність росії забезпечити контроль над відновленням ІДІЛ в Сирії (тут взагалі то про військовий авторитет немитої). По друге, усвідомлюючи яку небезпеку становлять іділівці, міжнародні сили навіть опосередковано не бажають підтримувати режим асада разом з його союзниками і твердо підтримують постійне політичне врегулювання в Сирії відповідно до Резолюції Ради Безпеки ООН № (2254) – «асад має піти». Ну і по-третє, американці в Сирії та Іраку на довго)
ПІДТРИМАЙ РОБОТУ РЕДАКЦІЇ "МІЛІТАРНОГО"
Навіть разовий донат в 30 грн чи підписка на $1 допоможе нам працювати і розвиватися далі. Спонсоруй незалежне мілітарне медіа - отримуй достовірну інфу.