США та московія борються за спадок Вагнера в Лівії
Оскільки США та росія змагаються за більший вплив в Африці, москва прагне отримати доступ для своїх військових кораблів до середземноморських портів Лівії, щоби розширити свій військово-морський слід на задньому дворі Організації Північноатлантичного договору. З цією метою, делегація Міноборони ерефії відвідала схід Лівії та обговорила з польовим командиром Халіфою Хафтаром, який контролює схід країни, створення пункту базування для свого флоту.
Наприкінці серпня російські військові чиновники на чолі із заступником міністра юнус-беком євкуровим відвідали Лівію. Делегація відвідала Тобрук на сході Лівії на запрошення воєначальника Халіфи Хафтара. Серед іншого, сторони обговорювали створення пункту базування для ВМФ рф за прикладом сирійського Тартусу, повідомляє The Wall Street Journal. За словами лівійських офіційних осіб і радників, росіяни попросили отримати доступ до портів Бенгазі або Тобрук, обидва з яких розташовані менш ніж за 400 миль від Греції та Італії та право вільного заходу російських військових кораблів у ці порти.
WSJ з’ясувала, що натомість євкуров запропонував Хафтару запчастини, ремонт і підготовку пілотів для авіації радянського зразка, що є на озброєнні в ЛНА. І хоча прохання росії надати право на док-станцію в східній Лівії не відразу становить загрозу для членів НАТО, занепокоєння викликає те, що москва може зрештою збільшити свою присутність там, кажуть аналітики.
Не було відразу зрозуміло, чи прийме Хафтар російську пропозицію , на якого США тиснуть, щоб розірвати зв’язки з росіянами. У 2008 році лівійський режим Каддафі запропонував росії доступ до портів, але москва тоді відмовилася.
Лівія була першим набігом Вагнера на Африку, а Хафтар був ключовим регіональним партнером групи. Зараз близько 1200 бойовиків Вагнера розміщені на об’єктах Хафтара, в тому числі на авіабазі, яка використовується як транзитний вузол до інших африканських країн.
Російські військові та лояльні до кремля групи також намагаються взяти під свій контроль військові підрозділи та активи, що базуються в Африці, та належать угрупуванню «Вагнера» після смерті пригожина минулого місяця. Пригожин створив присутність у півдюжини країн Близького Сходу та Африки, нараховуючи близько 6000 бойовиків там, які часто забезпечували безпеку місцевих політичних лідерів, іноді в обмін на доступ до цінних ресурсів.
Після візиту русні, очікується, що спільна дипломатична та військова місія США відвідає Лівію пізніше цього місяця, щоб змусити Хафтара вигнати найманців Вагнера та заохотити його об’єднати свої сили з владою заходу Лівії. Сполучені Штати сподіваються, що це створить буферну зону для наростаючого заворушення в Сахелі, смузі землі, яка зазнала сплеску активності джихадистів і серії державних переворотів, що призвели до повалення урядів в низці африканських країн.
Очікується, що Майкл Ленглі, командувач Африканським командуванням США, і Річард Норланд, спеціальний посланник США з Лівії, окремо зустрінуться з Хафтаром і Абдулом Хамідом Дбейбою, який очолює міжнародно визнаний уряд у Тріполі на заході країни.
За словами речника альянсу Ділана Уайта, НАТО уважно стежить за переміщенням російських військово-морських сил. «НАТО суттєво збільшило свою присутність у Середземному морі, включно з постійним розгортанням авіаносної ударної групи США» після вторгнення москви в Україну, сказав він.
У той час як комерційні судна здебільшого можуть отримати доступ до портів по всьому світу без будь-яких довгострокових контрактів, для доступу військово-морських суден зазвичай потрібні двосторонні угоди. Права постійного стикування відрізняються від повноцінних баз, які зазвичай передбачають суверенну юрисдикцію.
Росія має вплив на Хафтара, оскільки пропонує заколотнику допомогу від лівійської армії, яка діє за підтримки Туреччини. Бойовики групи Вагнера брали активну участь у невдалому поході на Тріполі, коли Хафтар у 2019 році в друге вирішив повалити законну владу в Лівії. Тоді, світ облетіли фотографії перших вагнерівських «Панцирів» знищених турецькими Байрактарами. І Лівія зайняла перше місце по знищених цих зенітно-ракетних комплексах у кількості 28.
Зараз у Хафтара його військових союзників поменшало. Єгипет та ОАЕ, разом з Францією, які активно допомагали йому зброєю та технікою, зупинили свої поставки, а його здобутки у розгромі угруповання «Ісламська держава» в Лівії залишилося надбанням історії. Фактично, русня єдина країна, яка офіційно пропонує Хафтару військову допомогу.
Для московії східна Лівія є життєво важливим транзитним пунктом для російських літаків, які летять з росії чи Сирії до країн Африки на південь від Сахари. Нинішні та колишні африканські, російські та західні чиновники кажуть, що розгортання найманців Вагнера в Малі та Центральноафриканській Республіці було б неможливим без доступу до авіабаз Хафтара. І хаос у країнах Сахелю, який швидко обертається на користь росії, важко буде підтримувати без контролю Лівії.
Також, крім активності військових русня, збільшила свою дипломатичну присутність і на заході країни. Після відновлення роботи російського посольства в Тріполі її посол аганін в останні тижні провів зустрічі з головою ЦБ та головою Президентської ради Лівії.
В цей же час, в США також є що запропонувати Хафтару, в якості як «батіга» так і «пряника». Самопроголошений маршал і заколотник Халіфа Хафтар, як громадянин США, є фігурантом кримінальної справи по факту воєнних злочинів скоєних його НЗФ в Лівії під час громадянської війни. Тож побачимо чиї аргументи справлять на Хафтара більше враження.
ПІДТРИМАЙ РОБОТУ РЕДАКЦІЇ "МІЛІТАРНОГО"
Навіть разовий донат в 30 грн чи підписка на $1 допоможе нам працювати і розвиватися далі. Спонсоруй незалежне мілітарне медіа - отримуй достовірну інфу.
Приватбанк (карта)
4149 6293 1808 2567
Monobank (карта)
4441 1144 4179 6255
Рахунок в UAH (IBAN)
UA913052990000026205663490220
Рахунок в USD (IBAN)
UA103052990262076400940026003
ETH
0x6db6D0E7acCa3a5b5b09c461Ae480DF9A928d0a2

BTC
bc1qv58uev602j2twgxdtyv4z0mvly44ezq788kwsd

USDT
TMKUjnNbCN4Bv6Vvtyh7e3mnyz5QB9nu6V
