Сирійський диктатор відвідує Китай у пошуках друзів і коштів
Кривавий диктатор і воєнний злочинець башар аль-асад прибув вчора до Китаю під час свого першого офіційного візиту з 2004 року, щоб попросити фінансової підтримки для відновлення Сирії та покращити свій міжнародний статус.
Його візит відбувається, коли Китай намагається представити себе як потужного гравця на Близькому Сході та партнера для країн, яких уникають Сполучені Штати та Захід. Очікується, що він зустрінеться з китайським лідером Сі Цзіньпіном.
Китай підтримував дипломатичні відносини з Сирією, навіть коли інші країни ізолювали режим асада через його жорстоке придушення повстання Арабської весни в 2011 році, що призвело до громадянської війни. А його уряд звинувачують у таких звірствах, як використання хімічної зброї проти власного народу, катування тисяч опонентів у мережі таємних в’язниць та облозі міст і містечок під час громадянської війни, в результаті якої загинули понад півмільйона людей.
Оскільки громадянська війна майже зайшла в глухий воєнний кут, асад шукає інвестиції, щоб допомогти відбудувати країну та поновити контроль над всією країною. Через широкомасштабні санкції Заходу в постраждалій війною Сирії відбулося мізерне відновлення. Сполучені Штати та багато європейських держав відмовилися фінансувати будь-яку реконструкцію Сирії без політичного врегулювання, як це передбачено резолюцією ООН.
Китай навряд чи буде висувати політичні умови для участі у відбудові Сирії. Китай разом з росією підтримував асада з початку громадянської війни, використовуючи своє право вето в ООН ще в 2020 році, щоб заблокувати резолюції, що стосуються Сирії.
За підтримки росії та Ірану асад повернув собі контроль над більшою частиною країни, але тепер він очолює розбиту та збіднілу державу, яка стикається з економічною кризою та поновленням протестів за його усунення. Стрімке знецінення національною валюти та погіршення умов для життя підживлює активні антиурядові протести на півдні Сирії, які відбуваються під час цього візиту.
У 2022 році асад оголосив, що Сирія приєднається до китайської ініціативи «Один пояс, один шлях». Він також похвалив Китай за його роль в укладенні угоди між Іраном і Саудівською Аравією про відновлення відносин у березні. У травні Сирію знову прийняли до Ліги арабських держав, хоча відновлення повних дипломатичних відносин з деякими країнами застопорилося.
В ході візиту асад візьме участь у заходах, пов’язаних з XIX Азійськими іграми, які відкриються в суботу в східному китайському місті Гуанчжоу. За словами аналітиків, він приїжджає до Китаю з великими надіями — якщо не надмірними — на те, що Пекін може зробити для його країни.
У довгостроковій перспективі Китай розглядає порт в Латакії, Сирія, як місце стратегічного значення в своїх амбіціях закріпитися в Середземному морі, сказала Джулія Гуроль-Галлер, докторант Фрайбурзького університету в Німеччині. Але Китай поки що був обережним, зберігаючи свої інвестиції в Сирію скромними. Нагадаю, що в порту Латакії знаходиться морська база русні.
Візит асада надає Пекіну можливість продемонструвати дипломатичну силу в той час, коли Китай стикається із загостренням суперництва зі Сполученими Штатами за геополітичний вплив, зокрема на Близькому Сході.
Раніше, під час візиту президента Палестинської автономії Махмуда Аббаса до Китаю у червні, той запропонував виступити посередником між ізраїльтянами та палестинцями. Очікується, що прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу отримає подібну пропозицію про посередництво, коли він відвідає Китай пізніше цього року.
Але здатність Китаю укладати угоди між ворогуючими країнами в регіоні обмежена через брак досвіду та знань, сказав Джонатан Фултон, нерезидентний старший науковий співробітник Атлантичної ради.
Крім того, будь яка допомога сирійському режиму буде обмежена санкціями з боку США, бо асад не той приз заради якого Китай буде готовий ризикувати. Фактично візит асада для Китаю буде носити представницький характер, як і під час підписання угоди між Іраном та Саудівською Аравією. Коли після констатації готовності двох країн по перемовин, про роль Китаю згадують лише як факт прив’язки до конкретної події. В той час, як розвиток відносин між затятими конкурентами на Близькому Сході йде за своїм графіком.
Те саме можна віднести і до ролі посередника Китаю в палестинському питанні загалом і в Сирії зокрема. Іншими словами, Китай поки успішно перебирає на себе роль «друга» ізгоїв, на Близькому Сході, які вже не змозі підтримувати москва. Ну а ступінь цієї підтримки, ми зможемо оцінити по кількості китайських грошей, які привезе з собою асад до Сирії. Пусті обіцянки і лише слова підтримки навряд чи влаштують сирійського диктатора.
ПІДТРИМАЙ РОБОТУ РЕДАКЦІЇ "МІЛІТАРНОГО"
Навіть разовий донат в 30 грн чи підписка на $1 допоможе нам працювати і розвиватися далі. Спонсоруй незалежне мілітарне медіа - отримуй достовірну інфу.