Сирія може дозволити росії зберегти свої бази, – новий міністр оборони
В інтерв’ю The Washington Post Мурхаф Абу Касра, колишній лідер сирійських повстанців, а зараз міністр оборони Сирійської арабської республіки обговорив кроки нової влади в Дамаску.
Сирія відкрита для того, щоб дозволити росії зберегти свої військово-повітряні та військово-морські бази вздовж узбережжя Середземного моря до тих пір, поки будь-яка угода з Кремлем служить інтересам країни, заявив міністр оборони Сирії Мурхаф Абу Касра виданню в інтерв’ю цього тижня, підкресливши прагматичний підхід його уряду, який намічає нові альянси і переоцінює старі, створені за попереднього режиму.
Ставлення росії до нового сирійського уряду «значно покращилося» після падіння президента асада в грудні, і Дамаск зважує вимоги москви, сказав Абу Касра, сигналізуючи про різкі зміни настроїв серед колишніх повстанців, які складають уряд.
До недавнього часу повстанці, такі як Абу Касра, ключовий лідер сирійських повстанців, перебували під постійними бомбардуваннями російських військових літаків. Але «в політиці немає постійних ворогів», сказав він маючи на увазі москву. Відповідаючи на запитання, чи дозволять росії утримувати свій військово-морський порт у Тартусі та авіабазу Хмеймім у Латакії, Абу Касра сказав: “Якщо ми отримаємо вигоду для Сирії від цього, так”.
Росія була головним супротивником повстанців під час війни, втрутившись у 2015 році, щоб підтримати асада та його армію, одночасно обрушуючи хвилі руйнівних авіаударів по контрольованих повстанцями регіонах.
Але тепер, на додаток до міжнародної легітимності та підтримки, кремль може забезпечити те, чого новий уряд Сирії дуже хоче: колишнього президента, який втік літаком до москви. Міністр оборони, відмовився безпосередньо підтвердити, чи просив тимчасовий президент Сирії Ахмед аль-Шара про екстрадицію асада, коли зустрічався з російськими офіційними особами наприкінці минулого місяця. Але питання про притягнення асада до відповідальності було порушено під час зустрічі, сказав він.
«Коли башар асад вирішив поїхати в росію, він думав, що для нас неможливо домовитися» з росіянами, сказав Абу Касра. “Можливо, відносини з ними будуть відновлені таким чином, щоб служити спочатку інтересам Сирії, а потім і їхнім”, – сказав він.
За його словами, угода про військову присутність росії “потребує додаткових переговорів”.
“Поки що нічого не змінилося”, – сказав Богданов. «Ми домовилися продовжувати більш глибокі консультації».
На даний момент росія, яка мала численні бази і форпости по всій Сирії, відкликала свій військовий персонал і активи з усіх, крім двох об’єктів в Тартусі і Латакії. Вони мають глибоку стратегічну цінність для росії — особливо військово-морська база, яка дає москві бажаний тепловодний порт на Середземному морі.
Минулого місяця Сирія розірвала контракт з російською компанією на експлуатацію комерційної частини порту Тартус, за словами сирійських чиновників, але майбутнє російської військової присутності залишається неясним.
Уряд в Дамаску також веде переговори про статус американських і турецьких військових баз в Сирії, сказав Абу Касра, і нові військові угоди з Анкарою можуть передбачати скорочення або «перерозподіл» турецьких військ в країні, додав він.
За його словами, питання про те, чи збережуть Сполучені Штати військову присутність на північному сході країни, “обговорюється”.
Американські війська вперше увійшли до Сирії у 2015 році в рамках боротьби з угрупованням «Ісламська держава», та підтримують очолювані курдами Сирійські демократичні сили, які контролюють ділянки території на кордоні з Туреччиною та Іраком. Близько 2000 американських військовослужбовців залишаються як на північному сході, так і на віддаленій базі на півдні Сирії.
“Всі чекали, коли Трамп прийде до влади, і це питання потребує деякого часу між адміністрацією США і новим сирійським урядом”, – сказав Абу Касра про переговори.
У неділю міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан заявив, що Туреччина, Сирія, Ірак і Йорданія можуть об’єднатися для боротьби з тим, що залишилося від Ісламської держави, що дозволить Сполученим Штатам розірвати відносини з Демократичними силами Сирії. Туреччина розглядає переважно курдські бойові сили як загрозу для своєї території, яка становить близько 25 відсотків країни.
Абу Касра відмовився коментувати деталі переговорів, але сказав, що вважає, що питання буде вирішено дипломатичним шляхом. Уряд відхилив пропозицію Демократичних сил Сирії об’єднатися з Міністерством оборони в єдиний блок.
Мета Шараа полягає в тому, щоб гарантувати, що регіон перейде під владу Дамаска, і що уряд контролює в’язниці в цьому районі, сказав Абу Касра. “Військове рішення викличе кровопролиття з обох сторін”, – сказав він. “За нашою оцінкою, рішення буде мирним. Ми не схильні до військового рішення”.
Демократичні сили Сирії досі керують в’язницями і таборами для переміщених осіб, серед яких тисячі членів “Ісламської держави”. Абу Касра заявив, що через це контрольована передача влади від курдських сил, яких підтримують США, має вирішальне значення. Але, додав він, сирійська армія готова “до будь-якого сценарію”.
Минулого тижня в інтерв’ю The Economist Шараа сказав, що Туреччина наполягає на «повноцінній війні» на північному сході, але Сирія попросила Анкару про простір для переговорів.
За кілька тижнів після падіння режиму асада офіційні особи США заявили, що вони очікують певного рівня інтеграції між Демократичними силами Сирії та новим урядом, включаючи сили безпеки та військові сили, але сирійські курди, ймовірно, не матимуть власного напівавтономного регіону. Дамаск виключив будь-яке самоврядування в цьому районі.
Абу Касра заявив, що близько 100 збройних угруповань Сирії погодилися перейти під парасольку Міністерства оборони. За його словами, є кілька тих, хто утримує, включаючи Ахмада аль-Авду, лідера повстанців на півдні, який чинить опір спробам взяти свій підрозділ під контроль держави.
Угрупованням, які приєднаються до командування Міністерства оборони, не дозволять залишитися у своїх нинішніх підрозділах, сказав Абу Касра, і всі фракції в кінцевому підсумку будуть розпущені.
Говорячи про зусилля, спрямовані на збереження стабільності в Сирії, Абу Касра вказав на плями сивини на своїй бороді. «За кілька місяців, — сказав він, — у мене буде багато сивого волосся».
ПІДТРИМАЙ РОБОТУ РЕДАКЦІЇ "МІЛІТАРНОГО"
Навіть разовий донат в 30 грн чи підписка на $1 допоможе нам працювати і розвиватися далі. Спонсоруй незалежне мілітарне медіа - отримуй достовірну інфу.