fbpx

Ситуація на морі: чи є це несподіванкою для України?

Азовське море ВМС України Україна Флот Чорне море

Ні можу сказати, що ситуація, що склалася навколо України зараз, є несподіванкою і не розглядалась нами з 2014 року. Розглядалась і багатократно. Ризики і загрози оцінювались і надавались рекомендації що робити для захисту України, в тому числі на морі і з морського напрямку.

Чи є загроза Україні на морі зараз? Є, і вона значна. Є вона для новиною – ні. З військової точки зору можлива амфібійна висадка до двох БТГр на наше узбережжя в Чорному морі і проведення менших за розміром рейдових дій в Азовському.

В Азовському морі ми самі себе перехитрили заспокоєнням того, що Угоду 2003 року краще не чіпати і використовувати як вторинний аргумент нібито підсилень позиції в міжнародних судах. Але дуже очевидним є явні обмеження спроможностей наших військових діяти на Азові через цю Угоду.

На Чорному морі ситуація складна, але її можливо вирішити. 15 кораблів (фактично невеликих катерів) значної переваги супротивнику в десантній операції не дадуть. Показово, що 3 з 5 великих десантних кораблів, що так помпезно шли з Півночі і Балтики до нас зламались по дорозі (більшість з них вже +/- 40 років). Разом є чорноморськими вдк вони спроможні на десантну операцію, успішність якої буде залежить від підтримки авіацією та можливого повітряного десанту. Але й в нас є чим зустрічати, є чим боронити узбережжя. В основному завдяки морській піхоті.

Зараз вже далеко і 2014 рік, коли узбережжя України від Дунаю до Каховки могли захистити тільки рота морпіхів, танковий взвод і курсанти. Зараз є інші сили, з досвідом АТО/ООС. Але на морі так і немає практично нічого йти до берегів супротивника. Тут свої спочатку треба захистити.

Тривалі експерименти щодо підтримки вітчизняного кораблебудування результатів для ВМС України практично не мали. Час пройшов, окрім проектів з радянськими силуетами нічого не побачили. Надійшло до флоту декілька річкових катерів, але в море направити можемо тільки “Айленди” (але й ті практично без зброї, гаємо час у підборі антиквару зброї і технічних засобів, з того що залишилось на складах).

Думаю, що в решті решт стало зрозуміло, що завдання ВМС – це захист країни на морі, а не “годування” ВПК. В сенсі розвитку ВМС України в 2018 році був сформована збалансована модель виконання пріоритетних завдань в межах наявних ресурсів. Незрозуміло чому так затягнулась реалізація розвитку ВМС України на першому етапі до 2025 ? Чи є ресурси на нові проекти, що раптово з’явились (типу корвет або протимінний корабель)? Чи буде у витратах бюджету МО баланс потреб видів і родів ЗСУ ? Чому ми далі експериментуємо і тягнемо? Перші Маркі 6 і ракетні катери мали вже готуватись до поставок в Україну.

Турецький корвет типу “Ада” є одним з найсучасніших у своєму класі, повністю відповідає стандартам НАТО і є зразкам міжнародної військово-технічної кооперації. На найближчі 5 років оптимальним для національної безпеки України виглядає накопичення ресурсів, будівництво інфраструктури і підготовка національних кораблебудівельних підприємств для будівництва такого корабля. Потрібно скорегувати проект цього корвету з врахуванням необхідних ВМСУ технічних систем і зброї, в тому числі українського виробництва. Враховуючі пріоритетні на теперішній час завдання захисту суверенних вод і портів України на відносно невеликій ділянці північно-західної частини Чорного моря і північної частини Азовського моря, цілком логічним і досяжним у період 2021-2025 роки є поповнення надводних сил ВМС України невеликими але швидкісними і добре озброєними катерами “москітного флоту”, на розвиток і утримання яких Україна вже має достатній ресурс (біля 2-3 млрд гривень на рік). Крім того, українська промисловість матиме змогу адаптувати у себе сучасні технології обслуговування і ремонту таких катерів, що в перспективі допоможіть будувати кораблі і більших класів як корвет.

Думаю, що зараз треба максимально швидко реалізовувати те, що було сформульовано більше року тому:

  • закупівля протикорабельних ракет, ракетних, патрульно-ударних та амфібійних бойових катерів (водотоннажністю 50-450 тон);
  • створення системи висвітлення морської обстановки в море за рахунок закупівлі мобільних радарів, гідроакустичних станцій, БПЛА, засобів розвідки та інтеграції зазначених засобів та засобів інших міністерств та відомств в єдину систему;
  • розвиток морських сил спеціальних операцій;
  • розвиток інфраструктури базування сил ВМС ЗС України на Чорному та Азовському морях.

Швидке нарощування м’язів но морі є життєво критичним для нашої держави.


Сподобався матеріал? Підтримай незалежний проект - одна кава - 30 гривень - дозволять нам працювати для Вас!


➡ Приват 5168 7422 0031 9014

➡ Моно: 4441 1144 4179 6255


Побачили не точність чи Вас є що доповнити по матеріалу? Напишіть нам: info@mil.in.ua

Підписуйтесь на наші соцмережі:
Facebook
Twitter
YouTube


Азовське море ВМС України Україна Флот Чорне море