Учасники переговорів зустрінуться в Катарі в останній спробі досягти припинення вогню в Газі
Війна Ізраїлю з ХАМАСом у секторі Газа триває понад 10 місяців, з лише тижневою паузою в бойових діях, наприкінці листопада. Це тимчасове припинення вогню призвело до повернення 50 ізраїльських заручників, захоплених під час нападу ХАМАСу на Ізраїль 7 жовтня, в обмін на 150 палестинських ув’язнених — і породило надії серед посередників і міжнародної спільноти на те, що за цим стане ще одна угода.
Ці надії неодноразово розбивалися вщент протягом багатьох місяців безуспішних зусиль медіаторів. Тим часом напруженість на Близькому Сході зросла, особливо в останні тижні після вбивства командира «Хезболли» в Лівані та лідера ХАМАСу в Ірані, що спонукало Іран і «Хезболлу» дати обіцянку вжити заходів у відповідь Ізраїлю.
Світові лідери, які прагнуть запобігти ширшій повномасштабній війні, вважають, що угода між Ізраїлем і ХАМАС може запобігти ескалації. Тим не менш, навіть найактивніші прихильники припинення вогню визнають, що укласти угоду буде важко. Президент Байден у вівторок заявив журналістам, що він “не відмовляється” від угоди, але “стає все важче” залишатися оптимістом.
У четвер учасники переговорів зустрінуться в Досі, Катар, щоб спробувати досягти угоди. Ось хронологія нещодавніх переговорів:
Травень: Президент Байден закликає до припинення війни.
Оголосивши, що ХАМАС більше не здатний здійснювати масштабну терористичну атаку на Ізраїль, Байден 31 травня наполягав на припиненні бойових дій у Газі та схвалив новий план припинення вогню, який, за його словами, Ізраїль запропонував для звільнення заручників.
Назвавши це «вирішальним моментом», президент Байден поклав на ХАМАС обов’язок досягти угоди, сказавши: «Ізраїль зробив свою пропозицію. ХАМАС заявляє, що хоче припинення вогню. Ця угода – можливість довести, чи дійсно вони це мають на увазі».
Червень: Рада Безпеки ООН прийняла резолюцію про припинення вогню.
Рада Безпеки Організації Об’єднаних Націй 10 червня ухвалила план припинення вогню, підтриманий Сполученими Штатами, при цьому 14 країн висловилися «за», а росія утрималася. Лінда Томас-Грінфілд, посол США в ООН, заявила, що Сполучені Штати працюватимуть над тим, щоб Ізраїль погодився на угоду, а Катар і Єгипет працюватимуть над тим, щоб посадити ХАМАС за стіл переговорів.
Резолюція відповідала тим самим рамкам, які схвалив пан Байден, окреслюючи триетапний план, який мав розпочатися з негайного припинення вогню, звільнення всіх живих заручників в обмін на утримання палестинців в ізраїльських в’язницях, повернення переміщених осіб із Гази до їхніх домівок і повного виведення ізраїльських військ із Гази. Другий етап передбачав постійне припинення вогню за згодою обох сторін, а третій етап складався з багаторічного плану реконструкції Гази та повернення останків загиблих заручників.
Липень: переговори в Каїрі, Досі та Римі.
Коли на початку липня американські переговорники зустрілися в Досі для переговорів з єгипетськими, катарськими та ізраїльськими офіційними особами, деякі американські офіційні особи сподівалися, що прогрес досягнуто. Їхній оптимізм зберігся, коли 12 липня в Каїрі тривали переговори.
Дискусії включали два спірні питання: чи погодиться Ізраїль припинити війну, вивести війська з Гази та дотримуватися постійного припинення вогню; і чи погодиться ХАМАС відмовитися від контролю над сектором. І Ізраїль, і ХАМАС насторожено ставилися до того, чи готова інша сторона піти на поступки.
28 липня учасники переговорів знову зібралися в Римі. Зустріч відбулася в той момент, коли Ізраїль обстріляв південь Лівану, відповідаючи на ракетний удар «Хезболли» напередодні, в результаті якого загинули 12 дітей у селі Мадждал Шамс на контрольованих Ізраїлем Голанських висотах.
Незважаючи на те, що побоювання щодо ескалації регіональної війни посилювалися, учасники переговорів залишалися застряглими з кількох ключових питань, зокрема, щодо ступеня, до якого ізраїльські війська залишатимуться в Газі під час перемир’я, і тривалості будь-якого припинення бойових дій. ХАМАС прагнув постійного перемир’я, тоді як Ізраїль шукав варіант відновлення бойових дій.
Наприкінці місяця криза на Близькому Сході поглибилася. «Хезболла» підтвердила, що один з її старших командирів Фуад Шукр був убитий під час ізраїльського удару по передмістю Бейрута, столиці Лівану, а ХАМАС звинуватив Ізраїль у вбивстві свого політичного лідера Ісмаїла Ханії, коли він перебував у Тегерані на інавгурації нового президента Ірану. Іранські офіційні особи та ХАМАС пізніше скажуть, що Ізраїль несе відповідальність за вбивство, до такої оцінки також дійшли кілька американських чиновників, але Ізраїль не визнав своєї причетності.
Речник Білого дому Джон Кірбі заявив 31 липня, що «занадто рано знати», який вплив ці події можуть мати на переговори, але зазначив, що Сполучені Штати все ще перебувають у контакті з Єгиптом і Катаром.
Серпень: «Остаточна» пропозиція.
Президент Байден і лідери Єгипту і Катару 8 серпня заявили, що вони готові представити «остаточну» пропозицію про припинення вогню і закликали Ізраїль і ХАМАС повернутися за стіл переговорів. У спільній заяві вони заявили, що “час настав” і наполягали на тому, щоб учасники переговорів знову зустрілися в четвер.
«Немає жодних додаткових витрат часу або виправдань з боку будь-якої зі сторін для подальших затримок», – сказали вони, додавши: «Як посередники, якщо це необхідно, ми готові представити остаточну пропозицію щодо угоди, яка вирішить решту питань імплементації таким чином, щоб задовольнити очікування всіх сторін».
Прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу погодився на зустріч, хоча було незрозуміло, чи погодиться він на угоду.
Згідно з документами, з якими ознайомилася The New York Times, наприкінці липня Ізраїль передав список нових положень американським, єгипетським і катарським посередникам. Офіс Нетаньяху у вівторок відкинув цю характеристику, заявивши, що він прагнув лише прояснити двозначності. Його офіс звинуватив ХАМАС у вимаганні численних змін.
Готовність ХАМАСу йти на компроміс неочевидна. Група запросила власні широкі перегляди під час переговорів і поступилася деякими меншими пунктами в липні. У вівторок представник ХАМАС заявив, що угруповання не братиме участі в новому раунді переговорів.
Відсутність ХАМАСу не сигналізує про те, що переговори будуть безрезультатними. Її лідери не зустрічалися безпосередньо з ізраїльськими офіційними особами під час війни, натомість покладаючись на Катар і Єгипет для передачі пропозицій. Представник Держдепартаменту Ведант Пател заявив журналістам на брифінгу у вівторок, що Катар запевнив Сполучені Штати, що ХАМАС буде представлений на зустрічах.
У переговорах, ймовірно, візьмуть участь високопосадовці розвідки Єгипту, Ізраїлю та США, а також прем’єр-міністр Катару. Офіс Нетаньягу заявив у середу, що він схвалив від’їзд ізраїльської делегації до Дохи та її мандат на проведення переговорів.
ПІДТРИМАЙ РОБОТУ РЕДАКЦІЇ "МІЛІТАРНОГО"
Навіть разовий донат в 30 грн чи підписка на $1 допоможе нам працювати і розвиватися далі. Спонсоруй незалежне мілітарне медіа - отримуй достовірну інфу.