Українські контакти з Ізраїлем знову зависли. В Сирії атаковано російський патруль. Іран та США можуть обмінятися в’язнями. Китай допомагає Ірану виробляти дрони.
Дайджест подій на Близькому Сході. 12 червня 2023 року
Ізраїль: Україна не змогла організувати телефонну розмову між міністром оборони країни Олексієм Резніковим і його ізраїльським колегою Йоавом Ґаллантом, повідомили українські чиновники The Times of Israel у неділю.
Офіційні особи підтвердили повідомлення минулого тижня в єврейській щоденній газеті Israel Hayom про те, що два міністри оборони не спілкувалися з тих пір, як Ґаллант обійняв свою посаду наприкінці 2022року. Проте представник Міноборони України спростував наявність неодноразових офіційних запитів з Києва.
«На початку перебування Ґаллант на посаді були деякі початкові розмови, які не просунулися, і з тих пір не було жодних запитів», — сказав український чиновник The Times of Israel. Для ілюстрації його попередник Бенні Ганц спілкувався з Резніковим щонайменше тричі. «Результатів не було, але принаймні був діалог», – коментує посол України Євген Корнійчук.
У той же час, за повідомленням ізраїльських ЗМІ, з посиланням на джерела в Києві, президент Зеленський надіслав прем’єр-міністру Біньяміну Нетаньягу два запрошення відвідати Київ, але поки вони не були прийняті. За даними джерел, спочатку причиною була складна політична ситуація, але навіть після її вирішення не було змін. «Усі глави західних демократій відвідали Київ з початку війни, деякі з них по кілька разів», – каже Корнійчук. «Ізраїль є винятковим у цьому плані».
У лютому цього року міністр закордонних справ Елі Коен відвідав Київ і став першим ізраїльським міністром, який відвідав Україну з початку російського вторгнення. Коен пообіцяв, що Ізраїль забезпечить систему оповіщення та надасть державні гарантії на її будівництво, і здавалося, що між країнами відбулося зближення. Відтоді минуло майже чотири місяці, Ізраїль дотримав обіцянки надати систему оповіщення, але посольство України в Ізраїлі попереджає, що контакти застрягли в низці каналів – і більше, ніж раніше.
Під час візиту до Києва міністр Коен пообіцяв, що Ізраїль надасть Україні систему ідентифікації місця падіння ракети, яка буде інтегрована в українську систему ППО. Система справді надана і зараз знаходиться на тестовій стадії для інтеграції, але, за словами українців, щодо іншої обіцянки: надати державну гарантію на 200 мільйонів доларів на будівництво лікарні чи розмінування, прогресу немає. «У цьому питанні нічого не відбувається, а якщо і відбувається – то дуже повільно», – каже Корнійчук.
Це дипломатичне «зависання» відбувається на тлі жвавих контактів Ізраїлю з москвою. 3 травня Ізраїль направив до Москви двох заступників міністра МЗС для переговорів із заступником міністра закордонних справ росії, а через тиждень — зі спеціальним представником рф. І це все зважаючи на регулярні антисемітські заяви лаврова, та зносини кремля з ХАМАСом і Іраном. Об’єктивно, час щось міняти в український дипломатії на Близькому Сході настав.
Сирія: Російський військовий патруль був атакований у районі Таль Ріфаат на півночі Алеппо. Серед русні один загиблий та ще 3 поранених, транспортний засіб знищений. Повідомляють, що проти патруля було використано СВП.
У цьому районі оголошено тривогу. Російські гелікоптери кружляють над Таль Ріфаат і в безпосередній близькості від територій, підконтрольних РПК/YPG. Курдські джерела наполягають, що русня була актована турецьким БПЛА. Інші повідомляють, що його обстріляли з районів підконтрольних РПК.
Нагадаю, що зараз відбувається значна ескалація між РПК/YPG та протурецькими силами на півночі Сирії, після обстрілу терористами прикордонного перетину між сирійською провінцією Алеппо та турецьким Кілісом. Поки що нічого не свідчить про те, що напруга спадатиме.
Іран: Коли західні дослідники досліджували іранський безпілотник, збитий над Україною цієї весни, вони сказали, що зробили важливе відкриття: одна з його частин (китайського виробництва) була виготовлена цього року. Слідчі заявили, що іранський безпілотник, збитий українськими силами в квітні, містив перетворювач напруги, який, імовірно, був виготовлений у Китаї в середині січня.
Дослідження проведене Conflict Armament Research, (британської групи, яка відстежує глобальні ланцюжки поставок зброї) показує, що китайські деталі продовжують надходити до Ірану, забезпечуючи будівельні блоки для його програми безпілотників, незважаючи на зростаючий тиск з боку США щодо перекриття глобального ланцюжка поставок. І це демонструє, як швидко Іран може допомогти росії у її війні в Україні, йому потрібно лише три місяці, щоб виготовити та поставити москві зброю.
Минулого місяця адміністрація Байдена заявила, що росія вичерпала свої постачання іранських безпілотників і що вона попросила Тегеран надіслати їх більше. Минулого тижня Білий дім заявив, що Іран нещодавно відправив до росії сотні безпілотників на кораблях, які прямують через Каспійське море.
Глобальні санкції, покликані зупинити потік запчастин до Ірану, мали помірний вплив. І орієнтація на такі речі, як перетворювачі напруги, які широко використовуються в комерційній електроніці, є складною проблемою. Згідно зі звітами Організації Об’єднаних Націй, які задокументували роботу Тегерана з постачання безпілотників хуситам в Ємені протягом останніх років, Китай і Гонконг вже давно використовуються як центри розподілу для виробництва іранських безпілотників.
Іран спростував інформацію про те, що він веде переговори зі США щодо тимчасової ядерної угоди, щоб отримати послаблення санкцій. «Ми підтверджуємо відсутність таких речей, як переговори про тимчасову угоду або нові домовленості на заміну ядерної угоди», — заявив речник міністерства закордонних справ Насер Канаані на прес-конференції в Тегерані в понеділок.
Водночас він сказав, що Ісламська Республіка співпрацює зі США через посередників щодо обміну полоненими. «Щодо питання обміну полоненими з Америкою… тривають переговори через посередників… Якщо інша сторона продемонструє таку ж серйозність і добру волю, це може статися найближчим часом», – сказав Насер Канаані на щотижневій прес-конференції, що транслювалася по телебаченню.
Одним із кількох американців, утримуваних в Ірані, є Сіамак Намазі, бізнесмен із подвійним громадянством США та Ірану, якого у 2016 році засудили до 10 років ув’язнення за шпигунство та співпрацю з урядом США.
Саудівська Аравія: Міністр закордонних справ сирійського режиму Фейсал Мекдад зустрівся зі своїм саудовським колегою Фейсалом бін Фарханом в Ер-Ріяде на шляху до другої міністерської зустрічі між державами-членами Ліги арабських держав і малими тихоокеанськими острівними державами, які розвиваються.
Ціни на нафту впали в понеділок напередодні засідання Федеральної резервної системи США, оскільки інвестори намагалися оцінити можливі розміри подальшого підвищення ставок і на тлі занепокоєння щодо перспектив китайського попиту на нафту та зростання пропозиції російської дешевої нафти.
Минулого тижня обидва контрольні показники опублікували другий тижневий спад поспіль, оскільки невтішні економічні дані Китаю викликали занепокоєння щодо зростання попиту в найбільшому світовому імпортері сирої нафти. Це допомогло стерти зростання цін після того, як Саудівська Аравія пообіцяла скоротити видобуток у липні на 1 мільйон барелів на день.
Підвищення процентної ставки ФРС зміцнило б долар, роблять товари в доларах дорожчими для власників інших валют і тиснуть на ціни до низу. Більшість учасників ринку очікують, що центральний банк США залишить процентні ставки незмінними, коли завершить своє дводенне засідання з монетарної політики в середу.
Вочевидь, що спроби наслідного принца підняти ціни на нафту шляхом скорочення видобутку, поки результатів не дали. Дана ситуація не може не розлютити амбіційного Мухаммеда бін-Салмана, який за умови ціни менше за 80 доларів не зможе повноцінно інвестувати свої мега-проекти в середи країни. Тому постає питання, в чий бік виллється гнів фактичного правителя Королівства – Сполучених Штатів, які активною участю на ринку і процентною ставкою тримають ціни стабільними, чи Московії, яка попри обіцянки знижувати видобуток (навіть «добровільно») в рамках угоди ОПЕК+, завалює ринок своєю підсанкційною нафтою? До слова, Іран та Венесуела ведуть себе на нафтовому ринку подібне до русні.
ПІДТРИМАЙ РОБОТУ РЕДАКЦІЇ "МІЛІТАРНОГО"
Навіть разовий донат в 30 грн чи підписка на $1 допоможе нам працювати і розвиватися далі. Спонсоруй незалежне мілітарне медіа - отримуй достовірну інфу.