В Ірані знову калічать жінок за недотримання правил носіння хіджабу
Мати двох дітей залишилася з паралізованою після того, як її застрелила іранська поліція через ймовірне порушення суворих правил носіння хіджабу в країні, повідомило BBC джерело, обізнане з цією справою. “Вона паралізована від поясу до низу, і лікарі сказали, що знадобляться місяці, щоб визначити, чи буде у неї постійна параплегія чи ні”.
31-річна Арезу Бадрі їхала додому зі своєю сестрою в північному місті Нур 22 липня, коли поліція спробувала зупинити її, щоб конфіскувати автомобіль. Водійка не виконала наказу про зупинку, після чого поліція відкрила вогонь на ураження, повідомив командир поліції в Нурі державному інформаційному агентству Ірану, не назвавши імені водія.
Інцидент стався після того, як іранська поліція оголосила про посилення заходів про придушення порушень правил обов’язкового національного дрес-коду іранськими жінками. Ці нові заходи включали використання камер відеоспостереження для виявлення жінок-водіїв, які не закривали голову, і конфіскацію транспортних засобів, які перевозили пасажирок з непокритим волоссям.
Джерело BBC повідомило, що поліцейський спочатку вистрілив у шину автомобіля, а потім поцілив у Арезу безпосередньо з боку водія. “Куля увійшла в її легеню і серйозно пошкодила спинний мозок”. Після того, як її спочатку доставили до лікарні в Нурі, Арезу перевели до лікарні в Сарі, столиці провінції, для операції на легенях. Через тиждень її доставили до столиці Ірану Тегерана.
Зараз Арезу Бадрі перебуває у відділенні інтенсивної терапії лікарні Валі-е-Аср, що належить поліції у Тегерані та перебуває під посиленою охороною. За словами джерела, її родині дозволено лише короткі побачення, під час яких у них конфіскують мобільні телефони. Влада заборонила відвідувачам фотографувати або знімати на відео пані Бадрі, хоча деякі з них з’явилися.
І поліція, і джерело ВВС розповіли, що вікна автомобіля Арезу Бадрі були тоновані. Неясно, чи була вона одягнена в хустку, коли її зупинила поліція, але на її машині було повідомлення про конфіскацію, що свідчить про численні ймовірні порушення закону про хіджаб.
Суворі заходи безпеки, пов’язані з госпіталізацією Арезу Бадрі, нагадують заходи проти Арміти Гераванд, 17-річної дівчини, яка померла у жовтні 2023 року, провівши 28 днів у комі у лікарні Фаджр у Тегерані після побиття її поліцією моралі на станції метро. Правозахисники заявили, що на неї напали за те, що вона не носила хіджаб, однак іранський уряд це твердження заперечує.
Ще раніше у вересні 2022 році вбивство поліцією моралі Магси Аміні, 22-річної курдської жінки, за нібито “неналежне носіння” хіджабу, спричинило хвилю протестів по всьому Ірану. Протести тривали майже рік.
Протести жорстоко придушувалися. Влада не оприлюднила офіційну кількість загиблих, але іранське інформаційне агентство правозахисників (HRANA) заявило, що щонайменше 530 протестувальників були вбиті силами безпеки, а ще майже 20 000 інших протестувальників були затримані, включаючи журналістів, кінозірок і футболістів.
Семеро протестувальників після цього були страчені в судових процесах ,які експерт ООН назвав «свавільними, спрощеними та фіктивними, затьмареними звинуваченнями у тортурах». Повідомляється, що ще десятки інших людей були засуджені до смертної кари або звинувачені у тяжких злочинах. Силовики заперечують вбивство мирних демонстрантів, але є підтверджуючи відео, як вони стріляли бойовими набоями на вулицях.
Жінки за іранськими законами зобов’язані носити хіджаб в Ірані з часів Ісламської революції 1979 року. Покарання за порушення закону включають штраф і позбавлення волі. Іранські жінки раніше заявили BBC, що вони все ще готові кинути виклик цьому правилу, незважаючи на підвищений ризик покарання.
Про інциденти, пов’язані з поліцією моралі, якій доручено стежити за дотриманням закону, продовжують повідомляти. Нещодавно записи з камер відеоспостереження, на яких видно жорстокий напад на 14-річну дівчинку правоохоронцями хіджабу в Тегерані, викликали широке обурення.
Мати Нафаса Хаджишаріфа розповіла іранському виданню Ensaf News, що вона знайшла свою дочку в поліцейській дільниці моралі з «синцями на обличчі, опухлими губами, забитою шиєю та розірваним одягом».
ПІДТРИМАЙ РОБОТУ РЕДАКЦІЇ "МІЛІТАРНОГО"
Навіть разовий донат в 30 грн чи підписка на $1 допоможе нам працювати і розвиватися далі. Спонсоруй незалежне мілітарне медіа - отримуй достовірну інфу.