Вашингтон використовує суперечку щодо греблі Нілу, щоб чинити тиск на Єгипет, для переселення палестинців з Гази
Повідомляється, що Сполучені Штати використовували кризу водної безпеки в Єгипті як важіль тиску, щоб змусити Каїр прийняти план переселення палестинців з Гази, повідомляє арабськомовне видання The New Araby Al-Jadeed.
Під час візиту до Каїру минулої середи високопоставлений чиновник адміністрації Трампа провів окремі зустрічі з міністром закордонних справ Єгипту Бадром Абделатті та головою генеральної розвідки Хасаном Рашадом, де обговорювалися як суперечливий план переміщення, так і триваюча суперечка щодо греблі Великого Відродження в Ефіопії.
За словами джерел, посол США припустив, що участь США у врегулюванні кризи з греблею може залежати від співпраці Єгипту у переселенні населення Гази до Єгипту та Йорданії.
На початку вересня минулого року міністр закордонних справ та імміграції Єгипту Бадр Абделатті заявив Раді Безпеки ООН, що переговори з пошуку мирного врегулювання можливих водних криз, які можуть виникнути в результаті будівництва Великої ефіопської греблі Відродження (ГЕРХ), завершилися через 13 років безрезультатно, оскільки Аддис-Абеба починає п’ятий етап заповнення водосховища.
В Раді Безпеки ООН, Абделатті наголосив, що Каїр категорично відкидає односторонню політику Ефіопії, яка порушує правила та принципи міжнародного права, вважаючи її «явним порушенням Угоди про декларацію принципів, підписаної між Єгиптом, Суданом та Ефіопією у 2015 році, та заяви Президента Ради Безпеки щодо греблі Відродження, виданої 15 вересня, 2021.”
Він зазначив, що заяви прем’єр-міністра Ефіопії про утримання частини води Блакитного Нілу в цьому році і завершення будівництва бетонної конструкції греблі є «абсолютно неприйнятними для Єгипту», додавши, що «ці дії є продовженням проблемного підходу Ефіопії, який викликає заворушення у відносинах з сусідами і ставить під загрозу регіональну стабільність».
Дії Ефіопії, пояснив Абделатті, матимуть «серйозні негативні наслідки для двох країн, що знаходяться нижче за течією» – Єгипту та Судану.
Ефіопія будує дамбу вартістю 5 мільярдів доларів біля кордону з Суданом, яка, за її словами, забезпечить країну вкрай необхідною електроенергією та економічним відновленням. Єгипет вважає, що обмежить свій доступ до вод Нілу.
Єгипет майже повністю залежить від води Нілу, отримуючи близько 55,5 мільйонів кубометрів на рік з річки, і вважає, що заповнення греблі вплине на запаси води необхідної для пиття, сільського господарства та електроенергії.
Каїр хоче, щоб Ефіопія гарантувала Єгипту отримання 40 мільярдів кубометрів або більше води з Нілу. Також існує невирішене питання про те, як швидко буде заповнена гребля, і Єгипет побоюється, що якщо вона заповниться занадто швидко, це може вплинути на електроенергію, що виробляється Асуанською високою греблею.
Повертаючись до проблеми переселення палестинців, повідомляється, що єгипетські офіційні особи висловили занепокоєння з приводу цієї пропозиції, попередивши про її значні проблеми та наслідки, водночас наголосивши на складності її реалізації.
Високопоставлене єгипетське дипломатичне джерело, знайоме з зустрічами, сказало, що здатність Каїру протистояти плану Трампа буде складною без більш широкої арабської підтримки. Джерело вказало, що Трамп був сповнений рішучості просунутися з цією пропозицією, незважаючи на заперечення Єгипту.
1 лютого за ініціативи Каїру відбулося широке засідання міністрів закордонних справ арабських країн. У заяві, підписаній Єгиптом, Йорданією, Саудівською Аравією та іншими арабськими країнами, не містилося прямого посилання на коментарі Трампа, але попереджається, що будь-який план, який заохочує «переселення або викорінення палестинців з їхньої землі», загрожуватиме стабільності в регіоні та «підриває шанси на мир та співіснування між його народом».
Заява, зроблена в суботу, стала помітною демонстрацією єдності з боку всього арабського світу. Об’єднані Арабські Емірати, Катар, Палестинська автономія та генеральний секретар Ліги арабських держав також підписалися під заявою.
У заяві йдеться, що країни з нетерпінням чекають на співпрацю з адміністрацією Трампа «для досягнення справедливого і всеосяжного миру на Близькому Сході відповідно до рішення двох держав».
Єгипетські офіційні особи також підтвердили свою відкритість до вивчення альтернативних рішень, які б забезпечили безпеку Ізраїлю без насильницького витіснення палестинців зі своєї землі.
ПІДТРИМАЙ РОБОТУ РЕДАКЦІЇ "МІЛІТАРНОГО"
Навіть разовий донат в 30 грн чи підписка на $1 допоможе нам працювати і розвиватися далі. Спонсоруй незалежне мілітарне медіа - отримуй достовірну інфу.