fbpx
Війська територіальної оборони Польщі: питання ефективності
Андрій Харук Андрій Харук Військовий історик, доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри гуманітарних наук Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного

Останні публікації автора

Війська територіальної оборони Польщі: питання ефективності

Балтія Європа Польща Світ Сусіди

В Польщі вже кілька років триває формування військ територіальної оборони – своєрідної “паралельної армії”, яка отримала статус п’ятого виду Збройних сил.

Планується, що чисельність ВТО досягне 53 тисяч осіб, зведених у 17 бригад – по одній у кожному воєводстві, за винятком мазовецького, де буде дві бригади.

Автомат Grot

ВТО Польщі користуються значною самостійністю – вони можуть навіть самостійно купувати озброєння. Парадоксально, але часом воно виявляється сучаснішим, ніж в регулярній армії. ВТО, зокрема, замовили майже 20 тисяч пістолетів “Віс 100” і майже 51 тисячу автоматів “Грот”, купують нові автомобілі “Єльч”, а про закупівлю для них “Джавелінів” я писав тут.

Станом на кінець 2019 р. ВТО налічували близько 20 тисяч добровольців і 3 тисячі кадрових вояків. На 2020 р. планові показники – відповідно, 29 тисяч і 4 тисячі. Одночасно відбувається скорочення (аж до розформування у 2022 р.) Національних резервних сил, призначених для доукомплектування регулярних сухопутних військ.

Наскільки ж ефективними є ВТО Польщі в їхньому нинішньому вигляді? Польські експерти висловлюються так:

  • в мирний час – обтяження регулярної армії через відтік кадрів, техніки і фінансів;
  • за умов кризи немілітарного характеру – корисні, бо дозволяють зменшити навантаження на регулярну армію;
  • за умов війни – малопридатні.

Природа польських ВТО як легкої піхоти і слабка насиченість вогневими засобами (наразі найважчою зброєю ВТО є 60-мм міномети) суттєво обмежує їхні бойові можливості. За умов війни вони навряд чи зможуть повноцінно виконувати завдання, складніші за охорону тилових об’єктів чи комунікацій. Зрештою, більшого від них, мабуть, і не вимагатиметься.

Військовослужбовці територіальної оборони Польщі з автоматами Grot

Викликає сумнів і придатність ВТО до вирішення складних кризових ситуацій. За умов боротьби з епідемією КОВІД-19 підрозділи ВТО залучались, наприклад, до розвантаження транспортів з медичними матеріалами. Але у разі, скажімо, повені, необхідним буде залучення інженерних підрозділів регулярної армії з відповідною технікою.

ВТО у таких ситуаціях – просто ресурс малокваліфікованої фізичної сили для вирішення найпростіших завдань. Розуміють це і в Польщі. Тут серед експертного середовища лунають голоси: чи не раціональніше було б скерувати кошти з ВТО на регулярні сили? Стан цих останніх не найкращий. Вони нараховували на початок 2020 р. 107 тисяч осіб – але ресурси Польщі дозволяють утримувати сучасну армію чисельністю не більше 50-60 тисяч. Як наслідок, не відбувається належним темпом переозброєння. Не від хорошого життя поляки заговорили знову про модернізацію Т-72 і Мі-24…


Сподобався матеріал? Підтримай незалежний проект - одна кава - 30 гривень - дозволять нам працювати для Вас!


➡ Приват 5168 7422 0031 9014

➡ Моно: 4441 1144 4179 6255

Балтія Європа Польща Світ Сусіди

Останні публікації автора