fbpx
БМП-У:  якою буде перша українська БМП?

БМП-У: якою буде перша українська БМП?

БМП ЗСУ Україна ХКБМ

Перші ескізи нової бойової машини піхоти (БМП),  яку розробляють в Харкові зявились ще в січні цого року. Про це писав наш ресурс.
А вже у травні Укроборонпром офіційно підтвердив інформацію про розробку перспективної БМП, розмістивши на своєму сайті єскізи цієї машини, та деяку технічну інформацію, яку оприлюднили на конференції «Перспективи розвитку озброєння та військової техніки Сухопутних військ» 1.

Розглянемо детально, що ж собою являє “БМП-У”:

Проект БМП-У являє собою бойову машину піхоти на базі середнього гусеничного шасі. Цей клас шасі зараз є популярним у світі, і більшість нових гусеничних БМП створюють саме у ваговій категорії 25-30 тон.

 

 

Схожими за класом сучасними іноземними  БМП є:

БМП на платформі Курганец-25 (РФ)

 

БМП CV-90 (Швеція)


БМП “Пума” (ФРН)

БМП VN17 (Китай)

БМП “Борсук” (Польща)

 

Компоновка:
БМП-У в цілому схожа на аналогічні машини іноземних армій – середнє (або переднє) розташування двигуна, командир та механік-водій знаходяться по лівому борту, десант у задній частині.

 

 

БМП-У отримав ряд нововведень, які демонструвались на дослідних зразках бронетехніки ХКБМ2. Наприклад відеокамери, які показали на дослідному БТР-4МВ1:

Такі ж відеокамери встановлені і на новій БМП-У:

 

Також на ескізі БМП-У показана апарель з заднім десантним люком ,  що схожий на десантний люк  БТР-4МВ1.

Якщо розміри десантного відділення  БМП-У будуть аналогічними з БТР-4МВ1, це значить що воно  буде доволі просторим .

Десантне відділення БТР-4МВ1 значно просторіше ніж у перспективної російської БМП:

А приблизно порівнюючи ескіз української БМП-У та перспективну російську БМП, можна побачити, що принаймні візуально  апарель (і десантне відділення) БМП-У виглядає більшими, ніж у перспективної російської БМП на середній платформі “Курганец-25”:

 

Тактико-технічні характеристики БМП-У:
Вага – 25-27 тон
Екіпаж – 3+7 (екіпаж+десант)
Двигун – дизельний двигун 735 к/с
Можливість подолання водних перешкод – наявна

Озброєння БМП-У:
За оприлюдненою інформацією БМП-У буде озброєний новим бойовим модулем БМ-8.
Бойовий модуль БМ-8 включає в себе:
– 30-мм автоматичну гармату (ЗТМ-2, ЛВГ-30, КБА-113 – що є аналогами радянської гармати 2А42)
– 2 протитанкові керовані ракети “Барьєр” (розробки КБ “Луч)
– 30-мм автоматичний гранатомет КБА-117 (аналог АГС-17 у варіанті для бойових модулів)
– 7,62 спарений кулемет

 

Відмінністю бойового модуля БМ-8 від БМ-7 “Парус” є зміна конфігурації озброєння – в якій автоматичний гранатомет КБА-117 тепер знаходиться не в корпусі модуля, а з правого боку (замість прицільного комплексу).

 

Це підвищує живучість прицільного комплексу, який у БМ-8 тепер захищений корпусом модуля.

Головною особливістю БМ-8 є введення в його склад двох прицільно-спостережних комплексів – командира та навідника:

Вони дозволяють вести спостереження за полем бою та прицілювання. При цьому прицільно-спостережний комплекс навідника має огляд у передній-лівій напівсфері. А прицільно-спостережний комплекс командира має огляд 360 градусів – тобто круговий огляд. Це полегшує виявлення цілі:


Слід зазначити, що таку схему встановлення прицільно-спостережних комплексів використали і росіяни на своїй перспективній БМП на базі середньої гусеничної платформи “Курганец-25”:

Точні технічні характеристики прицільно-спостережних комплексів поки що не відомі, про те можна припустити, що вони будуть багатоканальні, і будуть мати тепловізійний канал.

Захист:
У приведеній Укроборонпромом цитаті з конференції «Перспективи розвитку озброєння та військової техніки Сухопутних військ»  вказано, що “За розрахунками, рівень захисту БМП-У на 10-12% вищий за БТР-4”. Що конкретно малось на увазі – не відомо. Про те можна припустити, що підвищення рівня захисту буде досягатись використанням вже створених в Україні систем захисту:
–  КАЗ “Заслон-Л” (Шершень)
–  динамічний захист “Ракетка”
– керамічні панелі (для балістичного захисту)
– система протидії радіокерованим мінам
– протимінні сидіння

Рухливість:
Точних даних про підвіску нової БМП немає, але можна припустити, що вона оригінальна – тобто створена конкретно під це шасі.

БМП-У буде мати можливість плавати (долати водні перешкоди на плаву).

Про це свідчить водовідштовхуючий щиток на носі машини. Але не зрозуміло чому на ескізі не має водометів чи гребних гвинтів?
Потужність двигуна вказана 735 к/с – це показник питомої потужності 27-29 к/с на тону ваги. Що є достатньо непоганим показником.
Марка двигуна та трансмісії теж невідомі. Ймовірніше всього це буде двигун іноземного виробництва.

 

Коли можна буде побачити перший зразок БМП-У, та коли машина буде надходити на озброєння ЗСУ?
Представники ХКБМ2 на виставці “Зброя та безпека-2017” розповіли представнику mil.in.ua, що демонстрація дослідного зразка БМП-У запланована на кінець осені 2017 року. Як бачимо, запланована демонстрація з невідомих причин не відбулась.

Найвірогідніше  дослідний зразок покажуть в кінці 2018, або на початку 2019 року. А у разі успішних випробувань запуск у серійне виробництво займе ще 2-3 роки.

Надходження нової БМП-У в українську армію буде залежати від фінансування міністерства оборони, та політичної волі керівництва держави. У будь якому разі нова бойова машина буде не дешевою.

Чи буде нова БМП-У сучасною бойовою машиною?
Поки що відомі лише загальні технічні характеристики нової машини, за ними БМП-У має схожі параметри з сучасними іноземним БМП на середньому шасі (25-30 тон), і може вважатись сучасною машиною –  крім основної гармати 30-мм,  калібр якої на даний час є вже застарілим. (В перспективі гармату можна буде замінити на більш потужну).
Але говорити про сучасність БМП-У можна буде лише після оприлюднення більш детальних характеристик:  системи управління вогнем (СУВ), зв’язку, бойової інформаційно-управляючої системи, захисту та КАЗ. Поки що ці параметри не відомі.

 

Чому створення БМП-У таке важливе для нашої армії?
По перше БМП-1 та БМП-2, що зараз стоять на озброєнні ЗСУ вже вичерпали свій ресурс модернізації. Компоновка їх корпусу є застарілою, а шасі, що розраховане на вагу 12-14 тон, обмежують можливості глибокої модернізації (обмежують можливість встановлення КАЗ, керамічних панелей, систем РЕБ і т.п).
Закупівля БМП-1/-2 викликана лише тим, що армії потрібна хоч якась бронетехніка, і в достатньо великій кількості.

Виходячи з цього, закупівля нової сучасної БМП в середньостроковій, та довгостроковій перспективі – є безальтернативною.

По друге, в української армії існує потреба в середньому гусеничному шасі, і з кожним роком вона буде тільки зростати. Також таке шасі необхідне для просування нашої військової продукції на світові ринки.

Тому  важливим є створення навіть не самої БМП, а середнього гусеничного шасі.

Середнє гусеничне шасі вагою 25-27 тон може бути використане для заміни наступних видів техніки в ЗСУ:
ГМЗ

шасі ЗРК БУК (у разі перебування даного комплексу на озброєнні в наступні 15-20 років)

шасі контрбатарейної РЛС “Зоопарк-2” (дана РЛС виготовляється в Запоріжжі, але гусеничне шасі для неї  в Україні не виготовляється )

 

А також для створення нових зразків техніки:
ЗРК типу “Тор” (мається на увазі створення ЗРК з аналогічною компоновкою – на середньому гусеничному шасі)

ЗРК типу “Тунгуска”

самохідний міномет

самохідний ПТРК

– самохідний міномет
– КШМ

– санітарна машина
– розвідувальна машина
– легкий танк

Як приклад створення сімейства бойових машин різного призначення на середньому гусеничному шасі, можна привести  польський проект:

 

Висновки: 

1. Україна не за часів радянського союзу, не за часів незалежності не мала досвіду розробки та виготовлення гусеничної БМП. Створення першої вітчизняної бойової машини піхоти буде значним досягненням ХКБМ2.
2. Важливим є створення не БМП як такої, а середнього гусеничного шассі (в якому є значна потреба в армії).
3. Створення власного середнього гусеничного шассі дозволись українському ОПК мати базу для значної лінійки бойових машин різного призначення. Що зміцнить наші позиції на світовому ринку ОПК.

автор MARINER

 

 

 

1. “Перспективи розвитку озброєння та військової техніки Сухопутних військ” ( http://www.asv.gov.ua/content/nauka/2018/17-18-05-2018_zb_tez_dop.pdf )

2. ХКБМ – Харківське конструкторське бюро ім. Морозова

3. в статті використані фото Андрий Лемкицком

4. в статті використані фото Виталий Кузьмин

5. в статті використані ескізи Укроборонпром

БМП ЗСУ Україна ХКБМ