fbpx
Доля українських Тритонів

Доля українських Тритонів

ВМС України Флот

Після розпаду радянського союзу, новоствореним українським Військово-морським силам у спадок від радянського флоту залишились надмалі підводні човни «Тритон-2».

Надмалі підводні човни НМПЧ (рос. назва Сверхмалые  подводные лодки СМПЛ)  проекту 908 «Тритон-2»  розроблені ЦПБ «Волна» м.Санкт-Петербург.  Розробка проекту почалась в 1970 році, а в 1974 був виготовлений перший дослідний зразок.

Тактико технічні характеристики:

Довжина – 9,5 м

Ширина – 1,9 м

Водотонажність – 15,7 т

Глибина занурення – 40 м

Швидкість підводного ходу

Дальність плавання – 60 миль

Екіпаж – 6 ч  (2 ч + 4 бойові плавці)

«Тритон-2»  є збільшеним варіантом двомісного засобу доставки бойових пловців «Тритон-1»:

Всього було побудовано 13 одиниць НМПЧ “Тритон-2”. З них  Україні дісталось  три одиниці* .

НМПЧ «Тритон-2» перебували на озброєнні 7-ї бригади спеціальних операцій ВМС  (що пізніше була переформована в 73-й морський центр спеціальних операцій).

На початку  90-х це з’єднання спеціальної розвідки ВМС дислокувалось на острові Майський, поблизу Очакова,  там же  в спеціальному приміщенні знаходились і Тритони:

НМПЧ «Тритон-2» призначений для прихованої доставки та евакуації груп бойових пловців, патрулювання акваторії портів і рейдів, мінування причалів та кораблів противника.

Човен міг транспортувати до 6-ти чоловік.  Його перевагою був малий розмір, що ускладнював виявлення човна, і дозволяв підійти до берега на максимальній мілині.

«Тритон-2» оснащувався електродвигуном, що живився від батарей.  Човен не мав озброєння та використовувався як транспортний засіб.

Надмалий човен «Тритон-2» є транспортувальником «мокрого» типу – тобто екіпаж під час руху під водою перебуває в заповнених водою відсіках.

В іноземних арміях також використовуються засоби доставки бойових пловців такого класу. В західній класифікації такі апарати мають назву (SDV) – SEAL  Delivery Vehicle (засіб доставки бойових пловців):

ВМС США – SDV Mk.XI (SWCS)

ВМС Великобританії – S351

ВМС Франції –  SWUV

Та інші.

В ВМФ Росії розроблений проект модернізованого варіанту НМПЧ «Тритон-2» та  спеціальний занурюваний катер «Тритон-НН». Дані про наявність НМПЧ «Тритон-2» на озброєнні не має.

Російські проекти надмалих підводних апаратів.

Модернізований варіант “Тритон-2”:

 

Тритон-НН:

 

 

 

В ВМС України НМПЧ «Тритон-2» прослужили не довго. Приблизно до 2010 року даний тип підводних апаратів був знятий з озброєння і списаний. Точні причини та дата не відомі.

Нещодавно в мережі з’явились фотографії залишків НМПЧ «Тритон-2», які використовуються як експонат в одному з яхт-клубів Нової Каховки:

 

На сайті  forums.airbase.ru  (http://forums.airbase.ru/2016/01/t85192_153–kak-umirayut-korabli-5.html   )   була згадка стосовно походження «залишків Тритона» : «Вот что удалось узнать по лодке. Привезли её из Херсона,там её готовили к переплавке, носовая часть уже была демонтирована забрали что осталось. В Херсон она попала из Севастополя. Вот собственно и все. »

Можна припустити, що така ж доля чекала і на інші два підводні апарати проекту 908, які були на озброєнні ВМС України. І нажаль така унікальна військова техніка не зберіглась навіть якості музейного експонату….

 

 

 

*Достовірні данні що до кількості НМПЧ «Тритон-2» що були у складі ВМСУ до списання – не відомі. Найчастіше вказуєтеся кількість 3 одиниці.

** В статті використані фото з сайту “Водний транспорт”. Автор Felix21

Автор: MARINER


Сподобався матеріал? Підтримай незалежний проект - одна кава - 30 гривень - дозволять нам працювати для Вас!


➡ Приват 4149 6293 1808 2567

➡ Моно: 4441 1144 4179 6255


Побачили неточність чи маєте чим доповнити матеріал? Напишіть нам: info@mil.in.ua

Підписуйтесь на наші соцмережі:
Facebook
Twitter
YouTube
Телеграм
Viber


ВМС України Флот