Фінансування військових програм на 2011 вріжуть вдвічі

Фінансування військових програм на 2011 вріжуть вдвічі

 

 

Міністерство оборони розраховує цього року отримати з держбюджету тільки половину з 765 млн грн, необхідних для реалізації цільових програм створення нової військової техніки. На думку експертів, це означає, що, як і в 2010 році, нинішній план у повному обсязі виконаний не буде. Найбільш перспективним є створення військовотранспортного літака Ан-70 і двигуна до нього Д-27. На заводі Мотор Січ відзначають, що Д27 планується використовувати і для більш легкої модифікації літака Ан-124.

Вчора ознайомився з планом Міністерства оборони щодо фінансування цільових програм створення нової військової техніки на поточний рік. Згідно з документом, за статтею закупівель і розробки озброєння та військової техніки, зокрема, намічено профінансувати програму створення військовотранспортного літака Ан70 і двигуна до нього Д-27. Бюджет цих проектів становить 190 млн грн. Щоправда, із загального фонду держбюджету заплановано взяти тільки 70 млн грн. Решта коштів 120 млн грн має профінансувати спецфонд Міноборони.

На програму танка Оплот, згідно з планом, виділяється 54 млн грн, з яких 30900 тисяч грн – з держбюджету, а решта суми також із спецфонду. З коштів останнього планується фінансувати програми будівництва нового корабля класу корвет (55 млн грн; створення та закупівля озброєнь і військової техніки) та модернізації танка Т64 (44 млн грн).

Нагадаємо, Кабінет міністрів 9 березня затвердив Концепцію державної цільової оборонної програми будівництва корабля класу корвет. На замовлення Міноборони до 2021 року мають намір створити 4 кораблі з 10 запланованих. Головний корабель повинен бути готовий до 2016 року. Будівництво кораблів буде здійснюватися на Чорноморському суднобудівному заводі, вартість програми на сьогоднішній день складає 16,2 млрд грн.

За словами джерела в Міноборони, з коштів, передбачених на проведення науководослідних і дослідноконструкторських робіт, серед іншого буде профінансований комплекс робіт з оновлення систем, озброєння і двигуна вертольота Мі24 (7 млн грн загального фонду держбюджету) і програма створення ракетного комплексу Сапсан (19,5 млн грн, з них 5,5 млн грн – із загального фонду).

В кінці минулого тижня міністр оборони Михайло Єжель пообіцяв подати на затвердження уряду Державну цільову оборонну програму розвитку озброєння і військової техніки на 2011-2015 роки, а також програми створення ракетного комплексу Сапсані військовотранспортного літака Ан-70. Документи зараз знаходяться на узгодженні в Міністерстві фінансів. Глава Міноборони поскаржився, що Мінфін має намір урізати кожну з цільових програм приблизно на 4 млрд грн.

На думку президента асоціації “Українські оборонні технології“Володимира Грека, в поточному році Держпрограма розвитку озброєння і військової техніки, як і в 2010 році, виконано не буде. З 765 млн грн, виділених на держпрограму, тільки 350 млн грн передбачено загальним фондом держбюджету, а решта закладені у спецфонді. Але там грошей ніколи не буває. Таким чином, всього на створення нової техніки виділено 350 млн грн, а потреби за укладеними договорами з підприємствами складають 2-2,5 млрд грн , зазначив експерт.

Пан Грек вважає, що з усіх затверджених програм найбільш перспективною є створення військовотранспортного літака Ан70 і двигуна Д-27: У 2010 році ця програма справно фінансувалася в необхідних обсягах за рахунок виконання зобов’язань міноборони Росії. Вважаю, що влітку 2011 го можна закінчити модернізацію Ан70 .

Один з керівників ВАТ Мотор Січ “ на умовах анонімності заявив, що завершення держвипробувань двигуна Д-27 у цьому році можливо тільки за умови 100відсоткового державного фінансування проекту. У ВАТ Мотор Січ відзначили, що у двигуна Д27 гідні перспективи: “Це хороший мотор п’ятого покоління. Антонівці планують використовувати його і для більш легкої модифікації літака Ан124.

Марат Пригожин