fbpx
Міжнародні новини у сфері безпеки та оборони (10.06.13 – 17.06.13)

Міжнародні новини у сфері безпеки та оборони (10.06.13 – 17.06.13)

Світ

10.06.13. Росія озброїться новою стратегічною ракетою в 2013 році

Росія до кінця 2013 року поставить на бойове чергування новий стратегічний ракетний комплекс «Рубіж», а розгортання першого полку, озброєного такими комплексами, почнеться в 2014 році. Про це заявив начальник Головного оперативного управління Генерального штабу Збройних сил Росії генерал-полковник Володимир Зарудніцький. За його словами, успішне, четверте за рахунком, випробування комплексу відбулося увечері 6 червня 2013 року.
«Результати пуску оцінюються як успішні, всі блоки досягли цілі. Для завершення випробувань потрібне проведення ще одного пуску, яке заплановане на поточний рік. Після цього ракетний комплекс “Рубіж” буде прийнятий на озброєння ракетних військ стратегічного призначення. Початок розгортання першого ракетного полку передбачається з 2014 року », ─ заявив Зарудніцкій, зазначивши, що зараз ведеться підготовка всієї необхідної інфраструктури та особового складу, а також «злагодження бойових розрахунків».
Випробування нової ракети відбулося на полігоні «Капустін Яр» в Астраханській області. Запуск був проведений в 21:45 за московським часом. За даними Міністерства оборони Росії, бойові блоки ракети прибули на полігон «Балхаш» у Казахстані у встановлений час. За словами Зарудніцкого, в ході випробувань перевірялося «нове бойове оснащення». Які небудь подробиці про «Рубежі» Зарудніцкій не привів. За його словами, стратегічний ракетний комплекс буде відрізнятися підвищеною точністю, більш широкими «можливостями і підвищеними маневреними характеристиками».

10.06.13. Американський водневий безпілотник навчиться виявляти ракети

Американський авіабудівний концерн Boeing отримав контракт Агентства з протиракетної оборони (MDA) США на випробування спеціального корисного навантаження на перспективному водневому безпілотному літальному апараті Phantom Eye. Сума операції склала 6,8 мільйона доларів. Про яке саме корисне навантаження йде мова не уточнюється. Імовірно, це можуть бути системи виявлення різних типів ракет.
Перший політ безпілотника, що працює на водневому паливі, відбувся 1 червня 2012 року. До теперішнього часу апарат виконав три випробувальних польоту і в даний час готується до четвертого. За даними Boeing, апаратура MDA буде встановлена на Phantom Eye і випробувана в ході п’ятого польоту, який відбудеться до кінця 2013 року. Загалом безпілотник в ході програми випробувань повинен виконати вісім-дев’ять польотів.
Phantom Eye є першим у своєму роді безпілотним апаратом, що працює на зрідженому водні. Розмах крила безпілотника становить 45,72 метра. Phantom Eye здатний виконувати польоти на висоті до 19,8 тисячі метрів і розвивати швидкість до 278 кілометрів на годину. Безпілотник може приймати на борт корисне навантаження загальною масою до 204 кілограмів. За даними Boeing, в цій розробці зацікавлені кілька відомств.

10.06.13. Швеція допоможе Туреччині розробити винищувач

Міністерство оборони Туреччини домовилося з шведською компанією Saab про співпрацю у створенні винищувача TF-X, розробкою якого займається компанія Turkish Aerospace Industries. Угода була досягнута після тривалої серії переговорів. При цьому Saab вже надала консультаційну підтримку турецьким фахівцям; найближчим часом Секретаріату військової промисловості (SSM) і ПС Туреччини будуть представлені три проекти перспективного бойового літака. Військові повинні будуть вибрати один з них.
Як очікується, проекти будуть представлені військовим у вересні-жовтні 2013 року. За словами представника TAI, перш ніж компанія приступить до будівництва перших прототипів винищувача, їй спільно з Saab належить прийняти кілька важливих рішень. Зокрема, розробники повинні вибрати одного зі світових виробників двигунів, з яким буде укладено угоду про довгострокову співпрацю. Крім того, належить пропрацювати техніко-економічне обгрунтування, на підставі якого буде прийматися рішення про виробництво TF-X.
Дозвіл на перехід проекту від етапу науково-дослідних робіт до етапу дослідно-конструкторських (включаючи виробництво прототипів і випробування) прийматиме прем’єр-міністр Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган. За словами представника TAI, якщо за підсумками всіх розрахунків з’ясується, що кінцева вартість винищувача буде на 40-50 відсотків вище бойових літаків, вже доступних на світовому ринку, Ердоган відмовиться від проекту. Ескізні проекти перспективного винищувача були розроблені спільно з Saab в рамках угоди від серпня 2011 року.
Згідно з чинним графіком, перший політ TF-X має відбутися в 2023 році, в рік сторіччя заснування Турецької Республіки. При цьому виробництво літаків має стартувати в 2021 році, а перші винищувачі планується передати ПС Туреччини в 2025 році. Останній літак такого типу ПС отримають в 2035 році. Очікується, що у складі турецьких повітряних сил TF-X прослужать щонайменше до 2060 року.

11.06.13. Екс-прем’єр Нідерландів: У країні знаходиться ядерна зброя США

Колишній прем’єр-міністр Нідерландів Рууд Любберс заявив, що на території країни розміщені близько 22 одиниць американської тактичної ядерної зброї.
За словами екс-прем’єра, тактична ядерна зброя знаходиться в підземних сховищах на базі ПС Волкеле в провінції Північний Брабант. Як додав політик, він вважає їх перебування там абсолютно безглуздим.
Місцеві ЗМІ уточнили, що на базі в Волкеле зберігаються американські авіабомби вільного падіння Б-61.
Представник ПС Нідерландів заявив, що Любберс порушив домовленість не обговорювати цю тему публічно.

11.06.13. В Ізраїлі розмістять ще 5 батарей «Залізний Купол»

Комітет Конгресу США з питань збройних сил схвалив виділення Ізраїлю пакету допомоги у розмірі 488 млн. доларів.
Гроші підуть на розробку і придбання систем протиракетної оборони. Згідно зі схваленим комітетом законопроектом ще 268 мільйонів доларів будуть виділені на ті ж цілі в 2014 році. Кошти підуть на розвиток систем Arrow 3 – перехоплення балістичних ракет великої дальності і Magic Wand – перехоплення ракет середньої дальності.
Законопроект також передбачає виділення 220 мільйонів доларів для покупки батарей «Залізний Купол» у 2014 році.
На даний момент Ізраїль має п’ять батарей «Залізний Купол». За планом, на озброєння в наступному році будуть поставлені ще п’ять.

12.06.13. Фінляндія підняла винищувачі через літаки РФ

Два російські військові літаки підозрюються в порушенні повітряного простору Фінляндії. Інцидент стався у вівторок 11.06.13 в районі Фінської затоки.
За даними міністерства оборони Росії, недалеко від фінської кордону летіли два російські винищувачі і два бомбардувальники. Два з них на короткий час змогли залетіти на фінську територію.
Фінські винищувачі F/А-18 Hornet були підняті по тривозі в повітря, і розпізнали російські літаки.
Прикордонна служба Фінляндії веде розслідування інциденту, повідомляє міністерство оборони Фінляндії.

12.06.13. F-35A провів перший пуск ракети в польоті

Винищувач п’ятого покоління F-35A вперше провів пуск ракети в польоті. Використовувалися ракети AIM-120 класу «повітря-повітря», випробування пройшли під час польоту над каліфорнійським морським полігоном Пойнт-Мугу. Випробування продемонстрували працездатність нової системи підвіски озброєння, але говорити про закінчення роботи по її налагодженню поки рано.
Фахівці Lockheed Martin пояснили, що попереду ще як мінімум кілька місяців роботи. Чарль Вагнер, керівник робіт з озброєння F-35A, назвав минулі випробування «невеликим, але критично важливим кроком». Слідом за пуском ракети над морем американські фахівці планують відпрацювати пуск по цілі: у новому повідомленні підкреслюється, що поки вдалося продемонструвати лише успішне спрацьовування системи скидання ракети з наступним запуском її двигуна.
За кілька місяців інженери розраховують доопрацювати систему зв’язку бортової електроніки з механізмом скидання ракет і самими ракетами: перша конфігурація літака, розрахована на бойове застосування, отримала кодове позначення 2B. Крім того, вже підтверджена можливість використання F-35A з розробленими в Норвегії ракетами NSM.
Передбачається, що після завершення всіх випробувань США закупить близько 2,8 тисячі літаків у трьох різних модифікаціях і ще 600 буде закуплено союзниками: в першу чергу Великобританією, Італією та Нідерландами. Модифікація F-35A є традиційною, розрахованої на зліт і посадку з звичайних аеродромів, варіант F-35B оснащений системою вертикального зльоту і посадки (заради чого довелося пожертвувати об’ємом паливних баків і, як наслідок, дальністю вильоту), а F-35C розрахований на використання на авіаносцях без вертикального зльоту і посадки.

12.06.13. На Уралі відпрацювали синхронну дозаправку літаків

Масштабні навчання з дозаправкою винищувачів МиГ-31БМ і бомбардувальників Су-24М пройшли на Уралі. У ході навчань Центрального військового округу (ЦВО) було перекачано близько 150 тонн палива, а відстань між літаками, що одночасно заправлялись становило менше трьох метрів.
У навчаннях взяли участь понад півсотні екіпажів, кожен з яких провів у небі не менш шести годин. Дозаправка відпрацьовувалася на швидкості близько 550 кілометрів на годину на висоті 5700 метрів. Були задіяні три авіабази в Челябінській області, Пермському і Красноярському краях, польоти виконувалися як вдень, так і вночі.
Дозаправка в повітрі є однією з найскладніших для льотчиків операцій. Паливо перекачували з танкерів Ил-78, спеціалізованого літака-заправника. Розроблений в 1983 році літак може одночасно здійснювати заправку відразу двох літаків і перекачувати в паливні баки машин, що заправляються до трьох тонн палива за хвилину. Поповнення запасів палива в польоті дозволяє як збільшити дальність вильотів, так і підняти масу бойового навантаження: літак бере більше боєприпасів за рахунок меншої маси палива, недолік якого компенсується заправником.

12.06.13. ПДВ Росії отримають десантований протиповітряний комплекс «Панцир»

Тульське конструкторське бюро приладобудування (КБП) веде роботу над новою десантованою системою ППО. Новий комплекс має бути готовий через кілька років, а його тактико-технічні характеристики дозволять замінити відразу і ручні зенітні комплекси “Игла”, і самохідні «Стрела-10».
За словами заступника директора КБП Юрія Савенкова, роботи над десантованою версією ракетно-гарматного комплексу ППО «Панцир-С1» розпочаті навесні 2013 року і повинні закінчитися через кілька років. В даний час конструктори і військові обирають між колісним і гусеничним шасі, тому опрацьовуються кілька попередніх варіантів комплексу. «Коли військові визначаться, робота прискориться», – заявив Савенков. Він також додав, що саме гусеничний варіант десантованої системи ППО розроблявся тульськими фахівцями в 1990-і роки на базі бойової машини десанту БМД-3.
Для того, щоб «Панцир» міг десантуватися його потрібно значно полегшити і зменшити. В даний час звичайний варіант цієї машини важить 30 тонн і має в довжину десять метрів, а встановлені зверху радар і прицільний комплекс унеможливлюють розміщення всередині літака. Десантована версія «Панцира» також буде, швидше за все, відрізнятися меншим числом пускових контейнерів.
Недесантований «Панцир» несе 12 керованих ракет 9М335, які можуть вразити ціль на висоті до восьми кілометрів і на відстані до 12 кілометрів від місця пуску. На менших дистанціях і висотах до трьох кілометрів крім ракет можуть використовуватися дві гармати 2А28М із загальним боєкомплектом 1400 пострілів (за іншим даними 1900), причому скорострільність становить п’ять тисяч пострілів на хвилину. Подібна комбінація дозволяє боротися як з цілями на малих висотах, так і з літаками на висоті близько п’яти-шести кілометрів. Польоти бойових літаків на такій висоті стали загальноприйнятою практикою через можливість ураження зенітними ракетами «Игла» і «Стрела-10», які вражають цілі на висотах у декілька кілометрів.

12.06.13. Австрія почала виведення своїх миротворців з Голанських висот

Австрія почала виведення своїх миротворців зі складу підрозділу ООН з Голанських висот вперше за 40 років після появи там лінії припинення вогню, що виникла за підсумками Шестиденної війни 1967-го року з Ізраїлем.
Австрійське міністерство оборони заявило, що причиною виведення військ стало поширення бойових дій в Сирії на територію Голанських висот.
Президент Філіппін Беніньо Акіно закликав посилити захист миротворців і розширити повноваження їх мандата для знаходження в регіоні. Акіно заявив, що йому необхідно отримати роз’яснення від ООН, після чого буде розглядатися питання про можливість виведення понад 300 філіппінських миротворців.
За повідомленнями, минулого тижня під час боїв між армією Сирії та повстанцями отримали поранення філіппінець і індієць.
Раніше з пропозицією направити російських миротворців на лінію припинення вогню між Ізраїлем і Сирією виступив Президент РФ Володимир Путін.

12.06.13. Міноборони Росії створить нову мережу загоризонтних радарів

Міністерство оборони Росії почало роботи зі створення мережі радарів, що дозволяють вести спостереження за повітряним простором в радіусі до трьох тисяч кілометрів. В основі нової системи будуть РЛС «Контейнер».
Мережа може бути розгорнута в короткі терміни і дозволить вести радіолокаційну розвідку повітряного простору навіть за межами державного кордону РФ. Конкретні терміни, число станцій, їх розташування та інші подробиці не повідомляються.
Загоризонтні РЛС (ЗГРЛС) «Контейнер» розроблені науково-виробничим комплексом «НДІ дальнього радіозв’язку». В основі принципу їх роботи лежить відображення радіохвиль певної (порядку десятка метрів) довжини від іоносфери, що дозволяє виявити ціль навіть у тому випадку, коли вона прихована за горизонтом. Перші подібні станції були побудовані незабаром після Другої світової війни, після чого технологія послідовно удосконалювалася; ЗГРЛС «Контейнер», за деякими даними, проходить випробування з 2002 року поблизу міста Городець. Система ЗГРЛС «Контейнер» відрізняється від іншої мережі загоризонтних радарів «Воронеж», що використовуються для спостереження за об’єктами в космічному просторі і виявлення пусків міжконтинентальних балістичних ракет. Основним завданням «Контейнерів» стане виявлення малих крилатих ракет або безпілотних літальних апаратів.

12.06.13. Російська авіабаза на території Белорусі прикриє північно-західний напрямок.

Другий візит Сергія Шойгу до Мінська в ранзі міністра оборони Російської Федерації, мабуть, остаточно розвіяв всі сумніви з приводу створення російської авіаційної бази на території Белорусі.
За підсумками 64-го засідання Ради міністрів оборони держав-учасниць СНД глава військового відомства Росії чітко дав зрозуміти, що в даному питанні з белоруською стороною немає ніяких розбіжностей і все буде здійснюватися у відповідності з раніше прийнятими домовленостями президентів двох країн.
У відсутність на цей раз яких інтерпретацій і коментарів белоруського керівництва, російські офіційні особи конкретизують деталі поетапного втілення цього проекту в життя: спочатку в Белорусі з’явиться авіаційна комендатура, потім до кінця 2013 року заступить на чергування перша ланка бойових винищувачів Росії, а в 2015 році на белоруській землі розміститься повноцінна авіаційна військова частина з російськими екіпажами та командуванням. Крім того, в майбутньому році для захисту повітряного простору Москва обіцяє поставити до вже наявних ще чотири дивізіони ЗРК С-300П.
Можливості Белорусі як приймаючої сторони були підтверджені російським послом Олександром Суриковим: «Аеродромів в Белорусі вистачає ще з часів Білоруського військового округу», і в цьому міг особисто переконатися головнокомандувач Військово-повітряними силами Росії генерал-лейтенант Віктор Бондарєв, який прибув 6 червня рекогносцирувати потенційні місця для розміщення авіабази.
Аеродромів, дійсно, вистачає, і в західних, і східних областях Белорусі, і вільних для постійної прописки бойових літаків в тому числі. Як стало відомо, саме про відокремлене розміщення російських винищувачів і йшла мова в ході рекогносцировки белоруських військових аеродромів головнокомандувачем ВПС Росії. Тому заява С. Шойгу про створення спільної авіабази, можна розцінювати як його перший спритний піар-хід, щоб не розбурхувати громадськість з приводу можливої «здачі» Белоруссю своєї незалежності.
Білоруську сторону зараз хвилюють більш насущні питання, насамперед, підвищення можливостей по здійсненню бойового чергування з ППО. В умовах старіння парку бойових літаків ВПС і військ ППО Белорусі, в тому числі виведення з їх складу винищувачів Су-27, виконання даного завдання стає більш ніж актуальним.
За підсумками роботи на белоруських аеродромах головнокомандувача ВПС Росії напрошується наступний висновок: поки белоруська сторона буде опрацьовувати всі можливі варіанти з оснащення власних Збройних Сил сучасними бойовими літаками, майбутня російська авіаційна військова частина на території Белорусі повинна взяти на себе прикриття одного (а то й двох) напрямів. У світлі відверто сміливих останнім часом, в тому числі і з розвідувальними цілями поблизу белоруського кордону, польотів авіації НАТО, що несуть бойове чергування з охорони повітряного простору країн Балтії з литовського аеродрому Зокняй, таким напрямом може стати північно-західне. У разі ж форсування Польщею подій з розширення військової присутності США на польській території російські інтереси можуть бути розширені ще далі.

13.06.13. Казахстан має намір придбати два літака А-400М і два додаткових C-295

У ході офіційного візиту до Казахстану міністра оборони Іспанії Педро Моренеса казахстанська сторона висловила намір придбати два додаткових літаки ВТА C-295 виробництва компанії «Ербас мілітері».
У березні 2012 року «Ербас мілітері» уклала з державною компанією «Казспецекспорт», що належить МО Казахстану контракт на постачання двох C-295, а також пов’язаних послуг, запасних частин і устаткування. Одночасно був підписаний меморандум про взаєморозуміння з питання закупівлі 6 додаткових C-295, контракти на постачання яких повинні бути підписані протягом найближчих років.
Як повідомляє EFE, міністр оборони Казахстану Адільбек Джаксибеков також висловив зацікавленість у купівлі двох літаків A-400M.
У січні поточного року парк авіаційної техніки казахстанської армії поповнився першими двома військово-транспортними літаками С-295М виробництва компанії «Ербас мілітері». АТ «Національна компанія «Казахстан інжиніринг» планує організувати сервісне обслуговування літаків С-295 і А-400М на базі авіаційного технічного центру, що створюється в Астані.
У ході проведеного 10-11 червня візиту міністри оборони Іспанії та Казахстану підписали меморандум про військову і військово-технічне співробітництво, закупівлі продукції оборонного призначення, військовій освіті, НДДКР та логістичної підтримки.
Міністри досягли домовленості про участь іспанських підприємств у виставці озброєнь KADEX, яка пройде в Астані в 2014 році.
За заявою П.Моренеса, представники Збройних сил Казахстану зможуть пройти підготовку у Вищому центрі досліджень національної оборони CESEDEN (Centro Superior de Estudios de la Defensa Nacional). Іспанія планує направити своїх спостерігачів для участі у миротворчих навчаннях «Степовий орел», які проходитимуть в Казахстані у серпні цього року.
Як повідомила прессслужба МО РК, в рамках візиту П.Моренес відвідав національну компанію «Казахстан інжиніринг», де йому була надана інформації про структуру, цілі, завдання і реалізованих проектах, а також створене спільно з іспанською компанією «Індра сістемас» СП «Індра Казахстан інжиніринг», орієнтоване на виробництво, кінцеву збірку, ремонт і обслуговування радіолокаційних станцій, систем радіоелектронної боротьби, радіоелектронної розвідки та іншого радіоелектронного обладнання.
Міністр оборони Іспанії відвідав також десантно-штурмову бригаду ЗС Казахстану та ознайомився з зразками ОВТ, що є на її озброєнні.

14.06.13 США вирішили втрутитися у війну в Сирії

Президент США Барак Обама прийняв рішення про військову підтримку сирійської опозиції. Про це заявив журналістам заступник радника президента США з національної безпеки Бен Родс, не уточнивши деталі цієї підтримки. “Президент ухвалив рішення про надання більшої допомоги опозиції. Це включатиме надання прямої підтримки вищому військовому командуванню (опозиції). Це включає військову підтримку. Я не можу повідомити вам всі типи цієї підтримки з різних причин, але це буде відрізнятися в обсягах та масштабах”.
Раніше Бен Рідс заявив, що уряд Сирії вбив до 150 осіб, використовуючи хімічну зброю проти опозиції. “Після ретельного розгляду, наше розвідувальне співтовариство оцінює, що режим Асада використовував хімічну зброю, застосовуючи нервово-паралітичний газ зарин, у малих масштабах і в безлічі випадків у минулому році проти опозиції. Наше розвідувальне управління має високий ступінь впевненості в цій оцінці, враховуючи наявність численних і незалежних джерел інформації.
ЦРУ оцінює, що від 100 до 150 осіб загинули від зафіксованих в Сирії донині атак за допомогою хімічної зброї, але дані про потерпілих можуть бути неповними “, – заявив радник президента США з національної безпеки.

15.06. 13. США забезпечать сирійських повстанців стрілецькою і протитанковою зброєю

Адміністрація президента США Барака Обами ухвалила рішення про відправку сирійським повстанцям стрілецької зброї, протитанкових комплексів, а також боєприпасів до них.
В даний момент навіть не обговорюється можливість озброєння противників Башара Асада переносними зенітно-ракетними комплексами, в яких вони потребують найсильніше.
Майже одночасно з цим Білий дім звинуватив сирійську владу у кількох випадках застосування хімічної зброї проти мирного населення і повстанців. Раніше Обама говорив, що використання ЗМУ стане «червоною рискою», перетин якої буде означати початок американського втручання в конфлікт.
Зовнішньополітичні та оборонні радники Обами ще у 2012 році говорили йому, що всебічна допомога сирійським повстанцям може швидко завершити конфлікт, проте президент США тоді віддав перевагу ні в що не втручатися.
У результаті цього бездіяльності, а також втручання «Хізбалли» і Ірану, бої в Сирії посилилися, повстанці почали втрачати позиції, а офіційний Дамаск встановлювати контроль над раніше повстанськими районами. Тільки в цій ситуації Вашингтон і його європейські союзники терміново відмовилися від стратегії повного невтручання, вирішивши поставляти зброю повстанцям.
Багато радників Обами (особливо у Державному департаменті) зараз підштовхують президента до більш рішучих кроків щодо режиму Башара Асада. Йдеться, зокрема, йде про бомбардування сирійських злітно-посадкових смуг, здатних придушити активність авіації. Проте в Білому домі поки утримуються від слідування цим рекомендаціям, заявляючи, що поки подібні варіанти навіть не розглядаються.
Сирійська громадянська війна триває більше двох років. За цей час жертвами збройного протистояння стали понад 90 тисяч осіб. Спроби світової спільноти завершити конфлікт миром ніяких результатів не дають.

Світ