Навчання збройних сил Польщі «Анаконда-2012»

Навчання збройних сил Польщі «Анаконда-2012»

Сусіди

  

Основним завданням оборонної політики Республіки Польща (РП) є збереження незалежності країни та забезпечення інтересів національної безпеки, в тому числі і в енергетичній сфері. На думку військово-політичного керівництва країни, у випадку агресії і ведення бойових дій на території РП першочерговими завданнями збройних сил стають: проведення операцій початкового періоду війни з метою сковування дій наступаючого супротивника, перехід до рішучих дій і остаточний розгром сил агресора.

    З урахуванням цього основними напрямками оперативної та бойової підготовки ЗС Польщі, яка проводилось  за національним планам в 2012 році, стало підвищення бойових можливостей військ з відбиття агресії і захисту територіального суверенітету країни, в тому числі і у складі багатонаціональних сил (БНС ).
    Терміни, мета, склад учасників навчання, управління і зв’язок.
    У період з 17 по 27 вересня 2012 року на території північно-західній частині країни (полігони Дравсько-Поморське, Устка, Ожіш), прилеглій акваторії Балтійського моря, а також у повітряному просторі над ними було проведено оперативно-стратегічне навчання національних збройних сил із залученням формувань міністерства внутрішніх справ і органів державного управління під умовним найменуванням «Анаконда-2012».
    Мета цього заходу полягала у відпрацюванні питань організації та проведення операції з відбиття агресії і розгрому угруповання військ (сил) противника, що вторглася на приморському напрямку, а також в оцінці готовності органів управління, з’єднань і частин ЗС РП до вирішення завдань у складі угрупування ОЗС НАТО.
    Дане навчання планове; попередні маневри серії «Анаконда» проводилися на території Польщі в 2006, 2008 і 2010 роках.
    У навчанні брали участь: оперативні групи (ОГ) штабів видів збройних сил (СВ, ПС, ВМС), військ спеціального призначення і оперативного командування ЗС Польщі; штаб 2-го механізованого корпусу; центри повітряних і морських операцій; з’єднання і частини сухопутних військ, повітряних і військово-морських сил; підрозділи МВС. Всього до маневрів залучалися понад 10 тис. військовослужбовців, в них було задіяно понад 1500 одиниць воєнної і спеціальної техніки (у тому числі близько 200 танків і БТР), 30 літаків, 15 бойових кораблів і катерів, а також 500 осіб з органів місцевого самоврядування та підрозділів цивільної оборони. Крім того, у відпрацюванні  поставлених завдань брали участь: ОГ штабу і підрозділи німецько-датсько-польського (НДП) АК БР ОЗС НАТО, а також підрозділи бригади тилового забезпечення НДП АК БР (Старгард-Щецинський); ОГ штабу та підрозділи 2-ї механізованої бригади (Петавава, провінція Онтаріо) СВ Канади; ОГ штабу командування СВ США в Європейській зоні і 18-ї бригади військової поліції СВ США (Мангейм, ФРН) чисельністю до 70 осіб; ОГ ЗС Данії, Естонії, Литви, Німеччини, Словаччини та Словенії.
    Загальне керівництво маневрами було покладено на генеральний штаб ЗС Польщі, безпосередньо – на оперативне командування (м. Варшава), яке здійснював глава оперативного командування СВ Польщі генерал-полковник Е. Грушка. Управління сухопутними військами здійснювалося через штаб 2-го механізованого корпусу (м. Краків), а силами і засобами ПС і ВМС – через центри повітряних і морських операцій.
    Поставлені завдання відпрацьовувалися в місцях постійної дислокації з’єднань і частин, на території полігону Дравсько-Поморське, центрального полігоні  ПС (Устка, Західно-Поморське воєводство), навчального центру ВМС (Устка), а також навчальних районів ВМС в акваторії Гданської затоки, Поморської бухти, південно-східній і південно-західної частин Балтійського моря та в повітряному просторі над ними.
    У ході навчання здійснювалося активне залучення постійно функціонуючих  радіомереж оперативного управління та оповіщення видів ЗС, а також розгорнутих додаткових радіомереж управління і взаємодії, елементів АСУ видів і родів збройних сил в КХ-діапазоні.
Зокрема, за 10 діб до початку навчання були розгорнуті радіомережі взаємодії ОГ штабів СВ, ПС і ВМС Польщі, додатково – мережа управління тактичної авіацією (ТА) ПС РП, проведені позапланові тренування по управлінню силами і засобами в радіомережах оперативного управління СВ, командувань ПС і ППО, а також ВМС країни.
    Для виконання поставлених в ході навчання задач оперативне командування задіяло елементи автоматизованої системи стратегічного управління «Колорадо», системи управління та зв’язку СВ «Шафран», ПС і ППО «Дунай», ВМС «Леба», поєднання  яких здійснювалося через центри телеінформаційної підтримки видів ЗС. Це дозволило органу управління отримувати інформацію про хід операції в реальному масштабі часу і своєчасно приймати рішення, що сприяло успішному виконанню поставлених завдань.
    У ході навчання відпрацьовувались питання  організації управління всіма підпорядкованими підрозділами, а також проводилася перевірка сумісності АСУ різних видів військ, командних пунктів та органів управління ряду силових відомств.
    Особливістю організації зв’язку було  задіяння перспективних зразків озброєння, зокрема нових командно-штабних машин на базі ББМ «Росомаха».
    При організації повітряної розвідки і РЕБ вперше активно задіяні безпілотні літальні апарати.
    Задум навчання.
    В основу вихідної військово-політичної обстановки був покладений  варіант виникнення і розвитку збройного конфлікту між коаліцією держав «Евроленд» і країною з авторитарною формою правління «Монд», що є основним транзитером нафти і газу в держави Заходу.
    В умовах фінансово-економічної кризи в рамках «Евроленд» економіка умовної  держави «Вісландія» (Польща) залежить від поставок енергоресурсів з умовної  держави «Барія» (країна – експортер енергоносіїв) через територію союзної «Барії» умовної держави «Монд» (країна – транзитер енергоносіїв). Після приходу до влади тоталітарних режимів у державах «Барії» і «Монд» їх уряди чинять економічний тиск на керівництво «Вісландіі» шляхом обмеження поставок енергоресурсів.
    Особливу напруженість придбали відносини з державою «Монд». Головною причиною ескалації конфлікту стала боротьба за контроль над родовищами вуглеводневої сировини на континентальному  шельфі біля «вісландського» узбережжя. В інтересах задоволення зростаючого попиту на енергоносії «Вісландія» приступила до активної розробки даних родовищ. У свою чергу, держава «Монд» після невдалих спроб забезпечити політико-дипломатичними засобами безперешкодний доступ до розвіданих запасів сировини заявило про намір силовим способом вирішити поставлене завдання. На підтвердження серйозності своїх планів його керівництво при активній підтримці союзної держави «Барії» приступило до практичної підготовки ЗС до розв’язання військових дій в цілях захоплення «спірних територій».
    У сформованій ситуації «Вісландія», провівши консультації з союзниками по «Евроленду» і заручившись їх політичної підтримкою, прийняла рішення розгорнути на приморському напрямку угруповання військ в інтересах забезпечення суверенітету і територіальної цілісності держави.
    Згідно зі сценарієм навчання в північно-західній частині «Вісландіі» була сформована міжвидове  угруповання військ (сил), основними завданнями якого були відбиття «агресії супротивника» і його розгром спільно з військами посилення «Евроленду».
    Фактично задум проведення даного навчання передбачає силове вирішення проблеми забезпечення енергетичної безпеки Польщі.
    Хід навчання.
    Маневри «Анаконда-2012» проводилися в три фази:
    – безпосередня підготовка (середина серпня – перша половина вересня);
    – активна фаза (в період з 17 по 27 вересня);
    – заключна фаза (з 28 вересня).
    В ході фази безпосередньої підготовки було здійснено перекидання сил і засобів в райони оперативного призначення з відпрацюванням таких питань:
    – постановка завдань;
    – організація управління та зв’язку;
    – уточнення планів і районів виконання тактичних завдань;
    – бойове злагодження у складі з’єднань і частин;
    – організація взаємодії сухопутнього, повітряного та морського компонентів;
    – організація взаємодії і злагодження спільних дій ЗС і цивільних органів управління.
    Одним з основних питань, що відпрацьовувались на даному етапі, була організація перекидань сил посилення в район конфлікту.
    Активна фаза навчання проводилася в три етапи.
    Перший – командно-штабний – проводився в період з 17 по 20 вересня 2012 року. В ході його з оперативним складом штабів видів ЗС, з’єднань і частин відпрацьовувались  наступні питання:
    – безперервна оцінка обстановки в районі кризи;
    – деталізація планів оперативного розгортання  і застосування частин у ході оборонної операції;
    – уточнення бойового складу сил і засобів в секторах відповідальності;
    – організація всіх видів бойового і тилового забезпечення.
    Протягом даного етапу проходили ознайомчі заняття, на яких розглядалися плани операції, хронологія проведення навчання, організація тилового забезпечення, інструктажі щодо заходів безпеки, а також організація протипожежної захисту. Заняття закінчилися тренуванням з перевірки бойової готовності особового складу управління навчаннями. Одночасно з навчанням управління на полігонах Дравсько-Поморське і Устка проводилася підготовка військ, що беруть участь в даному заході.
    Другий етап (основний) пройшов в період з 20 по 27 вересня 2012 року. Він передбачав організацію і ведення стримуючих, оборонних і контр наступальних бойових дій з комплексним застосуванням видів збройних сил, що входять до складу БНС НАТО. Крім того, з метою відбиття агресії ймовірного супротивника і вирішення конфлікту сценарієм передбачалося ведення бойових дій за завоювання  панування на морі і переваги в повітрі, а також проведення повітряно-наземної оборонної, морської та повітряної десантних операцій .
    На даному етапі відпрацьовувались наступні питання:
    – застосування СВ в ході стримуючих, оборонних і контрнаступальних бойових дій;
    – ведення РХБ-розвідки на предмет застосування отруйних  речовин, здійснення  заходів з дегазації та дезактивації місцевості та об’єктів воєнної  і цивільної  інфраструктури;
    – організація протиповітряної оборони з проведенням практичних стрільб;
    – комплексне використання всіх видів і систем управління авіацією, вдосконалення професійних навичок екіпажів тактичної авіації, безпосередня авіаційна підтримка СВ і ВМС при веденні спільних  бойових дій;
    – використання безпілотних літальних апаратів в ході організації ведення повітряної розвідки і РЕБ (на відміну від попередніх навчань цієї серії в ході маневрів «Анаконда-2012» підрозділи СВ
Польщі активно застосовували БЛА «Аеростар», «Скан Ігл» та «Орбитер», придбані міністерством оборони країни в 2010 році;
    – проведення мінно-тральної операції;
    – проведення амфібійно-десантної операції;
    – дії військової жандармеріі і поліції по ліквідації диверсійно-розвідувальних груп і десантів противника, звільнення  заручників;
    – проведення десантної операції;
    – проведення антитерористичної операції;
    – перевірка бойової готовності пошуково-рятувальних сил і засобів;
    – проведення пошуково-рятувальної операції;
    – ведення бойових дій за завоювання панування на морі і переваги в повітрі;
    – боротьба з малорозмірними морськими цілями;
    – захист прибережних комунікацій;
    – проведення заходів з вдосконалення системи управління військами.
    На заключному етапі (24-27 вересня 2012 року) були підведені підсумки навчання.
    В ході третьої (заключної) фази (28 вересня 2012 року) відбулася урочиста церемонія завершення навчання, після чого його учасники провели заходи щодо згортання таборів базування, навантаженню на транспортні засоби та перекидання в ППД.
    Слід зазначити, що на єдиному оперативному тлі з даними заходом навчально-бойової діяльності проводились: на території Латвії – КШН органів управління ОЗС НАТО «Стедфаст піннекл-2012» та «Стедфаст пірамід-2012»; в Європей ському континентальному районі – навчання ОЗС НАТО і країн – учасниць програм «Партнерство заради миру» «Комбайн Індевор-2012»; на території ФРН – КШН німецько-голландського АК БР «Перегрін Сворд-2012».
    Особливості проведення навчання «Анаконда-2012».
    Його сценарій передбачав можливість вирішення військовим шляхом проблеми забезпечення енергетичної безпеки Польщі, як однієї з країн НАТО. Проблема енергетичної безпеки країн альянсу відображена в новій Стратегічній концепції Північноатлантичного союзу.
    Значно зросло число учасників навчання – воно перевищило 10 тис. чоловік (в 2010 році до подібних маневрів залучалось до 7 тис.). З 2012 року воно включене в перелік заходів навчально-бойової діяльності ОЗС НАТО, що підтверджується задіянням у ньому частин і підрозділів країн альянсу.
    Вперше до навчання «Анаконда-2012» залучалась оперативна група штабу німецько-датсько-польського АК БР з розгортанням пункту управління корпусу в районі н. п. Валч (Польща) і передового ПУ на полігоні Дравсько-Поморське. За сценарієм дана ОГ здійснювала керівництво багатонаціональними об’єднаними силами НАТО (до трьох дивізій) при проведенні оборонної операції.
    ОГ штабу 2-го механізованого корпусу СВ Польщі активно взаємодіяла з оперативною групою німецько-датсько-польського АК БР в ході відпрацювання завдань навчання, що наочно демонструє прагнення військового керівництва РП до нарощування  рівня боєготовності органів управління, з’єднань і частин корпусу для ефективного застосування в операціях з врегулювання кризових ситуацій у складі БНС.
    В ході маневрів була перевірена ефективність роботи пункту управління автоматизованої системи управління бойовими діями батареї ЗРК «Петріот» сухопутних військ США в Європі, а також проведені бойові стрільби 3 зрбр ПС Польщі.
    В рамках навчання «Анаконда-2012» командування сухопутних військ країни завершило підготовку за національним планом з’єднань і частин, що виділяються в склад «Веймарської» БТГ ЄС, основу якої складуть частини і підрозділи СВ РП , зокрема сили і засоби 17-ї мбр, 25-ї окремої пдбр, бригади АА, 9-го окремого розвідуваньного полку, 5-го оісп, 5-го окремого полку РХБЗ, центральних груп військово-цивільного співробітництва, психологічних операцій і мобільних АСУ.
Вперше до навчання залучалися підрозділи 18-ї бригади військової поліції СВ США в Європейській зоні (Мангейм, ФРН), що свідчить про зміщення спрямованості в бік проведення миротворчих операцій з більш активною участю підрозділів військової поліції і цивільних структур.
    В ході маневрів активно задіювались модернізовані і нові зразки ОВТ, які надійшли на озброєння польських ЗС в 2010-2012 роках. Зокрема, БЛА «Аеростар» і «Орбитер», модернізоровані літаки МиГ-29, КШМ на базі ББМ «Росомаха», а також новітні зразки засобів зв’язку та ведення розвідки.
    Загалом  навчання «Анаконда-2012» стало найбільшим за останні два роки заходом оперативної та бойової підготовки збройних сил Польщі. У ньому взяли участь формування всіх видів і родів військ (сил), а також частини і підрозділи ЗС США та Канади. При цьому характер і зміст відпрацьованих завдань свідчить про збереження у військовому будівництві РП установок на підготовку національних збройних сил до ведення в регіоні військових дій оборонного і наступального характеру, в тому числі в рамках Північноатлантичного союзу.

С. Сидоров

Сусіди