fbpx
Іран за крок до створення ядерної бомби – The New York Times

Іран за крок до створення ядерної бомби – The New York Times

Азія Близький Схід Іран Світ Ядерна зброя

Приблизно за місяць Іран отримає достатньо матеріалів, щоб виробити свою власну ядерну зброю.

Про це пише The New York Times.

Тим самим Тегеран подолає «червону лінію» встановлену для нього Сполученими Штатами та їх союзниками і створить засади для покращення для себе умов для потенціального відновлення ядерної угоди 2015 року,

Експерти, що вивчають нові дані, які містяться у останніх звітах Міжнародного агентства з атомної енергії та групи атомної інспекції Організації Об’єднаних Націй, стверджують, що, збагативши ядерне паливо в останні місяці майже до рівня створення бомби, Іран отримав можливість виробляти паливо, необхідне для однієї ядерної боєголовки протягом місяця або близько до того.

Федеральні чиновники, які бачили секретні оцінки, не мають можливості обговорювати офіційні оцінки, але в ході бесіди зізнаються, що вони вважали, що Ірану знадобиться лише кілька місяців. І дійсно після створення ядерної боєголовки встановлення її на ракетний носій може потребувати трохи більше часу. Однак іранці займалися цим питанням останні 20 років.

У звіті, опублікованому у понеділок Інститутом науки та міжнародної безпеки, приватною групою, яка спеціалізується на аналізі висновків агентства Організації Об’єднаних Націй, робиться висновок, що гонка за збагачення урану чистотою 60 % – трохи нижче рівня бомби – мала дозволило Ірану виготовити паливо для однієї бомби “всього за один місяць”. Друга бомба, може бути вироблена менш ніж за три місяці, а третя – менш ніж за п’ять.

Але провідний автор звіту Девід Олбрайт попереджав у п’ятницю, що дії Ірану сигналізують про спроби нового уряду президента Ебрагіма Раїсі шукати нові умови, більш вигідні для Ірану, під час переговорів щодо відновлення угоди 2015 року, яку Трамп свого часу відхилив.

Офіційних переговорів не було з червня. Але після обрання нового консервативного президента Ірану – Раїсі, американські чиновники очікують, що він спробує розпочати переговори заново, вимагаючи значно більших більшого зменшення санкцій щодо Ірану. “Ми повинні бути обережними”, – сказав голова інституту пан Олбрайт в п’ятницю на прес -конференції, “щоб не дозволити їм налякати нас”.

Представники адміністрації Байдена не коментували звіти атомного агентства. Однак, у п’ятницю на запитання про Іран, під час поїздки до Німеччини, держсекретар Антоні Дж. Блінкен визнав, що прогрес Ірану був настільки швидким, що відновлення старої угоди незабаром може не мати сенсу.

“Я не збираюся називати цю дату, – сказав він журналістам, – але ми наближаємося до того, що суворе повернення до виконання” старої угоди “не відтворює переваг, досягнутих цією угодою”.

Блінкен сказав, що «з плином часу і в міру того, як Іран продовжує досягати прогресів у своїй ядерній програмі, включаючи роботу більш складних центрифуг, збагачення більшого матеріалу, є момент, коли було б дуже важко повернути всі переваги обмежень, з якими Іран погодився шість років тому». “Ми ще не на цьому етапі, але він наближається”, – додав він.

Наступні кілька тижнів вважаються критичними. Відкриття Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй традиційно є моментом закулісної дипломатії, особливо щодо Ірану, і де офіційні особи нового уряду Ірану, включаючи нового міністра закордонних справ Хусейна Аміра Абдоллахана, мають дебютувати. Вважається, що 56-річний іранський міністр виявить готовність поновити угоду, але на значно кращих для Ірану умовах.

До цього Іран ігнорував умови угоди і з квітня почав збагачувати свої запаси урану до 60 відсотків після того, як його головна ядерна база була атакована (майже напевно Ізраїлем). Ця атака, як вважається знищила деяку кількість центрифуг для збагачення урану. Інша атака через кілька місяців винищила частину самого заводу.

Не зважаючи на це Ірану вдалося збагатити необхідну кількість урану до 60%, за рахунок, встановлення за період літа нових центрифуг. Тобто Ізраїлю вдалося лише незначне уповільнити цей процес.

А з огляду на фізику збагачення ядер, з низько збагаченого урану збагатити до чистоти 60 % потрібно набагато більше часу, ніж для того, щоб зробити останній стрибок до рівня у 90 %, який зазвичай використовується в ядерній зброї. Це робить рівень у 60 % особливо загрозливим.

Станом на зараз, уряд держави Ізраїль з занепокоєнням звертається до провідних країн світу на всіх дипломатичних рівнях з закликом негайно відреагувати на потенційну ядерну загрозу з боку Ірану. В той же час, Ізраїль залишає за собою право самостійно реагувати на цей виклик, в любий прийнятний для нього спосіб, включаючи військовий, для забезпечення свого захисту.


Сподобався матеріал? Підтримай незалежний проект - одна кава - 30 гривень - дозволять нам працювати для Вас!


➡ Приват 4149 6293 1808 2567

➡ Моно: 4441 1144 4179 6255


Побачили неточність чи маєте чим доповнити матеріал? Напишіть нам: info@mil.in.ua

Підписуйтесь на наші соцмережі:
Facebook
Twitter
YouTube


Азія Близький Схід Іран Світ Ядерна зброя