fbpx
Керченська криза: Україна готує позов до Арбітражного трибуналу

Керченська криза: Україна готує позов до Арбітражного трибуналу

Керченська криза МЗС Російська агресія Росія Суд Україна

24 травня 2020 спливає термін, коли Україна має подати матеріали до Міжнародного трибуналу з морського права та висунути вимоги проти Росії у справі про незаконне захоплення українських моряків та суден.

Про це повідомляє видання InformNapalm.

Міністр Кулеба наголосив, що захист прав та інтересів України та її громадян є головною метою роботи МЗС України, а встановлення справедливості та притягнення винних до відповідальності – пріоритетом.

Нагадаємо, 25 листопада 2018 року Збройні сили РФ та кораблі Берегової охорони Прикордонної служби ФСБ РФ атакували (відкривши вогонь і протаранивши), згодом блокували та в результаті захопили українські артилерійські катери «Бердянськ», «Нікополь» і буксир «Яни Капу» Військово-морських сил України, які намагалися пройти з Одеси до Маріуполя через Керченську протоку.

На борту перебувало 24 українських військовослужбовці. Зіткнення сталося в нейтральних водах, що дало всі підстави вважати захоплених моряків військовополоненими.

Влада України стверджувала, що повідомлення про проходження через протоку було подано заздалегідь і що українці повідомляли відповідні російські органи, але не отримували відповіді.

Також Україна посилається на передбачену свободу судноплавства для українських суден в протоці, визначену Договором між Україною і Російською Федерацією про співпрацю у використанні Азовського моря і Керченської протоки 2003 року і не визнає приналежність Росії територіальних вод біля узбережжя Криму.

За оцінками міжнародних експертів, Україна має необмежене право на транзит через Керченську протоку.

Розвиток інциденту у 2019 році

15 березня 2019 року країни Заходу ввели санкції щодо учасників затримання українських кораблів.

1 квітня 2019 року Україна повідомила РФ, що починає процес в Міжнародному трибуналі ООН з морського права в Гамбурзі. Відповідно до Конвенції ООН з морського права (UNCLOS), військово-морські судна і персонал на борту володіють абсолютним імунітетом. Це означає, що іноземні держави не можуть їх заарештовувати, затримувати та судити.

16 квітня 2019 року Україна звернулася до Міжнародного трибуналу ООН з морського права (ITLOS), зажадавши негайного звільнення затриманих кораблів разом з екіпажами. Росія відмовилася брати участь у засіданнях трибуналу.

25 травня 2019 року Міжнародний трибунал з морського права зобов’язав Росію негайно звільнити два українських військових катера, допоміжне судно і 24 українських моряки, затриманих поблизу Керченської протоки в листопаді 2018 року, та дозволити їм повернутися на вільну територію України.

МЗС Росії заявило, що трибунал не має юрисдикції в суперечці з Україною.

09 липня стало відомо, що слідче управління ФСБ висунуло звинувачення в остаточній редакції 24 морякам, яких в кінці листопада затримали під час захоплення українських кораблів у Керченській протоці. Всього у справі 20 томів матеріалів, час на їх вивчення захисники оцінили в три місяці – слідство почало знайомити з ним обвинувачуваних та їхніх адвокатів через тиждень, після продовження судом арешту всім морякам.

7 вересня 2019 року між Україною і Росією відбувся обмін утримуваними громадянами у форматі 35 на 35. Серед тих, кого повернули Україні були також 24 моряки. 17 листопада РФ передала Україні утримувані українські кораблі. Повернула пошкодженими і повністю розграбованими.

Ситуація у 2020 році

Тільки наприкінці січня 2020 стало відомо, що слідчі ФСБ припинили слідство у кримінальній справі українських моряків, затриманих у Керченській протоці.

24 травня 2020 спливає термін, в який Україна повинна подати до Міжнародного трибуналу з морського права в Гамбурзі основний Меморандум, виклавши правову позицію і вимоги.

«У Міністерстві змінився Міністр і значною мірою – юридична команда, але наша мета залишається незмінною – притягнути Росію до міжнародної юридичної відповідальності за всі порушення міжнародного права, вчинені нею в ході агресії проти України. Ми тісно працюватимемо з юридичними радниками, і наша спільна перемога буде також перемогою міжнародного права загалом», – зазначив глава МЗС Кулеба.

Юридичні радники та команда Міністерства детально обговорили стан усіх спорів між Україною та Російською Федерацією та визначили стратегію і тактику подальшої роботи.

Особливу увагу учасники приділили справі щодо затримання у листопаді 2018 року українських військово-морських суден і 24 членів їхніх екіпажів та меморандуму, який Україна має подати на розгляд Арбітражного трибуналу вже до кінця наступного тижня.

Боротьба України на юридичному фронті триває, а справи, які веде МЗС України переходять у вирішальну стадію. Юридичні радники України та команда Міністерства закордонних справ докладуть усіх зусиль для їхнього успішного завершення та реалізації інших елементів стратегії юридичного захисту.


Сподобався матеріал? Підтримай незалежний проект - одна кава - 30 гривень - дозволять нам працювати для Вас!


➡ Приват 5168 7422 0031 9014

➡ Моно: 4441 1144 4179 6255

Керченська криза МЗС Російська агресія Росія Суд Україна