fbpx
Командування ВМС хочуть замінити на скандальних офіцерів

Командування ВМС хочуть замінити на скандальних офіцерів

ВМС України ЗСУ Корупція Руслан Хомчак Україна

Головнокомандувач Збройних сил України Руслан Хомчак проводить перестановки в командуванні Військово-морських сил.

Про це повідомляє видання «Бабель».

Передбачається, що чинний командувач ВМС адмірал Ігор Воронченко перейде на службу в Міністерство оборони. Його місце займе контрадмірал Олексій Неїжпапа, а його заступником стане капітан 1 рангу Шаген Шайволодян — начальник 198-го навчального центру ВМС в Миколаєві.

Видання «Бабель» уточнює, що матеріал заснований на розмові з трьома джерелами на умовах анонімності — в командуванні ВМС, у Міністерстві оборони та в навчальному центрі в Миколаєві.

Ігор Воронченко інформацію не спростував, він зараз у відпустці. Олексій Неїжпапа своє призначення коментувати відмовився. «Бабель» готовий публікувати коментарі всіх сторін, які згадані в цьому матеріалі.

За інформацією видання «Бабель», Руслан Хомчак підписав наказ про призначення Олексія Неїжпапи командувачем ВМС у середу, 20 травня. Тепер його має підписати президент Володимир Зеленський.

Хто такий Олексій Неїжпапа?

Контрадміралу Олексію Неїжпапі 44 роки. У 1997 році він закінчив Севастопольський військово-морський інститут (зараз — Академія ВМС ім. Нахімова), служив заступником командира військово-морської бази «Південь» і очолював 1-шу бригаду надводних кораблів — кораблі цієї бригади часто брали участь у міжнародних навчаннях, а її командири обіймали високі посади у ВМС, Генеральному штабі та Міністерстві оборони.

Олексій Неїжпапа. Фото з відкритих джерел

Олексій Неїжпапа став заступником командувача ВМС Воронченка у 2015 році та брав участь в антитерористичній операції на Донбасі. «Бабель» писав про нього в квітні 2019 року, під час президентської виборчої кампанії — Неїжпапа агітував за Петра Порошенка в одній з частин Миколаївського гарнізону ВМС.

Свою карʼєру Олексій Неїжпапа починав з того, що командував зенітно-ракетною батареєю на фрегаті «Севастополь» під керівництвом Сергія Нікітіна.

Надія Нікітіна, вдова Сергія Нікітіна, в одному з телевізійних інтервʼю згадувала Олексія Неїжпапу як «кращого учня» свого чоловіка. Донька Надії Нікітіної — викладачка Олександра Нікітіна, друга дружина бізнесмена Павла Фукса.

Хто такий Шаген Шайволодян?

Капітан першого рангу Шаген Шайволодян — начальник 198-го навчального центру ВМС у Миколаєві.

Шаген Шайволодян. Фото: Преступности.нет

Викладачами центру стали офіцери та старшини, які служили в навчальному центрі в Севастополі. У 2017 році тут почали готувати моряків за стандартами НАТО.

У навчальному центрі обладнали навігаційні класи, тренажер з боротьби за живучість та інтерактивний тир.

При цьому центр фігурує у кількох кримінальних справах, повʼязаних з корупцією, а його учнів (і строковиків, і контрактників) змушують ремонтувати територію, працювати на кухні, прибирати стихійне сміттєзвалище за межами військової частини та переказувати гроші на ремонт у загальну касу.

Військові України на роботах з прибирання сміттєзвалищ

Були випадки, коли за наказом командира Шайволодяна Шагена Рафиковича, було зірвано проведення планових занять, а курсанти замість підготовки пішли замітати територію.

Перелік та хронологія справ проти навчального центру from BabelNews

«Бабель» на умовах анонімності поговорив з одним з джерелом в міністерстві оборони, знайомим із ситуацією. За його словами, зараз проходять слухання в суді у справі про корупцію.

Керівництво частини підозрюють у привласненні майна і розтратах. Йдеться про будівництво смуги «Барс», смуги «Лідерства» і стадіону частини. Військова прокуратура Миколаївського гарнізону відкрила кримінальне провадження.

«Командир частини Шайволодян, не соромлячись, залучає солдатів до будівельних та ремонтних робіт на обʼєктах, хоча це повинні робити будівельні компанії, які перемогли у торгах на Prozorro», — говорить джерело.

Наприклад, солдати будували альпіністську стінку для підготовки, яка на тендері коштувала 850 000 гривень. Або ремонтували смугу перешкод вартістю 1,6 мільйона гривень. Смуга зруйнувалася одразу після спорудження, і щоб приховати це, Шайволодян наказав солдатам відремонтувати смугу, використовуючи будівельне сміття — дошки та цеглу.

Військові України на будівельних роботах. Фото: Бабель

З будівельного сміття солдати будували і «смугу перешкод розвідника». Спочатку її викопували, а потім Шайволодян віддав наказ її закопати.

Будівельне сміття. Фото: Бабель

Крім того, солдатів-строковиків використовують для розвантаження овочів і на кухні. «Це грубе порушення, тому що ні один з військовослужбовців строкової служби не отримував допуску до роботи в місцях приготування та видачі їжі.», — розповідає джерело.

Відео з кухні частини. Джерело: «Бабель»

Їжу для військової частини повинні готувати на договірній основі наймані кухарі.

Корупційні схеми

Ще одна практика в навчальному центрі — грошові побори з військових. У розпорядженні «Бабеля» є аудіозапис з наради, яку проводив командир Шайволодян. Він пояснив офіцерам, що вони повинні мотивувати солдатів заводити кредитні картки та «скидатися» в загальну касу.

Один з військових розповів «Бабелю» про це зібрання. «На початку місяця нас зібрав командир частини, зібрав командирів рот, старшин з такою вимогою, що ось у вас є приміщення, вони в поганому стані, збирайте зі строковиків гроші та робіть там ремонти. З контрактниками складніше — вони приходять в частину взагалі без грошей, а перша зарплата — лише за місяць. І ми поставили питання — що в такому випадку робити? Прозвучала фраза: «Ну, раз грошей немає, вони всі нехай роблять і кредитні картки, там тисяч на пʼять».

За словами військового, командир пояснив, що всі будуть скидатися в касу. «Ми сказали, що не хочемо здавати у фонд частини, тому що не бачимо, як гроші витрачаються. На що командир відповів — не хочете так, то не скидайтеся у фонд частини, а збирайте з солдатів і самі робіть ремонти».

За словами джерела, все те, що відбувається у частині — пряме перевищення посадових обовʼязків командиром.

Видання «Бабель» відправив запит у 198-му навчальну частину і чекає на офіційну відповідь.


Сподобався матеріал? Підтримай незалежний проект - одна кава - 30 гривень - дозволять нам працювати для Вас!


➡ Приват 5168 7422 0031 9014

➡ Моно: 4441 1144 4179 6255

ВМС України ЗСУ Корупція Руслан Хомчак Україна