НАТО залучить морські безпілотники до захисту морської інфраструктури
Впродовж наступних тижнів НАТО почне використовувати морські безпілотники (USV) у рамках операції «Балтійський вартовий».
Про це повідомляє видання The War Zone.
Операція спрямована на захист підводної інфраструктури, насамперед енергетичних і комунікаційних кабелів, що проходять дном Балтійського моря.
Морські безпілотники допоможуть покращити ситуаційну обізнаність, що дасть змогу учасникам операції швидше реагувати на потенційні загрози. Однак точну модель безпілотників, які будуть використовуватися, поки що не визначено.
«Командування НАТО з питань трансформації (SACT) запропонує кілька нових USV із блискавичною швидкістю. Очікую, що менш ніж за кілька тижнів ми передамо їх Морському командуванню НАТО (MARCOM) і розпочнемо використання цих безпілотників для постійного, цілодобового спостереження за критично важливими районами», — заявив французький адмірал П’єр Вандьє, командувач ACT.
Як пояснює адмірал, план передбачає створення єдиної інформаційної мережі, яка об’єднає всі зображення, відео та дані радіолокаційної розвідки, щоб згодом поділитися цими даними «з усіма зацікавленими сторонами».
Як повідомив виданню The War Zone речник НАТО, для участі в операції «Балтійський вартовий» буде залучено щонайменше 20 морських безпілотників.
За його словами, ACT і Об’єднане командування НАТО завершують роботу над визначенням конкретних необхідних сил і засобів. Серед ключових вимог — забезпечення ситуаційної обізнаності за допомогою переважно пасивних сенсорів і наявність достатньої кількості платформ для охоплення районів, що становлять інтерес.
На першому етапі розгортання USV перебуватимуть під прямим управлінням операторів, однак з часом планується надати їм можливість автономного виконання певних завдань.
«Балтійський вартовий»
Оголошення про початок операції «Балтійський вартовий» було зроблено 14 січня 2025 року під час саміту балтійських країн.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте зазначив, що нещодавні диверсії пошкодили енергетичні й комунікаційні кабелі, проте він упевнений, що, працюючи разом із усіма членами Альянсу, країни зроблять усе необхідне для забезпечення безпеки та захисту не лише критичної інфраструктури, а й «усього, що нам дороге».
Раніше, 26 грудня 2024 року, повідомлялося, що Фінляндія затримала танкер Eagle S, підозрюваний у пошкодженні кабелю. Судно, яке перевозило нафту з Росії до Єгипту, підозрюється у навмисному перерізанні комунікацій між Естонією та Фінляндією, оскільки під час інциденту проходило поряд із місцем пошкодження.
ПІДТРИМАЙ РОБОТУ РЕДАКЦІЇ "МІЛІТАРНОГО"
Навіть разовий донат в 30 грн чи підписка на $1 допоможе нам працювати і розвиватися далі. Спонсоруй незалежне мілітарне медіа - отримуй достовірну інфу.