fbpx
Призупинення експорту канадської оптики до Туреччини не вплине на Bayraktar

Призупинення експорту канадської оптики до Туреччини не вплине на Bayraktar

Bayraktar TB2 Авіабудування Авіація БпА (Безпілотні апарати) Закупівлі Канада Світ Туреччина Україна

Призупинення експорту канадської оптики до Туреччини не вплине на комплектність нових БпАК Bayraktar TB2 для України.

Про це повідомляє видання Defense Express.

Міністр закордонних справ Канади Франсуа-Філіп Шампань заявив, що федеральний уряд призупиняє експорт сучасної канадської технології для БПЛА до Туреччини.

Канадський уряд відповів на заклики вірменської громади Канади та групи з роззброєння Plowshares International припинити експорт канадської оптики для дронів і лазерних систем наведення до Туреччини.

Оттава розпочала розслідування твердження того, що Bayraktar використовуються азербайджанськими збройними силами проти вірменських сил в Нагірному Карабасі.

На БПЛА TB2 Bayraktar використовуються електронно-оптичні системи спостереження та прицілювання розробки та виробництва канадської компанії WESCAM

“Протягом останніх декількох днів були зроблені певні твердження щодо використання канадських технологій у військовому конфлікті в Нагірному Карабасі”, – сказав Шампань у заяві, додавши, що він дав вказівку посадовим особам Global Affairs Canada розслідувати ці твердження, як тільки вони були зроблені.

Своєю чергою, як повідомляє Deutsche Welle, Міністерство закордонних справ Туреччини звинуватило Канаду у подвійних стандартах.

Оптичний модуль

Келсі Галлахер, експерт Project Plowshares, який вивчав експорт канадських технологій дронів до Туреччини, заявила, що ці датчики (які виготовляються в Канаді компанією L3 Harris WESCAM) використовуються турецькими бойовими дронами TB2 Bayraktar, що дозволяє їм бачити, що відбувається на землі вдень і вночі за будь-яких погодних умовах.

Для довідки: L3Harris WESCAM – це дочірнє підприємство американського оборонного гіганта L3Harris, що знаходиться в місті Берлінгтон, провінція Онтаріо. Компанія є одним із провідних світових виробників та експортерів електронно-оптичних та інфрачервоних систем спостереження та прицілювання.

Перевірка модуля CMХ15D для БпЛА Bayraktar на потужностях компанії Baykar Technologies

Разом з тим, за інформацією Defense Express, оптичний модуль CMХ15D був розроблений спеціально для Bayraktar.

Турецька компанія Baykar Technologies та канадська L3Harris WESCAM мають довгостроковий план локалізації виробництва на території Туреччини.

Baykar Technologies вже виробляє окремі компоненти, забезпечує збирання виробу та його обслуговування. При цьому жодних обмежень щодо реекспорту модуля CMХ15D як окремо, так і у складі безпілотного комплексу не існує і не було передбачено вимогами угоди між WESCAM та Baykar Technologies.

Baykar Technologies – виробник БпАК Bayraktar TB2 – також має на своїй території авторизований сервісний центр для обслуговування усієї лінійки продукції Wescam, яка застосовується на безпілотних комплексах.

Комплектуючі, які постачаються WESCAM для встановлення на БпАК Bayraktar TB2 є частиною однієї з підсистем цього безпілотного комплексу і вони можуть бути замінені на аналогічні комплектуючі турецького виробництва, наприклад, ті, що виготовляються компанією Aselsan.

Bayraktar для України

У зв’язку з призупиненням Канадою експорту сучасної канадської технології для БпЛА до Туреччини постає питання і стосовно реалізації планів оснащення ЗС України БпАК Bayraktar TB2 при закупівлі нової партії безпілотників. Деякі деталі оголосило керівництво “Укрспецекспорту”.

З огляду на інформацію, якою володіє Defense Express, ризики неспроможності турецької сторони виконати контракти на постачання повністю комплектних нових безпілотників є мінімальними.

Українські військовослужбовці на завершенні підготовки в Туреччині

У тому числі – через достатньо значні стокові запаси модулів CMХ15D, які були вироблені з огляду на потенційні замовлення як з боку турецької армії, так і закордонних користувачів та потенційних покупців Bayraktar TB2.

Також у разі отримання нової партії БпАК Bayraktar TB2 Україна буде кінцевим отримувачем цих виробів, що буде зазначено у сертифікаті кінцевого споживача – якщо така нова вимога щодо експорту канадських компонентів у складі Bayraktar TB2 буде впроваджена за наполяганням канадської сторони.

З огляду на стратегічний характер партнерства України та Канади та на практику, що склалась у відносинах з країнами останнім часом, немає підстав для того, щоб канадські військові технології не були поставлені до України у складі турецького безпілотного комплексу. Тим більше, що остаточне збирання БпАК Bayraktar TB2 може незабаром бути організоване в Україні.

Bayraktar TB2 Авіабудування Авіація БпА (Безпілотні апарати) Закупівлі Канада Світ Туреччина Україна