fbpx
Словаччина передасть Україні ЗРК “Куб”

Словаччина передасть Україні ЗРК “Куб”

Військова допомога ЗРК «Куб» (2К12) ППО та ПРО Словаччина Україна

У рамках військової допомоги уряд Словаччини схвалив передачу Україні зенітно-ракетних комплексів 2K12 “Куб”.

Ппо це повідомляє словацьке видання Teraz.

Словаччина дарує (…) частини системи протиповітряної оборони, відповідні запасні частини, а також боєприпаси для цієї системи“, – зазначив міністр оборони Ярослав Надь.

За його словами, процес передачі озброєння триватиме кілька тижнів, зараз ведуться переговори з Україною та союзниками. Поки що зенітні комплекси перебувають у Словаччині.

“Ми не будемо повідомляти про передачу заздалегідь через оперативну безпеку”, – сказав міністр оборони Словаччини.

Точну кількість та склад комплексів не називають, проте ремарка міністра оборони про “частини комплексів” може означати поставку лише пускових установок через неактуальність інших частин комплексу. Це може мати сенс, якщо українські військові зможуть інтегрувати ці пускові у власну систему протиповітряної оборони.

ЗРК “Куб”

2К12 «Куб» – це радянський зенітно-ракетний комплекс середньої дальності, розроблений контрукторським бюро ОКБ-15. Комплекс виготовлявся у Радянському союзі з 1967 по 1983 роки.

Технічні характеристики комплексу забезпечували виявлення повітряних цілей на дальностях до 65 км та їхній обстріл на дистанціях від 4,5 до 23,5 км та у діапазоні висот до 14000 метрів. Основними цілями для ЗРК «Куб» стали літаки та крилаті ракети з швидкостями до 600 м/с (на зустрічних курсах).

До складу зенітно-ракетного комплексу входять самохідна установка розвідки і наведення, пункт управління та 4 самохідні пускові установки. На кожній пусковій установці розміщено по три зенітні керовані ракети 3М9.

Українські “Куби”

Після розпаду Радянського союзу Україна отримала більше двадцяти батарей зенітних комплексів “Куб”. Проте вони були застарілі, а кількість озброєння в українському війську скорочували, тому цю техніку швидко замінили більш сучасні ЗРК “Бук”. Останні комплекси “Куб” вивели зі складу збройних сил у середині 2000-х років.

Проте з початком російської агресії у 2014 році в Україні почалось активне нарощування спроможностей армії, що привело до відновлення та повернення списаних озброєнь.

Так, у 2019 році колишній Головнокомандувач Збройними силами України Віктор Муженко заявляв, що модернізовані зенітно-ракетні комплекси “Куб” повертають до бойового складу протиповітряної оборони Сухопутних військ ЗС України.

Перед поверненням у стрій системи проходили випробування на державному випробувальному полігоні “Ягорлик” у Херсонській області. Військові здійснювали пуски з модернізованих зенітно-ракетних комплексів “Тор” і “Куб”.

Модернізовували ЗРК “Куб” фахівці українського підприємства НПП “Аеротехніка”. Модернізація комплексу до версії 2K12M1-2Д «Квадрат-2Д» поліпшила технічні характеристики та розширила функціональні можливості ЗРК за рахунок реалізації нових алгоритмів обробки та відображення інформації про пристрої, що використовують цифрову обробку сигналів на сучасній елементній базі.

На модернізованих зенітно-ракетних комплексах аналогові системи змінили на цифрові, що значно підвищує ефективність і термін роботи ЗРК.

Доля цих комплексів наразі достеменно невідома. За рік війни з початку повномаштабного вторгнення РФ не було задокументовано жодного випадку появи цих ЗРК на полі бою або ж просто на просторах України.


Мілітарний” працює завдяки постійній підтримці Спільноти

  • Ставай патроном на Patreon від $1
  • Будь спонсором на Youtube від 70 грн

Навіть донат в 30 грн (ціна 1 кави) допоможе нам працювати далі:

  • PayPal - [email protected]
  • Приватбанк 4149 6293 1808 2567
  • monobank 4441 1144 4179 6255
  • ETH 0xeEAEAd0d28ea8e0cdadB2692765365e7F54004a3

Будь з “Мілітарним” на всіх платформах

Twitter || Telegram || Facebook || Youtube


Військова допомога ЗРК «Куб» (2К12) ППО та ПРО Словаччина Україна